| anonim_4396 a întrebat:

Mi-am renovat casa de curand si am dubii cu privire la sistemul de incalzire.Nu stiu ce este mai convenabil:sa pun centrala, ori sa cumpar un instant pentru apa calda si convectoare pentru incalzire? Vreau si eu o parere...pls

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde in ce zona ai casa, daca este umezeala, cati metri utili are casa(adica doar ceea ce vrei sa incalzesti)ce temperaturi sunt in exterior, cum e orientata casa, daca ii dai drumul numai seara sau vrei cu termostat, ce geamuri ai, cate grosime are zidul, vrei sa fie prin podea sau prin calorifere.eu in ianurie consum in jur de 250-300 de euro pe motorina, am termopane, bate soarele numai pe jumatate din casa si e mai umed pentru ca stau langa un baraj.boilerul instant cu gaz e cel mai iefrin daca ai butelie, daca ai instalatie de gaz iti iese mai mult pentru ca trebuie sa platesti si intretinerea instalatiei.si sa mai stii un lucru, cu fiecare grad peste 21 de grade, consumul creste cu 30 %. consumul la apartament e una si la casa e altul, chiar daca sunt aceiasi metri patrati.

23 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Pentru incalzire clar este mai indicata o centrala. Pentru a face economii ar trebui sa te gandesti la o termoizolatie, de preferat exterioara. Pana atunci insa, ai neaparat nevoie de un termostat (de preferat cronotermostat wireless) si de robineti termostati pe fiecare calorifer.
Instantul pe curent nu este recomandat pentru a fi folosit zilnic, fiind mai indicat pentru case de vacanta. Atat dpdv al costurilor cat si al sigurantei, este mai indicat un boiler, care se scoate din priza atunci cand faci baie sau dus. Avand insa centrala care prepara si apa calda, nu mai este cazul.

regis
| regis a răspuns:

@mg - de ce nu se pot pune peste tot termostate de calorifer? Vreau sa iti spun ca eu am robinet termostatat pe absolut toate caloriferele si un cronotermostat wireless, cu care nu am avut inca probleme (nici macar nu i-am schimbat bateriile si il am de doi ani). Singurul lucru pe care il fac este sa pun pe maximum termostatul caloriferului in camera in care folosesc cronotermostatul. Avantajul cronotermostatului wireless este ca il poti muta in orice camera, dupa preferinte.

regis
| regis a răspuns:

Intr-adevar, in camera cu termostatul de ambient, cel de calorifer nu isi are rostul, dar situatia se schimba la termostatul wireless, unde e chestie de gusturi. Eu prefer sa il tin ziua in living si noaptea in dormitorul copiilor, pentru a evita micile fluctuatii de temperatura. Ca sa nu mai vorbesc ca se mai intampla sa am musafiri fumatori si atunci trebuie sa aerisesc parterul ore in sir...
Una peste alta, mie mi se pare un avantaj major termostatul mobil, mai ales daca nu s-a prevazut din constructie un circuit electric.
In baie din nou e chestie de gust, eu am robinet termostatat inclusiv in bai, reglat pe la 21-22 de grade, ca si restul casei.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Sfatul meu este o centrala, am avut si eu instant si convectoare, dupa o iarna unde m-a stors de bani am avut mare noroc, am gasit pe cineva care le-a cumparat si mi-am luat centrala.In anul urmator nu am avut probleme, apa calda la discretie, caldura constanta in apartament si pretul lunar mult mai acceptabil. Tu hotarasti ce alegi...

| pepe a răspuns:

De ce să foloseşti mai mulţi consumatori când poţi folosi unul şi bun.
Un boiler electric consumă curent electric într-o oră cât consumă o centrală în 24 ore.
Cu centrala ai apă caldă instant pe când cu un boiler trebuie să aştepţi mai mult.
Eu am centrală termică de 6 ani şi nu plătesc gaz mai mult de 200 lei pe lună şi iarna am constant 22 grade in casă.

Janina
| Janina a răspuns:

Eu am centrala de vreo 3 ani si sunt foarte multumita...nu am avut probleme cu ea pana acum.

| claudya a răspuns:

Instaleaza o centrala... la mine functioneaza de 7 ani si sunt foarte multumita si stau la casa si am 180 de mp de incalzit si e ok...

| mihaa a răspuns:

Nu cumpara instant pentru incalzit apa k te rupe la consum de curent, mai bine centrala

| ciumpalaku a răspuns:

Eu vad centrala o solutie mai buna.

| zuzumic a răspuns:

Dupa parerea mea o centrala e mai convenabila si iti spun si de ce : centrala o consuma gaz pentru camerele pe care vrei sa le incalzesti si pentru apa calda la ori ce ora si in bucatarie si in bae
convectoarele consuma electricitate ...am o cunostintza care are asa ceva si ca sa isi incalzeasca 2 camere cu convectorul a dat 8milioane intr-o luna pe cand la centrala nu dai mai mult de 3 pentru ca poti incazi doar unde vrei adica in camera in care nu stai inchizi caloriferul. in plus si instantul consuma pe langa convectoare ...si ai apa numai in bae sau in bukatarie depinde unde il pui... acum asta e parerea mea...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La asta chiar ca nu ma pricep. Cred ca instantul ala, consuma o gramada de energie. Oricum, daca tot ai adus in discutie subiectul, eu cred ca am o luna de cind tot renovez si nu mai termin. Am terminat abia bucataria, holul si o camera. Mai am doua camere. Ciiiiind o sa se termiiiiineeeee, ca m-am saturat de atita balamuc, mizerie, praf si lipsa de cartofi prajiti laughing
P. S. De fapt am pus in sfirsit aragazul, dar inca n-am facut teste pe el happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Centrala.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mersi mult pentru sfaturi si pareri, chiar imi sunt de folos, eram aproape hotarata sa optez pentru instant si convectoare...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

...si ce era mai important, ca m-am luat cu vorbaria. daca ar fi sa imi schimb acum centrala, as cumpara aer conditionat multi split. daca fac o socoteala, numai caldura ma costa in jur de 1500-2000 litri motorina pe iarna si mai folosesc si semineul aproape zilnic.in romania daca ai casa, si e mare, fara 300 euro pe luna cu centrala, nu scapi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Claudya, de curiozitate, spune cat consumi pe iarna cu centrala, cate ore sta deschisa si cate grade ai in casa pe timpul zilei. 180 sunt metrii casei sau metri utili? as vrea o comparatie pentru ca eu am o idee fixa cu incalzirea electica, as prefera aer conditionat decat centrala pentru ca imi mananca prea multi bani. a mea consuma in jur de 20-30 (pe zi)de litri pe timp mai friguros, adica nu mai mmult de -5 grade afara.merci frumos!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@zazu, aici unde stau acum, am instalata centrala, pe timp de iarna merge non-stop(are termostat) si platim gaz in jur de 150-160 euro pe luna.Pe timp de vara platim 70-80 euro.Stau intr-un apartament cu 3 camere, salon, un hol mare, bucatarie mare si baie.Deci,aici mi se pare cat de cat convenabil...Nu stiu cum sta treaba in Romania cu facturile de gaz, imi spunea o prietena ca plateste facturi de 5-6 milioane pe timp de iarna...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am casa in castellon.si platesc scump, mai ales ca e mai rece iarna.cumnata mea e sefa la gaz natural in castellon si stiu ca in jur de 150 pe an e numai intretinerea, fara alte cheltuieli si totusi gazul natural nu este atat de convenabil.eu cu incalzirea cheltuiesc foarte mult, e si casa mare si sunt multe pierderi (scarile, holurile, usile deschise tot timpul, cozile pisicilor care sunt prea lungi happy ) raman la ideea mea.aerul conditionat pe mine m-ar costa 150 pe luna in loc de 250-300 motorina lunar.la apartament pierderile sunt mai mici, nu ai pisica laughing, usa da in scara, nu in curte...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Clar o centrala pentru toata casa, prea multa bataie da cap, celelalte doua fac impreuna ce face da una singura centrala.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Io am cetrala si merge brici.de 5 ani.pe gaze.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La toata lumea vad ca merge centrala brici, dar nimeni nu pomeneste cate grade are in casa iarna, daca e deschisa toata ziua si cat consuma. si cel mai important, daca este multumit de banii pe care-i cheltuie pe caldura, si cate ¡kilocalorii are centrala.sa ne orientam si noi ce sa alegem mai bun. centrala pe lemne si motorina, pe gaz si de care gaz(mai ales in romania), curent electric, ulei reconditionat...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Offff! Pentru a se vedea ce este mai rentabil, trebuie prima oara sa stiti ce necesar de energie termica aveti nevoie. apoi incep socotelile...
De regula, necesarul se da in kw.
1mc de gaz este egal cu aproximativ 10 kw...
1kw / curent este egal cu 1 kw...
Oare ce este mai rentabil?
In situatia ca aveti gaze, nimic nu poate fi mai ieftin. Asta este valabil la incalzirea cu combustibili fosili. Daca vreti ecologie, puteti alege pompa geotermala dar este extrem de scumpa...
Referitor la termostate. Termostatul de ambient este aproape generalizat, si este necesar ca prim pas spre economie. Termostatele de calorifer sint bune, se pot pune, dar nu peste tot, este o " stiinta " aici!
Termostatele wireless.mai bine se uita de ele, nu sint eficiente deoarece au probleme de semnal si se pierde comunicarea...
Pe scurt, gazul cel mai convenabil, un proiect de instalatie bine facut, cheia unui consum decent.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@regis De ce nu se pot pune sau nu trebuie puse la toate caloriferele?
R: de regula centralelele termice nu au circuit de by-pass si in cazul ca toate termostatele s-ar inchide, se blocheaza centrala si intra pe avarie. Unele au asa ceva...
In camera cu termostat de ambient este inutil termostatul de calorifer deoarece se anuleaza cu celalalt. In baie, avind aerisire nu este nevoie deoarece avem nevoie de toata caldura posibila ...In tot cazul, termostatele de calorifer nu pot regla temperatura decit MAI PUTIN sau egal cu cel de ambient.
Termostatul wireless sufera de problema intreruperii comunicarii, in cele mai multe cazuri. Faptul ca este deplasabil nu este un avantaj ci dezavantaj deoarece mereu se va gasi cineva sa se plimbe cu el, mereu vor fi alte temperaturi prin casa. Preferabil un loc fix si o temperatura constanta in timp.
Bun, aici iarasi am dat citeva indicatii " pe larg ", doriti amanunte ...revin cu detalii.

| adika a răspuns:

Centrala, cu siguranta.