| nicuni a întrebat:

Ma poate ajuta cineva cu o schema electrica de la aspiratorul Zepter tutto jebo sau macar cu niste sfaturi in legatura cu depanarea acestuia? Porneste doar incalzirea apei si nu porneste motorul. Avand multe functii si senzori nu stiu care in ce ordine trebuie verificati. Nu sunt incepator, am experienta in depanare si sculele necesare.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

1. Verifica intai motorul, daca are continuitate intre punctele de alimentare. Daca ai intrerupere, atunci verifica /schimba periile.
2. Verifica circuitul de comanda a motorului: tiristor /triac, diodele de redresare, siguranta fuzibla, circuitul de alimentare, intrerupator, potentiometru de reglaj al turatiei.
Eventualele piese electronice sa le schimbi doar cu altele echivalente sau mai rezistente.

Daca nu te descurci, atunci du-l la un service sau cumpara-ti alt aspirator.

| nicuni explică (pentru Bula):

Iti multumesc pentru raspuns-esti singurul care a venit cu niste sfaturi pertinente si simt ca ma poti ajuta in continuare dupa ce voi face unele precizari
1 motorul in sine este bun-cu terminalele 1 si 2 de la triac scurcircuitate motorul porneste
2intrerupatorul, potentiometrul de reglaj al turatiei sunt in regula
3 am nevoie de niste sfaturi mai calificate si mai individualizate pentru acest aspirator si anume :
4 sursa da o anume tensiune dar nu stiu ce tensiune trebuie sa genereze ba chiar furnizeaza mai multe tensiuni-cat trebuie sa fie acestea?
5 triacul nu primeste comanda-ca nu sunt indeplinite niste conditii, ca nu genereaza sursa tensiuni corecte, sau alte cauze
6 precizez ca nu sunt incepator in depanare am chiar suficienta experienta am si dotarile necesare de aceea as dori sa purtam o discutie "mai profesionala " iar sugestiile sa fie la acelasi nivel
Vreau sa-l depanez eu deci sugestia du-l la un service nu-si are rostul
Ultima sugestie este hilara
M-ar ajuta o schema electrica foarte mult sau niste sfaturi mai la obiect
Mi-as dori daca mai ai resurse sa mi le transmiti-
Multumesc pentru raspuns si anticipat pentru ce sper sa mai primesc

| Bula a răspuns (pentru nicuni):

Am cautat, dar n-am gasit nici o schema electronica.
In acest caz, nu ramane decat sa ridici TU schema completa, s-o pui undeva pe un site, de unde s-o pot vedea clar si integral.
Doar asa te pot ajuta, daca nici cu schema ridicata nu te descurci. Insa, in faza cand ai schema ridicata in fata, iti va fi mult mai usor sa gasesti defectul si singur (daca chiar ai deja experienta).
Succes!winking happy

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cel mai bine dul la servis autorizat ei il vor face acolo.

| nicuni explică (pentru CristiDinBucuresti):

Merita sa te deranjezi pentru un asemenea raspuns?
nu am precizat ca vreau sa-l repar?
atentie la scrierea cuvantului servis si dul ( la cerere pot explica ortografia corecta )

| LiviuMarcelaIonesco a răspuns:

Ia altul

| nicuni explică (pentru LiviuMarcelaIonesco):

Merita sa te obosesti pentru un raspuns atat de inteligent? nu m-am exprimat destul de clar afirmand ca vreau sa-l repar?

| nicuni explică:

As dori niste sfaturi profesionale avand in vedere ca am precizat-nu sunt incepator si am dotarile necesare inclusiv intelectuale
sfturi de genul cumparati altul sau du-l la service nu merita deranjul
o schema elctrica m-ar ajuta cel mai mult