| alexandrubt13 a întrebat:

Ma intereseaza cat e metru patrat de montat vata bazaltica de 100 mm densitate 110 kg pentru exterior pana la decorativa, deci tot pentru o suprafata de 200 m patrati. Vreau un raspuns foarte serios, multumesc!

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Mi se pare imens, stiu firme care trag decorativa la 15 lei/mp, nu cred ca lipitul plus masa de spaclu sunt mai scumpe, deci as zice ca un 30, hai 35 de lei mp ar fi un pret bun.
Sfatul meu este insa sa o faci singur, o sa descoperi ca nu e o filosofie, sunt mii de tutoriale pe Youtube si inca nu am auzit de vreun masterat in intins adeziv.

Bula
| Bula a răspuns:

Primele doua randuri (la care se ajunge de la sol) se monteaza cu cca 50 lei /mp.
Mai sus trebuie folosita schela, care costa suplimentar, iar sporul de inaltime iarasi creste cu inaltimea.
Deoarece o suprafata de 200m presupune 1-2 nivele (parter+etaj), este nevoie de o schela cu inaltime de 2-6m (2-3 nivele), costul mediu de montare a placilor se poate estima la 80-100 lei/mp, la care se mai adauga finisarea de suprafata si tencuirea ornamentala.
Pana la finisare ornamentala, pretul mediu poate urca chiar si pana la 30-50 euro/mp.

| alexandrubt13 explică (pentru Bula):

Mie mi-a cerut 65 lei m patrat pe tot nu conteaza ca e sus ca e jos inclusv intr si temelia cu tot cu ornamental deci facut fatada model culoare multumesc!

| Bula a răspuns (pentru alexandrubt13):

Da, pret de dumping, pe timp de virusi.
Conteaza si cum lucreaza "mesterul Dorel".