| galopize a întrebat:

Ma poate ajuta cineva?
De cat beton am nevoie la o casa de 75 de metri pătrați
Dau funda

16 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Depinde de cit de solida vrei sa o faci... Daca vrei doar sa ai acoperis deasupra capului, e ceva, daca vrei sa reziste la un cutremur de 8 grade, e cu totul altceva.

| relian a răspuns:

Ai dato de gard raulaughing lasa-te de meseria asat ca nu-i de tine frate, ia o matura ceva si fa curat daca te pricepi si la asta laughing daca nu du-te ca da aia de la guvern ceva ajutoare ca sa votezi cu ei laughing

| Hammurabi a răspuns:

Mai dă niște detalii.
- casă doar parter de 75 mp?
- beton pentru fundație?
- beton pentru stâlpi, grinzi și planseu? (îi faci planșeu de beton peste parter?)

| galopize explică (pentru Hammurabi):

Doar partier și cu planșeu de beton
Cam câți metri cub de beton îmi trebuie?

| Hammurabi a răspuns (pentru galopize):

Pentru fundație 0, 380 m3 / mp. de construcție
Pentru structură 0, 205 m3 / mp. de constructie
Adică
Fundație 0, 380 x 75 = 28, 5 m3 beton simplu
Structură 0, 205 x 75 = 15, 3 m3 beton armat
La fundație folosești maxim B150 iar la structură B300

| relian a răspuns (pentru Hammurabi):

Frumos deja esti Dzeu stii exact ce voia omu sa faca laughing asa fara nici un plan nimci iai si bagat-o din toplaughing probabil esti inginer constructor si tu laughing numai meserioasi peste tot, nu mai ai loc frate de nimeni sa iei si tu un job acolo laughing

| Hammurabi a răspuns (pentru relian):

Chiar nu-ți înțeleg reacția.
În primul rând n-am "băgat din top". I-am dat niște indici de calcul din catalog. Acest catalog : http://evalis.ro/dappdt/055201/IMG01255_32234.jpg
Nu știi absolut nimic dspre mine și totuși postezi mesaje jignitoare.
Printre altele chiar am terminat FCCIA promoția 2011, plus postuniversitara evaluatori imobiliari și inspector structură MLPAT.
Omul nu a cerut un deviz, a cerut o aproximare a cantității de beton necesară pentru o constructie parter cu suprafată construită de 75 mp. Dacă omul ar fi avut un proiect, ar fi avut și un necesar de materiale și nu mai punea întrebări aici.
Înainte să mă iei în zeflemea ar fi fost mai de bun simț să întrebi pur și simplu "frate, de unde ai scos valorile alea?"
Dacă sunt greșite (ținând cont că e vorba doar de o aproximare) dă-i tu omului valorile corecte.

| relian a răspuns (pentru Hammurabi):

Chiar tu ai raspuns si ai spus omului sa dea detalii,ca sa poti sa-i spui ce anume doareste. Apoi ii bagi asa din top ceva cifre deja omu lea si luat de bune,el deja crede ca de aia are nevoie laughing Ce reactie man? Pai daca dai datele alea spune-i omului pe intelesul lui, ma nene astea is asa niste date orientative, dar tu iai raspuns exact ca si cum de ce ai scris tu acolo ar avea nevoie, nu ai specificat nimic bum iai bagat din top.Tu nu stii ce vrea omu, deci fara date cum sao bagi asa ceva doara sa fie? Poate el nici nu-i curios de cine stie de fundatie ca la carte, omu n-are bani de case facuta dupa carti.De aia am spus, dar asta e daca tea deranjat sa fii sanatos, asta e tot ceti pot spune, ca scuze nu am de ce s-a cer, pentru ca din raspunsul tau aia se intelege clar. Daca ai fi specificat vezi nene astea sunt niste valori de mai stiu eu ce vraja marii da, nici nu comentam ceva.

| Hammurabi a răspuns (pentru relian):

Man, dacă n-ai înțeles îți explic. Detaliile pe care le-am cerut și le-a dat omul, am ținut cont de ele. Acele valori nu sunt "din top" cum spui tu. Sunt indici de calcul de consum pe baza cărora se calculează necesarul de materiale. Omul a întrebat cam de cât beton are nevoie pentru o casă cu o amprentă de 75mp și cu planșeu peste parter. I-am răspuns EXACT la întrebare. Ai tu vreo altă părere? E greșit?
"Tu nu știi ce vrea omul" pe bune? Ăsta e un argument? Logic că nu știu că nu sunt psihologul lui. I-am răspuns DOAR STRICT la ce a intrebat. Poate vrea pivniță, poate vrea turnulețe din beton. Ok. Și? Nu asta a întrebat.
Tu vi și mă acuzi că nu i-am acordat consiliere? Că nu l-am întrebat toate amănuntele și nu am pus la cale proiectul construcției împreună cu el? laughing
Eu nu te bănuiesc pe tine de lipsă de inteligență. Știu că torsionezi logica după cum îți place ție pentru a-ți creea argumente. E jocul tău. Ai spus-o chiar tu într-o postare mai veche "ma pricep sa rasucesc lucrurile sa iasa cum trebuie daca vreau, chiar de nu-s adevarate"
Bravo ție. Dar fă-o mai cu prudență. Că poate nu o să-ți iasă întotdeauna.

| relian a răspuns (pentru Hammurabi):

Stii tu cate camere vrea omu sa faca? Tu ai calculat la ce anume fundatia? Sau mai bine spus ce fundatie ai bagat in calculul ala? Poate nu stii cum fac romanii case.Romanii fac fundatia la casa pe viitoarele camere, deci fara sa ai schita exacta, nu ai de unde sti ce fundatia ai, sau cat beton vei folosi la acea fundatie. Apoi peste se toarna placa de beton.Hai ca placa sau podeaua sa vorbim asa mai popular aia se stie, adica nici aia nu se stie, odata ce omu na spus cat de groasa doreste sa o faca.
Pur si simplu nu ai cum calcula absolut nimic din o singura cifra si anume suprafata pe care sta casa. Daca tu poti estima macar lucru asta inseamna ca esti tare de tot.Deci tu nu ai macar idee ce vrea omu,el doar a spus cat beton trebuie la o casa de X mp si aia e tot. Daca tu pornind doar de o singura cunoscuta afli gandu omului esti mai tare ca Dzeu,deja poti sa trimiti popa acasa de la biserica laughing
Despre asta vorbesc eu, tu sincer nu stiu de unde ai bagat acele date, sau pe ce baza leai aruncat omului.Dar cum am spus daca esti inginer, stai pe TPU sigur te pricepi la constuctii f bine.O lasa asa cum ai spus tu, ai dreptate, asa este ce ai spus tu datele alea is brici.

| Hammurabi a răspuns (pentru relian):

Man, nu mai are sens, devine obositor. Tu repeți lucruri pe care ți le-am explicat deja. E clar că nu asta e meseria ta. N-ai cum să înțelegi ce inseamnă un calcul estimativ al necesarului de materiale și atunci faci ca în bancul ăla cu olteanul care ajunge la gradina zoologică, se uită la girafă și zice "așa ceva nu există" laughing
Internetul e plin de site-uri care îți fac calcule estimative de materiale în funcție de suprafață și număr de nivele iar tu vi și spui că cine face asta e D-zeu. Din ce secol ești?
Asta nu e o discuție. Tu doar insiști să-ți faci jocul. Operezi cu argumente absurde gen : "daca tu pornind doar de la o singura cunoscuta afli gandu omului"? wtf?
Sorry man, îmi place și mie estetica absurdului, dar întinsă așa la maxim se transformă în cu totul altceva. Să ai o viață frumoasă.

| relian a răspuns (pentru Hammurabi):

Stii ce cred eu? Ai facut scoala aia la fara sa inveti,daca stii ce zic laughing cum dracu sa faci necesar de materiale daca nu ai un plan? Il faci asa dupa ureche? E ok is lamurit cu tine ce scoala ai facut,dar nu e de mirare,stiu si eu f bine ce scoala se face in RO,iar in general nu toti care au scoala se si pricep la ceva.
Ce spui tu ca sunt programe care iti fac calcule, necesare de material sigur ca sunt, dar alea se fac dupa un proiect, nu se fac dupa ureche, programu ala trebuie sa stue exact cate nivele are o cladire, cate camere si etc.Doar cunoscand o suprafata stii ce calcule faci? ZERO, dar se pare astea E gele pentru tine laughing Is lamurit de cata carte ai invatat. Tiam dat mura in gura, vad ca o dai in balarii, vii doar cu povesti ca exista pe net calcule, ca estetica absurduluilaughing stiu ce fel de om esti, genu soarece de casa laughing dar se pare ca nici lectia asta nu o stii.Degeaba incerc sa te fac sa pricepi ceva,tu tot pea ta o tii. Daca nu poti pricepe chestii elementare de cateva clase primare pfff nu e de mirare de ce RO este unde e,nu e de mirare de ce alegeti mereu PSD,nu e de mirare nimic.Voi tot pea vosstra o tineti,romanu cel mai harnic,cel mai destetp,cel mai frumos laughing dar asta doar asa dat din gura,ca daca esti pus sa explici ceva, ai vazut si tu ce faci o dai cu estimari, cu absurditati laughing
Eu nu insist nimic man, eu am intrebat simplu pe ce baza faci acele stimari? Mai simplu de atat ce mai vrei?
Explica chestiile astea, spune demonstreaza cumva? Nu veni sa arunci cifre luate de pe net, aia stie orice om sa caute ceva date.
Ce ai facut tu e jale cu J credema.Nu ai notiuni elementare de nu stiu cum sa le zic.Iti aduc si un batran din asta de 60 de ani fara scoala si te asigur ca va rade de ce ai spus tu.Pana si ala stie ce cunoscute trebuie sa faca un calcul estimaiv de materiale.
Stii cum esti tu? Haideti sa facem ceva fara nimic asa dupa urcehe luam materiale vedem noi, daca raman le aruncam sau le ducem acasa, mai facem si noi un ciubuc, daca mai trebuie nu-i problema mai luam laughing
Tu se pare ai inventat si matematica, cu o singura cunoscuta rezolvi orice problema laughing hai daca era doar sa afli o necunoscuta mai mergea dar tu esti tocmai invers.Cum am spus eti bun, te pricepi f bine la constructii si la orice, pacat ca nu te ia Dragnea ala in echipa lui laughing

| Hammurabi a răspuns (pentru relian):

Mi se cam rupe mie de ce crezi tu despre mine. laughing Presupun că ești mult mai în vârstă decât mine, asta după stil și concepții.
Că vrei tu sau nu, că îți place sau nu, estimarea necesarului de materiale pe o structură standard se poate face foarte simplu cunoscând doar suprafața construită și numărul de nivele. De aia există acele cataloage de calcul estimativ. Au fost gândite și concepute în acest sens. Mă îndoiesc că ai avut vreunul în mână vreodată. I-a de te documentează dacă vrei să înțelegi pe ce bază se fac estimările.
Dacă ești habarnist în domeniu poți să te miri și să te îndoiești de ce vrei tu. E dreptul tău. Oricum se pare că n-ai habar de nimic, dar ești meșter în a fi Gică Contra.
Dacă ai fi avut ceva pertinent de demonstrat, demonstrai tu că ești tare pe construcții, nu să-ți dai cu părerea de cât cunoaște altul când tu ești fiul ploii în domeniu.
O mai dai și în bălării cu politica, PSD și Dragnea. Ți s-au terminat argumentele? Sau acum ești și Mama Omida și știi tu sigur ce am votat eu.
Sau te-ai gândit tu că ești sclipitor de deștept și dacă mă asociezi cu Dragnea și PSD-ul, gata, ți-ai confecționat unul din argumentele alea șmechere cu care rasucești lucrurile "să iasă cum vrei tu, chiar de nu sunt adevarate" cu care îți place să te lauzi.
Ești previzibil băiatule, și nici măcar prea isteț dacă de 3 postări învârți aceleași argumente jalnice și o mai dai și pe "toți românii e proști" că știi tu ce școală se face în România.
Nu știi nimic, habar n-ai, dacă ai fi făcut vreo școală ai fi aflat. laughing

| relian a răspuns (pentru Hammurabi):

Te-ai deswcris exact asa cum esti laughing, eu nu am ce sa demonstrez, am spus clar doar cu acea data doar suprafata nu poti face absolut nici un calcul la nimic.
Asa crezi tu doar avand suprafata si nivele stii necesaru de materiale? Iauzi aici ce destept te dai laughing dar cum ramane cu inaltimea? Poate eu vreau sa fac interioru de 3 m sau poate de 2.5 deci ce faci? Uite aici date concrete,explica tu cum calculezi necesar de materiale?
Faptu ca am spus adevaru ma face mai matur sau ce anume?laughing sincer esti paralele cu constructiile,exact cum stai pe drum si esti paralel cu gardu.
Intreaba pe cineva de pe aici sau de unde vrei tu cum sta treaba si dupa vina si spune ce te doare.
Pana una alta tu trebuia sa demonstrezi ceva nu eu.Tu ai facut calculele alea sau leai luat cine stie de pe net, iai venit si iai trantit omului ia nene.te-am dat gata, ai crezut ca deja toti te vad mare inteligentlaughing cand colo tu cred ca te incalti cu stangu la picioru drept laughing
Referitor la scoli, stai ntu linistit am mai multa vacanta decata scoala ai tu, plus toata familia ta la un loc.mai departe nu are rost sa mergem, nu am cu cine.

| Hammurabi a răspuns (pentru relian):

Frate, da chiar ești greu de cap. Estimările de materiale se fac pe structură standard. Asta înseamnă că se consideră structura cu parametrii standard predefiniți. Adică dimensiuni fundație, înălțime nivel, densitate pereți interiori...etc. Dacă tu vrei să-ți faci nu știu ce înălțime la camere, turnulețe în colțuri și platformă de aterizat elicoptere, îți faci calculul de materiale pe nebuniile pe care le ai tu în tărtăcuță, nu îți faci o estimare pe structură standard.
Dar când spui că vrei o estimare de materiale pentru o casă cu amprentă de 75mp, doar parter și cu planșeu de beton peste parter, se subânțelege că e o structură standard. De ce? Pentru că n-ai specificat altfel.
Asta nu înseamnă, după cum presupune creierul tău mic, că nu se poate face estimarea de necesar de materiale.
Nu știu de ce mă obosesc să-ți explic toate astea pentru că ești mult prea îngust la minte ca să înțelegi și în mesajul următor vei pune aceleași întrebări stupide și vei avea aceleași "neînțelegeri" infantile. Sau o vei da iarăși în bălării cu politica sau cine știe ce alte tâmpenii.
Nici măcar nu ești atent ce dracu scrii
"am mai multa vacanta decata scoala ai tu, plus toata familia ta la un loc" laughing Pe bune? Păi asta am spus și eu. Se pare că ai avut numai vacanță.
Dacă nici acum n-ai priceput, mai bagă un mesaj cu un rând de bălării că îți mai explic odată, și încă odată ca la oligofreni, până vei pricepe ca estimarea necesarului de materiale e o practică uzuală (nu am inventat-o eu) și calculele se fac după cataloage (nici pe astea nu le-am inventat eu) iar tu probabil te-ai născut pe vremea lu' bunicu dacă n-ai auzit de chestiile astea.

| relian a răspuns (pentru Hammurabi):

Ba bula tu nu te uiti ca nu explici absolut nimic.Bagi numai balarii aia faci.Auzi la tine standard laughing standard ce anume? Alea ce spui tu calcule estimative is facute pe baza unor planuri, unor schite, proiecte, acolo se stie o groaza de detalii.Nu mai fi asa de batut in cap ca tot romanu, am avut impresia ca te duce mintea mai mult de 2 m dar se pare ca mam inselat.Tu nu stii de fapt absolut nimic, doar cauti pe net, dupa care vii si arati unora pe aici.Dar habar nu ai ce sunt alea.Asta e tot.Ai vazut tu case standard? Adica dupa tine toate casele trebuie sa aiba o inaltime de? toate trebuie sa aiba X camere si aia e tot batut in cuie laughing Spune care is casele alea standard inRO ca mai facut curios laughing poate blocurile,alea da,dar si acolo trebuie spus cate camere,si apartamentele de la boc difera dupa gradu de confort, deci aptm cu camere mari si putine, aptm cu camere multe si mici, deci materiale in cantitati diferite.
Tu bati din gura a proasta laughing dai din gura mult si prost cum se spune.
Vorbesti de niste termeni care te depasesc total, din orice punct de vedere
Stii ce fel de om esti tu? Din ala care indiferent ce ar fi, indiferent daca ai sau nu dreptate tu o tii tot pea ta laughing cam asta esti tu marele destept care le stie pe toate laughing dar de fapt tu nu stii absolut nimic.Ai facut probabil o scoala cu bani, ai trecut ca rata prin apa fara sa se ude, adica fara sa se prinda ceva de tine laughing acum stai pe TPU sa faci copy/paste laughing e bun dai inainte.Bafta,oricum nu imi mai bat mintea cu tine ca esti irecuperabil.