| Mihai20018 a întrebat:

Mi-am cumparat o piscina iar apa din ea (apa din fântână) s-a inverzit dupa o saptamana, am tratat-o cu algicid, oxigen activ si degeaba.
Ma puteti ajuta cu un sfat sa o curat?

4 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Problema la tine e simpla: iti trebuie si niste clor in chestia aia. In principiu clorul violeaza algele isi iti mai trebuie un sistem ca sa le filtreze.

Altfel mi se pare ca iti trebuie niste fosfati ca sa nu mai creasca algele.

| Mihai20018 explică (pentru cristimihailov):

Din cate stiu nu se pune clor in apa de fantana

| cristimihailov a răspuns (pentru Mihai20018):

Salut,

Poate nu am inteles eu corect.
Ai o piscina umpluta cu apa de la fantana.

De oriunde este apa, aceasta devine statuta si incep sa apara algele.

Din acest motiv ar cam trebui omorate. Asa ca dai cu clor, clorina, sau ceva asemanator. Algele mor si trebuie scoase, asa ca te uiti dupa o instalatie de filtrare.

Unde gresesc?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apă de robinet de ce nu pui? Aceea nu se înverzeşte aşa repede.