| Raul757 a întrebat:

Mai merita sa cumperi o motocoasa/drujbă electrică?
Eu am motocoasa pe benzină și nu as mai cumpara în viața mea electrică!
Voi ce parere aveti?

23 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Merita.
Eu am o drujba Bosch cu lama de 30 de cm, si, cu lantul bine ascutit, am taiat si busteni de fag de 40-50 de cm, si nu unu-doi. E adevarat ca nu misca ca una pe benzina, dar imi fac treaba foarte bine cu ea.
Chestia e ca la cate piese are un motor pe benzina, te poti astepta sa se strice mult mai repede. Eu am drujba de aproape zece ani, si asta pentru ca nu prea are ce sa se strice la un motor electric, doar daca tragi de nebun de el, se mai duceau inainte periile de carbune, dar acum problema e rezolvata. As fi curios cit ar tine o drujba pe benzina pana la prima reparatie, ar ajunge la 10 ani, ca drujba mea electrica, care inca nu s-a stricat?

| Raul757 explică (pentru cristi202):

Cred ca ar tine 10 ani fara vreo reparație daca excludem schimbatul bujiei si a filtrului de aer care sunt piese consumabile!
Dar totusi nu poti compara ca putere una electrică cu una pe benzină
Are destul de multe dezavantaje dar cel mai mare este ca trebuie să ai mereu la tine un prelungitor(automat si curent bun ca daca nu e suficient curentul iti stinge curentul în casă adică este panoul ăla de siguranță și ăla automat închide curentul în cazul asta, mi s-a întâmplat de multe ori ca am curent destul de slăbuț în casă)
Dar bravo ca are 10 ani si inca nu ai avut probleme cu ea!
Spor la treabawinking

| mihai69 a răspuns:

De motocoasă, nu prea știu. Dar am avut o drujbă pe motor termic foarte bună (un Mc Cullogh), iar acum am două (una pe tijă reglabilă, de tăiat crengi prin pomi) cu acumulator. Nu le-aș da pe una cu benzină! Nu mai am miros de fum în salopetă, nu mai mă ustură nasul și gâtul după câteva ore de tăiat, întreținerea e floare la ureche, le poți suci absolut în orice poziție (aș vrea să te văd tăind cu drujba pe benzină întoarsă la 180 de grade!) etc.
Nu mai spun că e mult mai simplu să schimb bateria decât să umblu cu bidonul cu benzină și cel de ulei după mine. Și mai ieftin!

| Raul757 explică (pentru mihai69):

Pai bidonul de benzină e mai usor de cărat ca cablurile si prelungitoarele!
Si lăsați asta cu mirosul de fum si benzină, pai cand lucrezi conteaza mirosul?laughing
Dar intr-adevar sunt drujbe bune care is electrice, nu neg chestia asta dar eu decât sa car 1kg de cablu dupa mine si sa fiu limitat la distanta mai bine miros a benzină și fum!
Spor la treaba cu eawinking

| mihai69 a răspuns (pentru Raul757):

Care cabluri dacă e pe baterii?!?

| Wr3nch a răspuns:

Merita daca tunzi doar in curta ta, si nu iti place mirosul de benzina.

| Raul757 explică (pentru Wr3nch):

Eu chiar ador mirosul de benzină dar cu motocoasa asta pe benzină ma pot baga efectiv oriunde! Pe cand cu motocoasa electrică a fost limitata treaba asta!
Si se simte ca motorul este mult mai puternică decât la electrică! Am o motocoasa de 2cp ruris si m-am băgat cu ea în iarba(mai bine spus o mini jungla) mai mare ca mine, am tăiat tot de acolo fara nici o problemă

| Wr3nch a răspuns (pentru Raul757):

Pai da asta am zis curtehappy Aia electrica e gandita pentru iarba si gazon, nu de taiat buruieni extra.

| Raul757 explică (pentru Wr3nch):

Si aia electrică ar fi cât de cât buna doar aia e problema cea mai mare ca trebuie sa cari dupa tine cablurile aleea si sa nu mai zic cand te prinde o ploaie din ala torential care dintr-o dată începe în forță!

| Panamax a răspuns:

Chinezaria Ruris daca te tine 2 ani sa te declari norocos.

| Raul757 explică (pentru Panamax):

Pe lângă ca esti prost mai si semnalizezi, ba ruris e marca românească ba, toți orășenii care n-au văzut în viața lor o drujbă pe benzină sau o motocoasa se trezesc sa vorbeasca despre ceva ce nu cunosc(fix tu)!
Am un vecin care are o motocoasa ruris de 6 ani ba si merge brici, daca nu stii mai bine taci!

| Panamax a răspuns (pentru Raul757):

Ruris este marca romaneasca dar toate componentele vin din China cele mai multe deja asamblate.Aceleasi produse in Serbia au marca Villager.La Craiova au 70 de angajati 25 prin birouri 15 la service, vreo 3 stivuitoristi.
Restul lipesc etichete in limba romana, monteaza accesorii, mai fac cate o proba, si impacheteaza.
Eu am doua Sthil si numai carburatorul la una costa mai mult decat o Ruris noua.

| Raul757 explică (pentru Panamax):

Hai ca la Stihll nu sunt piese chinezesti! Da de unde stii tu ca la o motocoasa Ruris is piese chinezesti? De unde? Asa pot sa spun si eu ca Stihll are componente chinezesti!

| Panamax a răspuns (pentru Raul757):

Informatiile sunt la un click distanta.Ce daca esti de la tara, stii sa folosesti functia de cautare de la Google?

Răspuns utilizator avertizat
| frateletudor a răspuns:

După ce-o să-ți se defecteze de câteva ori aia pe benzină probabil o să ai în vedere și una electrică. Dacă în schimb nu cosești o suprafață prea mare/ an, cred că o vei putea lăsa moștenire copiilor/ nepoților.

| Raul757 explică (pentru frateletudor):

N-are de ce sa se defcteze!
Depinde cum o intretii, daca lasi in ploaie sa-l bată vremea, amestecul faci ampulea normal ca nu va tine!
Cu una pe benzină n-ai treaba nici daca ploua! Cand motorul e cald trece de 1000 de grade si picăturile se evaporă instant, oricum are aparator din plastic peste motor! Dar atunci este bai cand lasi peste noaptea în ploaie(nici atunci nu cred ca va păți ceva dar na.)

| Raul757 explică (pentru frateletudor):

*noapte

| frateletudor a răspuns (pentru Raul757):

Da, într-adevăr; întreținerea e cheia pentru o exploatare pe o perioadă îndelungată. Ai dreptate. Am vrut totuși să reliefez costurile mai reduse de întreținere ale motoutilajului electric.
Nimic de spus mai mult. Seară bună!

| 83388484 a răspuns:

Nu.