| Meme10Memu a întrebat:

Masura propusa de mine la urmatoarea problema este sa se comercializeze obligatoriu substantele periculoase impreuna cu echipamentul de protectie corespunzator si instructiunile de protectie corespunzatoare, adica cumparatorul sa fie obligat sa cumpere echipament de protectie corespunzator iar daca cumparatorul poseda echipament corespunzator sa aduca dovada posedarii unui astfel de echipament pentru a nu fi obligat sa cumpere si echipamentul de protectie. Asta este si in interesul comerciantului spre a vinde mai multe produse si spre a-si mari profitul. Aceasta este si in interesul statului spre a incasa tva din partea cumparatorului de astfel de produse periculoase pentru sanatate. Ce parere aveti despre produsele cancerigene care se vand in magazine si supermarketuri sub forma diluantilor, vopselelor, lacurilor fara ca cumparatorii sa fie avertizati suficient despre pericolul cancerului si stricta necesitate de a purta echipament corespunzator in timpul utilizarii acestor substante periculoase care pot deveni fatale pentru consumator? De ce autoritatea de protectie a consumatorilor impreuna cu cadrele medicale precum medicii nu iau masuri in acest sens?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă te uiți pe profilul Meme10Memu vezi că nu este deloc prost, este doar un pic excentric, un filozof în devenire, care a găsit aici o platformă de exprimare a ideilor.
Astfel, ca orice tânăr în evoluție trebuie încurajat.
Uite, el vrea să scape lumea de cancer prin legi protective.
Ce poate fi mai de aplaudat decât o asemenea inițiativă legislativă.
Ea ar trebui extinsă și la alte domeni ale vieții.
De exemplu la Oficiul Stării Civile la cununie să se ofere prin lege prezervative, și pampers, la cârciumă ceva de mahmureală, la tutungerie să fii obligat să arăți dovada că ai plătit locul de veci.

24 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Dumnezeu a creat Pamantul si Omul in 6 zile, dar a uitat de PROSTIE. big grin
Nici de atunci nu s-a inventat vreun leac impotriva prostiei.

Cine dracu te pune sa cumperi vopsele periculoase, daca nu stii meserie si nu le stii folosi?
Cei din meserie invata si cunosc regulile.
Protectia Muncii primeaza la fiecare scoala profesionala si la locurile de munca.
Daca tu sau altul nu invatati si totusi va apucati de ceva periculos, atunci e raspunderea voastra!
Prostimea trebuie rarita, fiindca e prea extinsa deja. tongue

| Bula a răspuns (pentru sadrian46):

Mdaaaaa...
Dar nu stiu cum ar trebui sa cer de la vanzatoare:
"- Doamna, dati-mi va rog dispozitiv de protectie impotriva accidentarii in caz de gaurire a prezevativului" (tot protectie happy ).
Oare m-ar servi cu un pahar de apa si un colac de inot, sa nu ma inec de ras? laughing

| suntserios a răspuns (pentru Bula):

Iti da pampersi

| Meme10Memu explică (pentru Bula):

Din nefericire la radio tv sunt stiri si reguli pentru bogati - ce mancam, ce bem, ce f*tem - si nu pentru saraci care mai trebuie sa si munceasca. Inseamna ca tu nu cunosti realitatea din Romania unde pentru orice mica lucrare meseriasul e in stare sa te jupoaie de bani.

Tu stii ca nu stii?

| Meme10Memu explică (pentru sadrian46):

Am trimis linkul la aceasta intrebare la Autoritatea Nationala Pentru Protectia Consumatorului. Am primit numar de inregistrare a reclamatiei.

Atitudinea si felul in care respondentii la intrebarea mea au raspuns arata gradul mare de ignoranta si prostie legat de un subiect serios cu implicatii majore.

Am trimis si la Ministerul Sanatatii acest link cu aceasta intrebare.

| sadrian46 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Dta nu ai pus o întrebare, ai făcut o propunere legislativă cu mari implicații, dar care nu are din partea dtale o susținere logică suficientă. Deasemenea implicațiile ei la aplicarea în practică, problemele pe care le generează nu prea ai habar de ele, și se par ție floare la ureche.
Așa că, propunerea dtale, la o analiză mai serioasă rezultă că este utopică, ireală, imposibil de aplicat în practică.
Să acuzi pe cei ce nu te iau în seamă de ignoranță și prostie denotă din partea dtale o aroganță nejustificată.
Astfel, cu probabilitate de 100%, ANPC-ul și Ministerul vor arunca la gunoi ideea dtale.

| Meme10Memu explică (pentru sadrian46):

Ce zici ca in locul simbolului de mutagen sau cancerigen sa scrie CANCERIGEN! Nu toti au internet ca sa vada ce inseamna acel simbol. In plus pe acele produse sa scrie mare si sa deseneze tipul de echipament de protectie adecvat. Este usor sa arunci la gunoi in loc sa iei in considerare o atentionare din partea unui consumator.

Nu e vorba de aroganta. Este justificabil. Atentionarea mea arata ca masurile aplicate nu sunt suficiente si ca se poate si mai bine. E mai usor sa arunci cu noroi pe TPU decat sa iei lucrurile in serios.

Marketingul e mai important decat sanatatea consumatorilor in comertul lacom practicat in prezent. Daca ar scrie CANCERIGEN cumparatorul s-ar gandi de 10 ori si nu doar de doua ori.

Ma gandeam ca tu esti mai inteligent dar nu esti mai inteligent decat mine.

Daca esti cat decat stiutor arata-mi un link cu simbolul pentru mutagen sau cancerigen. Acesta este si pe alt tip de produse pe care probabil le ai in casa si pe care le folosesti zilnic la automobil si la un moment dat te trezesti, fara sa-ti dai seama din ce cauza, cu un cancer.

Nu pot sa spun decat ca normele europene legate de substantele cancerigene sunt insuficiente si pot fi imbunatatite potrivit cu propunerea mea.

Tu credeai ca eu nu stiu ce face ANPC si MS legat de atentionarea mea sau ce fel de oameni lucreaza acolo? Dar am trimis ca sa fiu impacat ca am facut tot ce depinde de mine legat de aceasta problema. Macar am incercat. Daca voi ati fi inteligenti am strange semnaturi pentru o petitie ca sa aratam la UE ca UE nu e raiul pe Pamant.

| sadrian46 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Noi doi putem avea aici o discuție nu până mâine, ci timp de 20 ani.
Dta vrei să schimbi lucrurile în mod radical în zone unde se aplică legi și regulamente de aplicare a lor.
Repet, nu are pentru mine rost să te ajut să îți dai seama că ceea ce dorești dta, prima postare, nu asta de mai sus, este imposibil de realizat în practică printr-o lege, pentru că este aberant.
Astfel, aici este cel mai bun loc, unde poți să afirmi orice, atât timp cât nu superi pe cineva. Imediat cum ieși cu asemenea idei ca ale tale de aici, vei fi ignorat pur și simplu.

| Meme10Memu explică (pentru sadrian46):

De ce nu te adaptezi? Nu vezi ca am reformulat abordarea problemei in postarea anterioara? De ce readuci in discutie intrebarea sau propunerea mea initiala?

Ti-e frica sa superi pe unii care nu fac tot ce trebuie si este in atributia lor sa o faca? De cand consumatorul sau cumparatorul final este cel mai fraier si platitor de tva si cel mai bolnav? Iti convine asa?

Intreaba si tu pe un medic cu salariu marit daca il intereseaza cauzele problemelor de sanatate mai presus decat tratamentele pe care le aplica.

| sadrian46 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Ești înafara realității.
Nu am cum să mă adaptez la modul tău de a vedea lumea. și nici nu am nici o obligație în privința asta.
Aceasta este ultimul răspuns pe care îl ai de la mine pe TPU.

| Meme10Memu explică (pentru sadrian46):

Decat sa scrii prostii si sa-mi spui ca sunt in afara realitatii mai bine ai trimite si dta o atentionare la Ministerul Sanatatii si la ANPC legat de produsele cancerigene si de modul de comercializare al lor.
Nu fii egoist.

Am vazut pe un produs cancerigen desenat cum meseriasul vopsea fara niciun echipament de protectie in supermarketul francez Leroy Merlin. Ce zici despre asta?

| Meme10Memu explică (pentru sadrian46):

Nu mai am ce discuta cu unul ca tine si asta din cauza ta si nu din cauza mea.

| sadrian46 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Înțelegi românește?
Am scris.
Aceasta este ultimul răspuns pe care îl ai de la mine pe TPU.
Vrei să îl repet de 100 de ori ca să înțelegi?

| Meme10Memu explică (pentru sadrian46):

Si ce daca?

| Bula a răspuns (pentru Meme10Memu):

Eu cunosc bine ce e in Ro.
Problema cu saracia incepe acolo ca, meseriasii au plecat in pensie, ucenicii si necunoscatorii se auto-numesc "meseriasi", iar clientl n-are nici habar cum trebuie sa fie un lucru bine facut.
In aceste conditii, singura protectie este invatatul, in interes propriu.

| Meme10Memu explică (pentru Bula):

Deci meseriasii despre care vorbeai nu prea exista. Asa ca poti sa-mi multumesti. De exemplu sunt unele lichide de parbriz pe care apare semnul de cancerigen. Soferul trage pe nas vapori cancerigeni. Isi umple rezervorul cu carburant si daca nu se tine de nas inhaleaza vapori de benzen cancerigeni si se mira de ce apare cel putin o imunitate mai scazuta, probleme in sfera orl si in timp chiar cancer orl sau chiar la plamani. Si asta pentru ca benzinarul vine mai rar la masina saracului sa-i bage carburant si merge mai des la masina bogatului ca sa-i bage carburant.

Daca merge pe strazile principale si in intersectii si nu-si tine respiratia sau nu le ocoleste pe cat posibil in timp o sa faca cancer la plamani de la noxele inhalate.

Vrea sa-si vopseasca poarta din metal si daca nu poarta masca risca sa faca un cancer chiar de sange. Vrea sa mai vopseasca niste scanduri sau ceva la automobil pentru ca la tinichigerie il jupoaie de bani.

| Bula a răspuns (pentru Meme10Memu):

Eu nu stiu cum se explica, dar inainte de "90 nu prea s-a dat importanta la "materiale potential cancerigene" si nu au fost atatia bolnavi de cancer.
Cu toate ca multi lucrau cu vane pline de diluant, acetona etc., locuiau si munceau in case cu acoperis de azbociment (facut din azbest), etc. etc. etc. sunt multi septagenari, octagenari si chiar mai in varsta in jurul nostru.
In schimb, acum gasesti multi tineri care iau bac-ul, dar nu stiu sa surubeze-dessurubeze o piulita, citesc cursiv cu voce tare, dar nu pot explica ce au citit, dar vor salariul de inceput la nivelul directorului sau chiar mai mare.
Lumea se schimba, Pamantul se roteste, iar acum incepe sa ajunga cu capul in jos... big grin

| Meme10Memu explică (pentru Bula):

Crede-ma, vorbesc din experienta. Asa am auzit si eu cum spui tu - octogenari. Insa am cateva cazuri cunoscute direct de catre mine care chiar au facut cancer lucrand in uzinele unde era un mediu toxic. Au facut cancer la zeci de ani distanta sau chiar mai repede dupa expunere. Insa, crede-ma, toate produsele cu simbolul "cancerigen" sunt cancerigene. Nu e gluma. Nu exista limita minima de siguranta. Un organism este mai intolerant decat altul si nu o stie pana nu o pateste adica face un cancer. La cresterea intolerantei contribuie si aerul tot mai poluat cu noxe si alte microparticule nocive din aer.

Nu e necesar sa lucreze zile multe cu substante cancerigene ca sa faca un cancer. Cateva ore sau chiar minute e suficienta expunere pentru a declansa un cancer. Toxicitatea se cumuleaza in organism. Detoxifierea e o iluzie cand vorbim de produsi de metabolism pe care organismul nu ii poate elimina.

Nu stresul e principalul factor pentru cancer ci toxicitatea sau poluarea cu produse chimice cancerigene aflate in una din cele trei stari de agregare.

Daca ii dai doar o arahida la un alergic la arahide face ca toti dracii. Desi arahidele nu sunt toxice. Ce sa mai vorbim despre produsele chimice cu adevarat toxice fie artificiale fie naturale insa mai mult artificiale sintetizate de catre om.

E cam irelevant exemplul cu octogenarii pentru ca, cum ti-am mai spus, fiecare organism e diferit si nu exista limita minima de siguranta.

Cel mai repede cancerul apare la cateva luni distanta dupa expunere.

| Bula a răspuns (pentru Meme10Memu):

Aici gresesti, profund.
Stii cand apar primele celule cancer in organism?
Cu cateva saptamani inainte de nastere!
Celulele moarte, putrezite sunt celulele de cancer, care - la un organism sanatos-functional - sunt recunoscute si consumate de anticorpi.
Daca anticorpii nu sunt invatati (sau sunt facuti sa "uite" corpurile inamice din organism (celulele moarte, virusi, bacterii etc.), atunci acei corpi se aduna in gramada (tumoare) sau se raspandesc (metastaza) in organism.
La ora actuala factorii cei mai periculosi care deruteaza sistemul imunitar sunt aditivii alimentare sintetice si gazele de esapament ale motoarelor cu aprindere interna (pe benzina si motorina).
Asa se face ca, acum sunt mult mai multi bolnavi de cancer ca si cu un secol inainte.

| Meme10Memu explică (pentru Bula):

Gresit! Celulele canceroase nu sunt celule moarte sau putrezite. Te-am intrebat: Stii ca nu stii? Sau stii ca ceea ce stii este gresit?

Eu nu am vorbit despre vreo celula canceroasa, neintrand mai in detaliu, ci despre primele semne de boala numita CANCER ce poate fi vizibila la un computer tomograf cu care se pun in evidenta tumorile. O tumora poate fi benigna sau maligna ( cancer ) si poate fi catalogata astfel printr-o examinare anatomopatologica si imunohistochimica in urma unei biopsii ( operatii ).

Ideea ca "toti oamenii au boala numita CANCER" este gresita. Cancerul este o boala activa ce nu este oprita de sistemul imunitar al bolnavului.

Cancerul nu este format din celule moarte sau din bacterii ci din celule vii, ale gazdei, ale caror ADN a suferit modificari, in general, prin expunere la substante mutagene sau cancerigene si care au capabilitati de formare de metastaze si care se divid necontrolat si accelerat.

| Bula a răspuns (pentru Meme10Memu):

Eu n-am spus ca, cancerul ar fi din bacterii. Citeste din nou!
Am spus insa ca, anticorpii nu recunosc unele (sau mai multe) tipuri de celule moarte, iar acestia se aduna, asemenea gunoiului. Daca sunt intr-o gramada, atunci vorbim de tumoare. Daca sunt imprastiate in organism, atunci vorbim de metastaza.
Problema este ca, sistemul imunitar se slabeste in urma unor factori (externi sau chiar genetici). Daca-si revine in functia normala, atunci distruge atat tumorile, cat si metastaza. Totul e sa-si revina suficient sa poata (inca) face fata.

| Meme10Memu explică (pentru Bula):

Tumorile maligne sunt alcatuite din celule canceroase si nu din bacterii sau celule moarte.

Vorbeam despre cauze. Substantele cancerigene cauzeaza mutatii. Nu intra in discutie ca sistemul imunitar e slabit. Vorbim de leucemii, limfoame ce nu constituie un sistem imunitar slabit ci modificat. Sistemul imunitar nu considera amenintatoare celulele canceroase deoarece au ADN-ul in mare parte identic si compatibil cu celulele sanatoase. Celulele canceroase nu sunt moarte ci din contra au o vitalitate mai mare decat celulele normale si telomerele lor nu se scurteaza in divizari repetate. Totusi avand o structura alterata sunt distruse mai usor de citostatice si radioterapie in comparatie cu celulele normale.

| sadrian46 a răspuns (pentru Bula):

Dacă te uiți pe profilul Meme10Memu vezi că nu este deloc prost, este doar un pic excentric, un filozof în devenire, care a găsit aici o platformă de exprimare a ideilor.
Astfel, ca orice tânăr în evoluție trebuie încurajat.
Uite, el vrea să scape lumea de cancer prin legi protective.
Ce poate fi mai de aplaudat decât o asemenea inițiativă legislativă.
Ea ar trebui extinsă și la alte domeni ale vieții.
De exemplu la Oficiul Stării Civile la cununie să se ofere prin lege prezervative, și pampers, la cârciumă ceva de mahmureală, la tutungerie să fii obligat să arăți dovada că ai plătit locul de veci.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pari ca ai tras si tu putina vopsea din aia pe nasuc