| anonim_4396 a întrebat:

Merita sa schimbi membrana unui vas de expansiune?
Salut, mi-am pus intrebarea asta dupa ce mi s-a spart membrana unui vas de expansiune, am schimbat-o iar la aproximativ 6 luni de zile s-a stricat si aia, nu era sparta insa se lipise de peretii ruginiti ai vasului de expansiune, atunci am fost nevoit sa schimb tot vasul de expansiune, oare merita sa schimb iar membrana?

1 răspuns:
regis
| regis a răspuns:

Nu prea. Banuiesc ca e vorba de un hidrofor.
Cel mai simplu e sa il inlocuiesti cu o pompa submersibila comandata de un presostat, face exact ce face si un hidrofor, doar ca se defecteaza mai rar, nu ocupa loc, nu face galagie in casa...