supadeceapa
| supadeceapa a întrebat:

Mi-au căzut toate florile de la orhidee sad. Oare de ce?

Răspuns Câştigător
| LPCTSTR a răspuns:

Text preluat, ai ce citi laughing

"De ce florile de orhidee se usucă dintr-un motiv
Motivele pentru finalizarea prematurã a înfloririi pot fi multe. Este recomandabil să luați măsuri numai atunci când florile au început să se înroșească. Dacă sunt deja duși, atunci este prea târziu să faci ceva. Cel mai probabil, urmând mugurii căzuți, veți observa și peduncul uscat de phalaenopsis. Acum, mai multe despre cauzele posibile.

Schimbarea condițiilor obișnuite
Descriim mai întâi acest motiv și există un motiv pentru el. Atunci când phalaenopsis se află într-o etapă de odihnă, nu are o valoare mult decorativă. Stă liniștit în locul lui și nu atrage atenția specială. Dar totul se schimbă când începe să înflorească. Aceasta este o vedere frumoasă, flori ca o turmă de fluturi împrăștiați cu un vârf. Apoi, proprietarul florii vrea să-l vadă în fața ochilor cât mai mult posibil.

Aici începe permutarea unui vas cu o orhidee de la locul obișnuit la o vizibilă. Dar acest comportament provoacă cel mai adesea pierderea plantei.

Prin urmare, nu este necesar să schimbați locul florii când a început să înflorească. La urma urmei, nu numai că poate pierde flori, dar și își usucă complet săgeata. Și dacă orhideea are tulpina de flori uscate, până la următoarea înflorire va veni nu mai devreme de 5 luni, și poate chiar mult mai târziu.

Dar, pe lângă schimbarea locului, este necesar să spunem despre schimbarea altor condiții. De exemplu, o schimbare a temperaturii este, de asemenea, inacceptabilă. În cazul în care camera a fost întotdeauna 23 de grade, dar dintr-o dată pentru un motiv a devenit de 20, s-ar putea să nu-i place de orhidee.

Același lucru este valabil și pentru transplanturi. Repopularea orhideei în timpul înfloririi este imposibilă. Chiar dacă credeți că este extrem de necesar. Ea va trebui să redistribuie rădăcinile oalei, să le adapteze la noua locație a substratului. Toate acestea îi vor distrage de la înflorire și vor crea un anumit stres. Prin urmare, transplantarea poate fi efectuată numai după finalizarea etapei de înflorire.

Lumină slabă
Lipsa luminii este, de asemenea, un motiv destul de comun pentru care orhideea are un spike de flori uscat și flori cad. Pentru a înțelege de ce se întâmplă acest lucru, trebuie să știți că lungimea zilei în stadiul de înflorire și înflorire ar trebui să fie de cel puțin 12 ore.

Dacă orhideea a înflorit în timpul iernii, când ziua este mult mai scurtă, atunci răspunsul la întrebarea de ce florile uscate vor fi destul de evidente. Într-o astfel de situație, este necesar să se furnizeze instalației o iluminare suplimentară.

În stadiul de odihnă, când planta nu înflorește, lungimea orelor de zi nu are aproape nici un sens. Uneori, în timpul iernii, este rezonabilă scăderea temperaturii în camera în care este situată orhida. Apoi nu va începe să înflorească. Dar odată cu creșterea zilei, ridicând temperatura la 22-25 de grade, veți oferi Phalaenopsis cu cea mai rapidă înflorire.

Dar oricum, dacă phalaenopsis dvs. a început deja să înflorească, atunci lumina zilei trebuie să răspundă nevoilor sale. În caz contrar, floarea va fi foarte scurtă și nu va aduce multă bucurie.

Adăparea frecventă cu pansament în timpul înfloririi
Dacă orhidea a înghițit mugurii fără să se deschidă, gândiți-vă dacă o exagerați cu îngrășământ. Excesele de nutrienți, ca și deficiențele acestora, pot fi dăunătoare plantei.

Bazat pe practică, fără suplimente, dar cu o îngrijire adecvată și în timp util, phalaenopsis poate să crească și să înflorească perfect. Dar un exces de diferite substanțe poate provoca efectul opus.

supraîncălzire
Temperaturile ridicate pentru orhidee sunt, de asemenea, nedorite, precum și cele scăzute. La temperaturi de peste 30 de grade, orhideea va începe să picureze flori. Ce trebuie să faceți pentru a menține orhida uscată?

O atenție deosebită trebuie acordată în timpul iernii. În timp ce temperatura camerei rămâne la un nivel confortabil, poate fi mult mai fierbinte pe fereastră datorită amplasării bateriilor. Dar este pe ferestre cel mai adesea flori de oală.

De asemenea, trebuie spus despre supraîncălzirea de la razele soarelui. Orhideele, în general, nu se simt bine la soare și preferă zonele umbrite. Și dacă vorbim despre apartamente, atunci pe ferestrele într-o zi însorită există un efect de seră. Temperatura crește imediat cu 10 grade sau mai mult. O floare care se află într-o fereastră însorită nu este doar supusă supraîncălzirii critice. El suferă de schimbări bruște ale temperaturii, care apar după ce soarele se îndreaptă spre cealaltă parte.

Adăparea greșită
Un motiv comun pentru care florile orhideelor ​​se usucă. Sub udarea greșită se poate înțelege lipsa și excesul.

În plus, udarea cu apă prea rece poate crea stres pentru phalaenopsis și poate cauza înflorirea.

Trebuie să udați orhideea după cum este necesar, prin imersarea vasului într-un recipient cu apă la temperatura camerei. Determinarea timpului de udare se poate baza pe greutatea vasului sau pe aspectul rădăcinilor. Dacă rădăcinile își pierd umbra verde și se estompează, atunci este timpul să aperiți. Și dacă au început să scârțâie, înseamnă că timpul de udare a fost deja ratat, iar acest lucru ar trebui făcut de urgență.

Este imposibil să supuneți o plantă la umiditate constantă și excesivă. Nu udati până când substratul nu este complet uscat. Pe pereții unui vas transparent este clar vizibil. Condensul apare din substratul umed. Dacă nu, atunci puteți apărea cu siguranță.

Îmbătrânirea veche a mugurilor
Uneori, florile de orhidee infloresc foarte repede din motive care nu țin de controlul nostru. Acesta poate fi un proces complet natural. Durata înfloririi orhidei poate varia de la o la câteva luni.

Prin urmare, dacă florile au înflorit și, după un timp, au înțepenit, tocmai au dispărut prea repede, atunci este posibil să nu fie vina voastră. Și este cu totul altceva când bobocii nedeschisi cad și se usucă. Aici putem vorbi despre încălcări ale condițiilor de întreținere a florii.

Răspunzând la întrebarea de ce se usucă mugurii de orhidee din Phalaenopsis, să adăugăm că această plantă iubește stabilitatea. Adică dacă ați luat un loc bun pentru el, la umbră și la o temperatură confortabilă, atunci, în principiu, phalaenopsisul va fi gata să îndure unele inconveniente. De exemplu, dacă nu-l ud la timp, sau lăsați fereastra deschisă pentru noapte. El se va obișnui cu astfel de condiții și se va simți minunat.

Prin urmare, dacă situația cu căderea florilor se repetă, gândiți-vă la schimbarea locului de reședință al florii. Încercați să o rearanjați într-o altă fereastră sau să o scoateți complet de pe geam și să o așezați sub iluminare artificială. Totul depinde de apartamentul specific și de obiceiurile proprietarilor săi. Poate că lampa de birou este aprinsă până noaptea târziu, iar desktop-ul poate fi un loc excelent pentru phalaenopsis.

De ce orhideele varsă flori și muguri? Prezentare generală a cauzelor, sfaturi pentru rezolvarea problemelor
Pentru o lungă perioadă de timp, o frumusețe exotică încântă pe toată lumea cu înflorirea ei atrăgătoare, uimitoare.

Din nou, acest timp mult așteptat a venit, au apărut mugurii și asta a fost problema - au început să se estompeze, să cadă. Din nefericire, acest fenomen se întâmplă în frunze, flori.

De ce se întâmplă acest lucru și ce să facem, dacă o singură floare a învins sau chiar o letargie, dintr-o dată totul a devenit rapid în același timp - o vom analiza în articol. Și, de asemenea, vom spune cum să evităm fenomenele similare și să realizăm o prevenire competentă.

Cât durează înflorirea
După ce a cumpărat o orhidee la magazin, cu flori înfloritoare, nu este clar imediat: cât timp procesul a durat deja și cât de mult a rămas. Prin urmare, este mai bine să cumpărați o plantă cu muguri.

Durata de înflorire variază de la 1-10 luni. Totul depinde de soi, de condițiile de creștere. În medie, un exot adult într-un rând înflorește timp de aproximativ 3 luni, iar cel tânăr timp de o lună. Astfel, orhideea poate să înflorească de mai multe ori pe an, iar la intervale ea poate fi restaurată.

De exemplu, un phalaenopsis comun infloreste pe tot parcursul anului. Cymbidium - din octombrie până în februarie, iar apoi și vara. Dendrobiumul înflorit cade în octombrie și durează până în ianuarie.

Ce este învins?
Procesul de anihilare înseamnă pierderea rigidității, a elasticității frunzelor sau a florilor. În același timp, frunzele devin asemănătoare cu o cârpă, turgorul dispare, ele sunt verzi întunecate. Vârfurile florii, lăstarilor, tulpinilor se înclină în jos. Creșterea se oprește, floarea este redusă. Este mai ales insultă dacă mugurele se usucă. În acest caz, ar trebui luate măsuri de urgență pentru a preveni apariția unor astfel de evenimente în viitor.

Când acest proces nu este natural?
Nu există înflorire veșnică în natură. Prin urmare, învins, și după căderea florilor - un proces natural. Inflorescențele unei singure varietăți încântă ochiul de la două la trei săptămâni, altele - câteva luni. Este ușor să determinați când a început perioada de îmbătrânire: florile se usucă treptat, începe prima înflorire. Cădea mai ales din partea inferioară a pedunculului. Procesul de îmbătrânire naturală este gradual, iar dacă florile s-au uscat deodată, înseamnă că ceva nu este chiar aici.

motive
Care sunt cauzele frunzelor să cadă pe orhideele lor preferate în perioada de înflorire? Pentru a determina rădăcina problemei, ar trebui să înțelegeți.

Supraîncălzirea sistemului radicular. Orhideele provin din tropice, nu e surprinzător, că le place căldura. Cu toate acestea, totul este bun în moderare. Nu lăsați instalația în lumina directă a soarelui, lângă un radiator de încălzire în timpul iernii sau sub un curent de aer fierbinte de la un aparat de aer condiționat. Creșterea temperaturii solului duce la evaporarea umidității.
Apoi, de-a lungul lanțului, sistemul rădăcină nu a primit cantitatea necesară de lichid și, prin urmare, frunzele și florile nu erau saturate cu substanțe utile. Acest proces se poate întâmpla în câteva ore.

Lipsa de iluminare sau arsuri solare. În sezonul toamnă-iarnă, lumina zilei nu este suficientă. Orhideele necesită, în general, o oră de oră de 14 ore. Și fără iluminare suplimentară, florile încep să se estompeze, să devină galbene, să cadă. Cu toate acestea, lumina puternică poate juca o glumă crudă. Arderea soarelui într-o zi fierbinte lasă frunze pe frunze și inflorescențe.
Adăparea greșită. Lipsa de lichid poate să apară în absența irigării. Planta are nevoie de o cantitate minimă de apă care dizolvă mineralele din sol și hrănește sistemul rădăcină. Nici umiditatea excesivă nu este o problemă serioasă. Orhideea, deteriorată de putregai, începe să-și piardă frunzele. În spatele frunzelor, florile și mugurii umezite se usucă și cad.
Daune cauzate de insecte. Dăunătorii sunt o altă problemă pentru orhidee. De exemplu, mealybug preferă muguri și flori înflorite. El mănâncă sucul, sugând astfel umiditatea care dă viață. În exterior, insecta arată ca o minge albă de vată de bumbac.
Umiditate scăzută a aerului. Temperatura ridicată a aerului și umiditatea scăzută sunt parametri periculoși pentru activitatea plantelor. Umiditatea se evaporă rapid prin frunze, iar rădăcinile nu au timp să se sature în timp. Procesul de vânătoare are loc, urmată de uscarea frunzelor, a florilor, a sistemului de rădăcini. Nivelul maxim de umiditate este de 30-40%.
Hipotermia. Se întâmplă adesea vâltoarea ca rezultat al aerului rece pe frunze. De exemplu, atunci când o plantă este transportată dintr-un magazin, atunci când frunza atinge sticlă, când este rece, este -16 ° С. Este periculos dacă înainte de aceasta orhida a fost udată sau pulverizată cu apă. Hipotermia provoacă, de asemenea, descărcarea mugurilor și a florilor. Dar nu disperați, acest fenomen este scurt.
Proiect. Expunerea zilnică are un efect pozitiv asupra stării orhideei. Dar aerarea și schița sunt lucruri diferite. Proiectul este periculos chiar și pentru oameni, ca să nu mai vorbim de plante. Fluxul de aer rece poate provoca flori tulburi.
Mai mult, un video informativ despre motivele pentru care bobocile orhidee vor:

Mai bine de manevrat: mijloace populare sau chimice
Simptomul absciselor de flori și muguri într-o orhidee poate fi datorat apariției unui oaspete nedorit. Pâine de prânz - insectă dăunătoare de dimensiuni mici, de până la 5 mm, ovală. Pe suprafețele infectate se lasă o pânză de păianjen subțire, reziduuri lipicioase. A face cu el este dificil, dar posibil. În cazul în care floarea are un prejudiciu minor, adică, infecția este în stadiile sale inițiale, atunci remedii populare va ajuta:

soluție de săpun;
tincturi pe coaja de citrice, usturoi, calendula;
ceapă;
uleiuri esențiale.
În etapele ulterioare nu se poate face față fără substanțe chimice, sulfat de cupru și fungicide similare. Desigur, metodele tradiționale sunt simple de implementat, nici toxice, nici dăunătoare, dar nu întotdeauna eficiente.

Apoi, un videoclip vizual cu un exemplu de folosire a săpunului pentru a scăpa de mizeria:

Ce trebuie făcut dacă florile înflorite devin lente?
Înainte de a decide asupra celor mai radicale măsuri, trebuie să verificați toate opțiunile.

Scoateți floarea dintr-un loc însorit sau aplicați o lumină arzătoare.
În timpul iernii, acoperiți radiatoarele cu încălzire dacă vasul este așezat pe pervaz.
Nu permiteți schițele.
Creșteți umiditatea cu un umidificator de uz casnic.
Dacă există semne vizibile de uscare, încercați să udați planta.
Verificați floarea pentru prezența insectelor dăunătoare. Există semne lipicioase pe care frunzele de cheron le mănâncă.
Dacă totul a fost încercat și fără nici un folos, poate exista o problemă în supra-umectarea solului, atunci ar trebui:

Scoateți floarea din vas.
Clătiți rădăcinile sub apă curgătoare.
Îndepărtați zonele deteriorate, tratați secțiunile cu antiseptic.
Lăsați peste noapte să se usuce.
Replantați orhideea în noul sol și un strat bun de drenaj.
Pentru a efectua udarea numai după ce solul se usucă.
Ce se întâmplă dacă mugurii cad fără deschidere?
Mugurii de orhidee se usucă, nu se dizolvă. Cu o problemă similară cu care se poate confrunta orice florar. Având în vedere cauzele acestui fenomen, merită să căutați căi dintr-o situație dificilă.

Următorul pas este inspectarea plantei pentru a fi infectată cu boli fungice sau cu daunele cauzate de dăunători:

Dezinfectați instrumentul de tăiere.
Ia o floare din pot.
Îndepărtați rădăcinile în apă caldă și curată.
Inspectați cu atenție și răsturnați toate rădăcinile.
Îndepărtați zonele deteriorate, moi și uscate cu unelte ascuțite și fierte.
Tratați secțiunile cu un agent antiseptic care nu conține alcool (scorțișoară, carbon activ pulverizat).
Pentru distrugerea sau în scopul prevenirii infecțiilor, pentru a procesa un fungicid de flori.
Pentru a plasa o orhidee într-o oală nouă, ar trebui să fie transparentă și ușor înghesuită.
Prezenta obligatorie a stratului de drenaj.
Presărați planta cu un sol îmbogățit cu minerale noi.
Fertiliza poate fi după 2 săptămâni.
profilaxie
Pentru a evita astfel de situații neplăcute este posibilă numai cu îngrijire adecvată a orhideei.

Menținerea unei temperaturi confortabile în timpul verii: + 22-25ºС, iarna + 16-18ºС. Diferența de diferențe de temperatură nu trebuie să depășească 5 ° C.
Este nevoie de iluminare difuză, cu o zi de 14 ore. În timpul verii, lumina puternică a soarelui trebuie să fie umbrită.
Umiditate în intervalul 50-60%. Asigurați-vă că aerul în mod regulat.
Apa o dată pe săptămână, în intervalele în care solul ar trebui să se usuce complet.
Fertiliza orhideele au nevoie de 2 ori pe lună. Pansamente de top pentru utilizare cu conținut preferențial de potasiu și fier.
Nu pulverizați floarea în timpul înfloririi.
Orhideea are multe soiuri și specii. Cu o frumusețe extraordinară a câștigat inima a milioane de oameni din întreaga lume. Dar, cu o abordare incorectă a înfloririi, nu se poate aștepta niciodată. Dați plantei dragoste, grijă și învățați să o înțelegeți.

Probleme de înflorire: de ce florile orhideelor ​​se estompează
Planta o dată rară scumpă - orhideea - a încetat să mai fie o minune; din ce în ce mai des se găsește pe pervazurile iubitorilor de flori exotice. Se pare că există un astfel de lucru: am cumpărat un specimen înflorit, l-am adus acasă - și l-am admirat. Nu a fost aici! Dintr-o data, descoperi ca florile frumoase mult asteptate se usuca si cad.

De ce se întâmplă acest lucru și ce trebuie făcut pentru a preveni acest lucru? Studiind această întrebare în diferite surse, am încercat să colectăm toate cele mai frecvente motive pentru acest comportament de orhidee.

Cauzele posibile de flori de orhidee vor
Pentru a înțelege adevăratele motive, din cauza cărora florile se usucă și cad, analizați dacă sunt îndeplinite toate condițiile necesare pentru menținerea favorabilă a orhideei. Pentru a vă ajuta să înțelegeți, ne vom concentra pe cele mai frecvente erori în îngrijirea plantei, precum și pe modul de remediere a acestora. Deci, ce poate împiedica o orhidee să înflorească?

Stres sau șoc
De obicei, atunci când aducem o floare din magazinul casei, încercăm să creăm condiții mai bune pentru ea, dar, în schimb, fără a observa, dimpotrivă, înrăutățim situația.

Cel mai frecvent motiv pentru care florile încep să se usuce brusc este schimbarea bruscă a "locului de reședință" și, prin urmare, schimbarea condițiilor în care a fost localizată orhida. Chiar și noi, trecând de la un climat la altul, uneori ne confruntăm cu disconfort, ce putem spune despre o astfel de floare delicată! Schimbarea condițiilor pentru cele mai rele afectează negativ nu numai florile; de asemenea, frunzele și rădăcinile orhideei sunt incomode.

Metode de tratament: optimizarea condițiilor de "viață" în conformitate cu regulile recomandate pentru îngrijirea și întreținerea plantei.

Îmbătrânirea naturală a florilor
"Nimic nu durează pentru totdeauna!" Din păcate, nu putem afecta durata înfloririi inerente unei specii orhidee specifice. Desigur, unele soiuri pot dura mai mult de trei luni, dar pentru cineva chiar zece zile este o sărbătoare. Complicarea situației constă în faptul că, achiziționând o orhidee deja plină în magazin, nu știți cât de mult a stat într-o astfel de stare. Este posibil ca o saptamana, si poate ca perioada de inflorire se incheie deja. Prin urmare, în cazul în care numai florile au învins, și, în general, planta se simte satisfăcătoare, atunci nu există nici un motiv de panică.

Opțiunile de tratament: din fericire, aceasta nu este o boală. Tratamentul nu este necesar, desfășurați activități suplimentare pentru înflorirea ulterioară.

Iluminarea insuficientă
Orhideea este o floare iubitoare de lumină, iar lipsa luminii rănește foarte mult nu numai florile, ci și întreaga plantă ca întreg. De cele mai multe ori, este vorba despre specimene înflorite recent dobândite care sunt sensibile la o schimbare bruscă a saturației luminii. Sunt de acord, în sere, în cazul în care acestea sunt cultivate, intensitatea luminii este mult mai mare decât în ​​apartamente. Începătorii amatori, inspirați de flori care înfloreau, nu acordă o importanță prea mare acestei probleme, crezând naiv că toate condițiile pentru orhidee sunt create în siguranță.

Odată cu sosirea toamnei-iarnă, când lumina zilei se micșorează, obișnuiam să închidem ferestrele mai devreme, iar orhidea poate reacționa la acest lucru cu umezirea unor muguri chiar nemulțumite sau scurtează perioada de înflorire naturală. Iarna prelungită este o perioadă dificilă, atât în ​​conținutul orhideei totale cât și în raport cu înflorirea acesteia. Pedunculul "împușcă", de regulă, în mijlocul unei veri însorite, iar mugurii încep să înflorească spre octombrie, care este rar la soare. În acest caz, creșterea ulterioară a pedunculului se va opri și, după ce stă într-o astfel de stare timp de o lună, mugurii vor începe să se usuce și să cadă. Acest proces se explică prin faptul că cantitatea de lumină absorbită afectează în mod direct reacțiile chimice necesare pentru înflorire. Prin urmare, fără a primi suficientă lumină, florile încep să se usuce.

Metodele de tratament: rearanjați orhideea într-un loc însorit, instalați o iluminare suplimentară (fitolamp). Pentru un phalaenopsis mai puțin exigent, un bec fluorescent este suficient.

Plante de supraîncălzire
Efecte similare pot implica un exces de soare luminos saturat. Din fericire (sau, din nefericire), lățimea noastră este caracterizată de o lumină slabă în timpul iernii și de un soare arzător în vară. Iar intensitatea luminii solare din timpul verii este deasupra normală de mai multe ori. Orhideele sunt epifite (adică folosesc un alt suport pentru creștere) și, în natură, se pot ascunde în liniște de razele arzătoare sub baldachinul copacilor. Într-un apartament, orhideele lângă ferestre se supraîncălzesc adesea și florile lor se usucă. În plus, supraîncălzirea afectează starea întregii plante ca un întreg. Rădăcinile slăbesc, se usucă și, într-un timp scurt, se produce deshidratarea floarei. Ca urmare, frunzele devin galbene, florile se usucă și mugurii cad.

Metode de tratament: este necesar să umbriți planta de la lumina directă a soarelui. Și orhideele înflorite se îndepărtează de ferestre.

Încălzire artificială
Enemy numărul unu este aerul cald uscat provenit de la radiatoare de încălzire centrală. Acest atac este cunoscut pentru aproape fiecare florar. Nu numai florile însele sunt uscate și uscate, dar și mugurii de muguri care nu au înflorit.

Metode de tratament: Dacă țineți o orhidee pe pervazul ferestrei, plasați-o departe de fluxul de aer fierbinte. În cazuri extreme, acoperiți bateria cu un prosop umed.

Lipsa umidității aerului
Umiditatea scăzută în apartament nu este recomandată nici pentru persoanele care trăiesc în acesta, iar țesături delicate de flori și muguri închise din acest moment se usucă și se estompează. Este necesar să se monitorizeze constant umiditatea aerului din apropierea florei.

Metode de tratare: utilizați un umidificator direct lângă floare. O opțiune bună este construirea sau achiziționarea unui palet gata făcut cu mușchi umed, argilă expandată, nisip. Fiind deasupra unui curent de aer fierbinte (de exemplu, deasupra bateriei), apa se evaporă, creând umiditatea necesară. Nu uitați să hidratezi lutul.

Hypothermia orhidee
Acest lucru este posibil atunci când transportați orhidee în timpul iernii sau când temperatura din cameră este sub acceptabilă. Chiar și cu împachetarea atentă a celofanului și a hârtiei, floarea poate îngheța și, ca urmare, florile se vor usca și planta poate muri.

Metode de tratament: cu o hipotermie puternică, salvarea plantei nu va reuși.

proiect
Aerisirea în interior este un lucru bun pentru oameni și pentru flori. Astfel, asiguram circulatia aerului. Dar pescajul rece duce la consecințe dezastruoase, orhideea încet depășește, treptat decolorând și moare.

Metode de tratament: nu puneți vasul de plante în calea aerului rece.

Aproape locația fructelor și legumelor
Unele alimente (nuci, roșii, mere) emit gaz de etilenă, care accelerează maturarea florilor, inclusiv cele nedeschise. Care duce la îmbătrânirea rapidă a inflorescențelor.

Metode de tratament: tratamentul nu poate fi. Doar încercați să nu plasați produsele numite în apropierea orhideei.

Adăparea slabă
Motivul pentru care orhidea se estompează este atât lipsa de umiditate cât și excesul său. Principalul lucru în această afacere este un echilibru competent. Solul ar trebui să fie întotdeauna puțin umed și, pentru aceasta, este necesar să se adauge adesea, dar nu suficient. Consecința unei udări necorespunzătoare este deteriorarea sistemului radicular: putrezirea sau scurgerea acestuia. Când planta nu are suficientă umiditate consumată de la rădăcini, va începe să redistribuie mineralele de la un organism la altul. Și mai întâi de toate, florile și mugurii vor avea de suferit, apoi tulpina de flori și apoi întreaga orhidee va începe să se usuce.

Metode de tratament: tratamentul sistemului radicular este dificil și nu rapid și salvarea florilor este puțin probabil să funcționeze, însă orhideea în sine trebuie tratată. În stadiul inițial al rănirii rădăcinilor, este dificil să se determine gradul de deshidratare. Pentru a face acest lucru, mutați planta într-o oală: stând strans - înseamnă că tot nu este pierdut. Puneți floarea într-un castron de apă la temperatura camerei timp de aproximativ o oră.

Apoi, aranjați un duș, evitând apă pe tulpinile de flori. După ce apa a fost drenată, îndepărtați umezeala acumulată de sinusurile frunzelor și miezului și puneți-o într-un loc luminos la o temperatură care nu depășește 25 ° C. Dacă în două sau trei zile planta nu sa îmbunătățit, atunci gradul de deteriorare a rădăcinilor s-a dovedit a fi mai puternic decât se aștepta.

Dacă orhideea nu se află strâns în vas, îl puteți scoate și verifica rădăcinile. Determinați câte rădăcini au rămas. Rădăcinile de viață sunt întotdeauna dense și ușoare, putrezite și goale. Rădăcinile uscate și putrezite îndepărtează, dezinfectează secțiunile cu cărbune activat. Și apoi totul depinde de prezența rădăcinilor rămase. Replantați orhida într-un substrat nou, puneți-l într-un loc luminos cald și apă în mod tradițional corect. Poate că animalul dvs. de companie din nou vă va încânta cu înflorire.

polenizare
Și asta se întâmplă! Vinovatii pot fi albine, viespi, muste si alte insecte zburatoare.

Metodele de tratament: în cazul unei polenizări reușite, în locul florii veșnice apare o cutie de semințe, altfel flora se va usca și va dispărea.

Dezastre cauzată de pesti
O cauză minoră a vrăjitoriei poate fi dăunători mici. Mealybug-ul este foarte îndrăgit să suge sucul din muguri și flori. În exterior, seamănă cu vata de bumbac și lasă în urmă o floare lipicioasă.

Metode de tratament: inspecție zilnică pentru prezența dăunătorilor. Mai întâi de toate, izolați orhideele de la alte plante. Apoi trebuie să îndepărtați cu atenție viermele, unul câte unul. Următorul pas este utilizarea insecticidelor. Și încă o dată subliniem - inspecția zilnică.

În acest articol, am examinat cauzele comune ale vrăjitoarelor și mugurilor. Nu uitați că deseori pierderea de flori duce la moartea plantei însăși. Și pentru a preveni o astfel de situație, oferiți iubirii tale o îngrijire competentă și o întreținere corespunzătoare.

De ce orhideele încep brusc să explodeze florile și ce să facă
Cauzele rădăcinilor
Primul lucru pe care trebuie să-l înțelegeți sunt cauzele probabile ale acestui fenomen. Și ele pot fi cele mai diverse: de la naturale și de la cele evidente la alarmante. Uneori este posibil să corectăm situația cu "sânge mic" și, uneori, este nevoie de timp pentru a salva o floare. Să aruncăm o privire asupra celor mai comuni factori ai decolorării culorilor.

Schimbări bruște
După ce ai adus o plantă din magazin, tu, fără voie, ți-ai supus orhideea la cel mai puternic stres: există o discrepanță între regimul temperaturii, intensitatea udării și lungimea orelor de zi. Ca urmare, planta răspunde la astfel de schimbări prin căderea mugurilor și apoi a florilor.

De obicei, o asemenea neplăcere este un caracter unic, iar după ce orhida este complet adaptată la noile condiții, se va simți bine.

Aceeași imagine poate fi observată, chiar dacă rearanjați oala de plantă de la un pervaz la altul, mai ales când se întâmplă la începutul înfloririi.

Localitate greșită
Nu este necesar să plasați o orhidee în apropiere cu legume sau fructe coapte. Faptul este că acestea din urmă emit gaze de etilenă în cantități mari în aerul din jur, ceea ce duce la maturizarea accelerată a mugurilor și îmbătrânirea rapidă a florilor înflorite. Un efect similar are un cartier cu un buchet de flori tăiate.

Aerul uscat
Perioada cea mai periculoasă pentru familia Orchid (și într-adevăr pentru toate plantele de apartament) este iarna. Lumina naturala nu este suficienta, radiatoarele de incalzire centrala intensiva, lipsa unei diferente naturale de temperatura zi si noapte - toate acestea afecteaza bunastarea orhideei nu este cel mai bun mod.

Ca urmare a fluxului intens de aer fierbinte din baterie, orhideea scade buzunarele pline ca balast în exces, consumând umiditatea lipsă.

Erori de irigare
Pentru o cultură în timpul înfloririi, udarea excesivă și insuficientă sunt considerate la fel de distructive. Dacă reduceți în mod semnificativ cantitatea de umiditate, atunci când orhideea a început să formeze muguri, puteți provoca o înflorire extrem de scurtă și căderea de muguri nebuloase.
Și mai rău, atunci când instalația se confruntă cu un exces de umiditate. În acest caz, procesul de putrezire a rădăcinilor începe, iar acesta din urmă nu mai poate livra floarea cu umiditate în cantitatea necesară. Ca urmare, planta picături muguri primul, apoi flori. Dacă nu luați măsuri urgente, frunzele vor începe să se estompeze, iar acest lucru este plin de moartea întregii plante.

Supraîncălzirea sau degerările
După cum știți, orhideea nu-i place soarele direct, preferând lumina difuză. Plasând o oală cu o plantă pe ferestrele din sud sau vest, riscați să vă expuneți supraîncălzirea favorită. În acest caz, organizarea unui adăpost de la lumina directă a soarelui este o condiție prealabilă, altfel orhideea nu poate numai să supraîncălzească, ci și să facă arsuri grave.
Rezultatul va fi umiditatea intensă pe frunzele și pedunculurile culturii, pe care sistemul rădăcină pur și simplu nu are timp să le compenseze. Rezultatul - deshidratarea plantei și căderea florilor.
Un efect similar va fi în cazul în care instalația a fost expusă la temperaturi scăzute. Asta se întâmplă dacă vrem să salvăm orhida de la aerul cald care se ridică de la o baterie de lucru, deplasând vasul mai aproape de sticlă. Uneori este dificil de observat că una sau mai multe frunze sunt în contact cu suprafața geamului, ceea ce înseamnă că este asigurat degerături la plante în acest loc.

Planta a îmbătrânit
Vărsarea florilor poate fi cauzată de îmbătrânirea naturală a pedunculului. Atunci când cumpărăm o orhidee înfloritoare, nu știm cât durează timpul de înflorire, deci este probabil ca acest proces să ajungă la concluzia sa logică. Pentru a vă proteja de astfel de surprize, încercați să achiziționați plante, pe peduncul cărora există încă muguri nebuloase.

Prezența dăunătorilor
Și un alt pericol este insectele. Un dăunător deosebit de insidios pentru o orhidee este un mealybug. Planta (inclusiv frunzele și pedunculurile) trebuie ștersă cu un tampon de bumbac înmuiat în apă cu săpun și, de asemenea, tratat cu un insecticid.

Este posibil să corectăm situația
Măsurile de salvare a culturii vor depinde direct de factorul care a cauzat căderea florilor. Dacă motivul se află în cartierul greșit, ar trebui să rearanjați vasul cu planta sau să eliminați factorul negativ. Când vine vorba de aer uscat, ar trebui să plasați recipientele în apropierea apei sau să pulverizați din când în când o orhidee dintr-o sticlă de pulverizare.
În caz de supraîncălzire, instalația ar trebui să fie imediat scoasă într-un loc sigur, iar în viitor, pentru a preveni astfel de situații. În ceea ce privește dăunătorii, trebuie să se lupte prompt și nemilos.

Respectați aceste reguli simple, iar orhideea dvs. vă va încânta cu flori exotice luxuriante pentru o lungă perioadă de timp.

Video "Fade Orchid Flowers"
În acest videoclip, un expert vă va spune ce cauzează florile orhideelor, ce să faceți despre ele.

Fapte interesante: de ce boboci de orhidee de phalaenopsis uscat
O plantă bine pregătită care se dezvoltă aproape de condițiile naturale arată întotdeauna sănătoasă și înfloritoare. Și chiar și acasă, condiții înghesuite capabile să supraviețuiască.

Deși formele hibride moderne de orhidee phalaenopsis nu sunt atât de exigente pentru a aproxima condițiile și sunt destul de tenace, creșterea fără probleme pentru cultivator nu este completă.

Principalele motive pentru care orhideele au uscat orhideele phalaenopsis
Uscarea mugurilor poate fi cauzată de o varietate de motive, dar aproape toate sunt legate fie de îngrijire necorespunzătoare, fie de condiții necorespunzătoare de întreținere.

Stresul
Starea de stres a instalației se confruntă, în principal, cu o schimbare a mediului.

După cumpărarea unei orhidee într-un magazin, trebuie să lăsați floarea să se adapteze la mediul înconjurător.

Cumpărarea unei orhidee înfloritoare într-un magazin, în care florile și mugurii încep să se usuce în câteva zile, uneori pune un cultivator într-un sfârșit complet.

Deci, la fel, de ce boboci de orhidee vor fi acasă?

Orhideul este obișnuit cu anumite condiții de existență și, brusc, nu numai mediul, ci și întregul mediu se schimbă. Bineînțeles că va avea stres.

Principalul lucru nu este să obțineți o plante bolnave, care are probleme cu sistemul de rădăcină sau are orice boli fungice.

Ar fi bine să aflăm de la vânzător ce fel de stimulente de pre-vânzare a fost procesată planta.

Se manifestă un anumit stres în timpul călătoriilor lungi pe distanțe lungi în sezonul rece. Indiferent de modul în care îl înfășurați, schimbările climatice se schimbă de trei ori într-o perioadă scurtă de timp, provocând o stare stresantă. Ceea ce conduce, în mod natural, la vrăjirea și căderea mugurilor, deoarece forțele sunt cheltuite pentru a menține viața.

Schimbarea condițiilor de detenție
O schimbare dramatică a condițiilor este și stresul.

Dacă condițiile din magazin și apartament nu sunt atât de diferite în condițiile, apoi cumpărarea unei plante într-o seră, condițiile se schimbă dramatic.

Petul începe să experimenteze o lipsă severă de iluminare, temperatură, umiditate complet diferită.

Chiar va fi dificil pentru o persoană să se adapteze la alte condiții de trai atunci când schimbă condițiile tropicale într-o zonă naturală și climatică complet diferită.

Adaptarea necesită o anumită perioadă de timp.

Vărsarea de muguri poate avea loc la orice mișcare a unei flori într-o cameră nouă pentru ea. Dar nu e mare lucru.

Dacă planta este sănătoasă, adaptarea va avea succes, iar orhideea va fi fericită pentru un cultivator de mult timp.

Lipsa de iluminare
Reducerea luminii de zi, care se observă în special în perioada toamnă-iarnă, reduce producția de glucoză principală de "materiale de construcție".

Ca urmare, mugurii nu au timp să se coacă și există o uscare și uscare treptată a pedunculilor, apoi a florilor etc.

Phalaenopsis durează 12 ore de lumină naturală.

Mulți cultivatori de flori folosesc lămpi fluorescente pentru iluminarea necesară a orhideei în timpul iernii.

Dacă, la începutul toamnei, pentru a vă asigura durata sa, cel puțin puteți să mutați oala într-o parte mai luminată, atunci în viitor este mai bine să cumpărați fitolampu.

Fără o stare de repaus pronunțată, phalaenopsis va avea nevoie de iluminare suplimentară în timpul iernii.

În acest caz, o fitolamp poate furniza timp de cel puțin 10 oră oră pentru ea.

Temperaturile sare
Căderea temperaturilor mici, dimpotrivă, are un efect benefic asupra înfloririi pentru acest tip de orhidee.

Numai o scădere prelungită la 14 ° C și o creștere prelungită de peste 40 ° C au un efect negativ asupra înfloririi și înfloririi.

Cel mai adesea, supraîncălzirea plantei provoacă arsuri de soare sau accident vascular cerebral.

Dacă în timpul verii este soarele, apoi în timpul iernii, supraîncălzirea poate apărea de la o baterie fierbinte, un convector sau un încălzitor conectat în apropierea acestuia.

Evaporarea umezelii de către frunze depășește în mod semnificativ aportul și începe o etapă de deshidratare, ceea ce duce la răsucirea și îngălbenirea mugurilor.

De asemenea, are un efect negativ asupra dezvoltării de a fi udat cu apă rece în zilele fierbinți de vară.

Aerul uscat
Plantele tropicale se caracterizează printr-o anumită umiditate a mediului.

Deși acest tip de orhidee, cum ar fi phalaenopsis, nu este deosebit de pretențios pentru umiditatea aerului, dar totuși atunci când scade sub 30%, provoacă o deteriorare a stării generale.

Este chiar mai rău atunci când există o temperatură interioară ridicată la umiditate scăzută.

În cele mai multe cazuri, acest lucru se întâmplă atunci când încălzirea este pornită în perioada toamnă - iarnă.

Această situație stimulează evaporarea crescută a frunzelor prin umiditate, iar sistemul rădăcină nu-l poate compensa în cantitatea potrivită.

Există un extract din umezeala lipsă din țesuturi și, ca rezultat, letargia plantei însăși, umezirea tulpinilor de flori și uscarea lor.

Subcolirea substratului și a plantei în sine
Hipotermia determină transportul în timpul sezonului rece, aerisirea camerei în timpul iernii sau aerul condiționat îndreptat spre ghiveci.

Hipotermia în timpul udării și în special pulverizarea pe foaie.

Nu este necesar ca în sezonul de iarnă să se pună o orhidee pe pervazul ferestrei, datorită curenților, ceea ce poate duce la subrăcirea substratului.

Chiar dacă nu stați foarte mult timp într-un substrat umed la o temperatură de 14-15 ° C, poate duce la uscarea unor muguri.

Subcolirea substratului și a plantei însăși poate provoca o pantă sau o neetanșeitate a ferestrei în sezonul rece, pe care se află vasul de flori.

Temperatura substratului scade, rădăcinile se răcesc și nu sunt capabile să absoarbă umezeala.

Alimentele sunt scoase din frunze, încep să se încrunte, iar pedunculii se usucă treptat.

Un florar lipsit de experiență începe să udă planta, ceea ce agravează situația, determinând rădăcinile să putrezească.

Pulverizați mugurii
Există două opinii despre pulverizarea:

Unii orhideci elimina complet pulverizarea, in special pentru flori si muguri;
Alții sfătuiesc să efectueze o astfel de metodă, dar numai pe frunze și crearea de spray cu un pulverizator.
Cu cât picăturile sunt mai mici, cu atât sunt mai repede absorbite de frunziș și uscate.

Dar, în orice caz, nu este necesar să se efectueze pulverizarea la o temperatură de aer rece.

Acest lucru va provoca cu siguranță nemulțumire cu orhideea și va provoca vâltoarea.

De ce muguri:
Nu infloresc?
Motivele pentru care nu se dizolvă abundă:

Lipsa iluminatului;
Fertilizarea (în perioada de înflorire și înflorire Phalaenopsis nu este hrănit);
Umiditate în timpul pulverizării;
hidrică;
Temperatură interioară caldă;
Permutarea în timpul perioadei de înflorire etc.
Încetează?
În phalaenopsis, la nivelul geneticii, florile infloresc cu începutul unei perioade de vară uscate. Dar este în tropice.

Avem iarnă în acest moment, deci pentru Orhidee în condițiile noastre, un anumit stres apare la nivel genetic.

Deși există multe motive pentru căderi, acestea sunt cauzate în principal de situații stresante.

De ce florile de orhidee se usucă?
Cauzele epuizării sau căderii mugurilor și florilor sunt foarte asemănătoare.

Diferența constă în principal în faptul că o orhidee înfloritoare este mai sensibilă la orice factor extern.

Schimbarea condițiilor obișnuite
Schimbarea situației obișnuite poate provoca nu numai vrăjirea, ci și evacuarea.

Plantele orhidee, în general, nu tolerează nici o schimbare în timpul cultivării, în special schimbări frecvente în locul creșterii.

Ar trebui să se acorde prioritate partea de vest sau de est și să încercați să nu deranjați planta mai mult prin alegerea unui loc mai potrivit.

În timpul verii, unii cultivatori de flori își iau animalele de companie în țară, ceea ce provoacă și o reacție negativă - stres.

Transportul, schimbarea unui loc obișnuit la o plantă înflorită se încheie cu dumpingul.

Lumină slabă
Ar trebui să ne amintim că orhideele sunt foarte sensibile la lipsa iluminării. Acest lucru este evident mai ales în timpul perioadei de înflorire.

Cu iluminare necorespunzătoare în locul creșterii, primii care simt lipsa luminii sunt mugurii, care încep să se estompeze, apoi petalele încep să se usuce și, ca urmare, toată floarea cade.

Fanii floricultură cumpără de multe ori o orhidee înflorită în magazine sau pepiniere.

Dar ar trebui să ne amintim că iluminarea în locurile de vânzare este mult mai bună decât acasă.

Intrarea într-un spațiu de locuit insuficient de luminat începe de obicei să se usuce și să cadă flori.

Lipsa de lumină creează: localizarea oală în adâncime în cameră, deci chiar și cu perdele închise.

Din cauza lipsei de lumină, orhideele pot cădea muguri.

Chiar și perdelele de tul cu acest aranjament reduc semnificativ cantitatea de iluminare suficientă.

Sezonul toamna-iarnă reduce în general utilitatea iluminării și, fără adăugarea ei, florile vor începe, desigur, să se estompeze și să se estompeze.

Adăparea frecventă cu pansament în timpul înfloririi
În general, Phalaenopsis nu recomandă hrănirea în timpul perioadei de înflorire.

Acest lucru determină o resetare prematură.

Dacă se efectuează hrănirea, atunci nu mai mult de 2 ori pe lună și apoi, redusă cu 2-3 ori doza.

supraîncălzire
Lumina directă a soarelui în timpul verii cauzează supraîncălzirea.

Razele soarelui care cad pe flori și frunze, au un efect dăunător asupra phalaenopsis-ului, determinându-le să se înroșească și să-și dea seama.

Drenajul și procesele ulterioare apar în timpul sezonului de încălzire, când căldura provine de la baterii prea calde.

Adăparea greșită
Prin uscarea superioară a sistemului rădăcină sau prin supra-umectare provoacă un defect în modul de irigare corect, care afectează funcționarea rădăcinilor.

Ei încep să se usuce sau să putrezească.

Funcția de alimentare este frânată, iar floarea nu primește suficientă energie.

Există o tragere de umiditate din muguri și flori.

Bineînțeles, ele încep să se usuce și să cadă.

Un alt motiv este considerat a fi udat cu apă rece.

Îmbătrânirea veche a mugurilor
Prin orhidee, îmbătrânirea înseamnă atât epoca biologică a plantei cât și durata înfloririi.

Dacă la vârsta biologică a unei orhidee pur și simplu nu are suficientă forță pentru a oferi hrană pentru tulpini de flori.

Acest lucru se întâmplă de obicei după 7 ani de viață a acestui tip de orhidee.

De asemenea, trebuie să știți că diferitele tipuri hibride de phalaenopsis au o durată diferită de înflorire. De la 10 zile la șase luni.

Determinați factorul de cădere și decolorare a culorilor cu această opțiune este mult mai ușor.

Wiltingul are loc treptat, începând de la vârf.

Reguli pentru înflorirea de succes
Lumina de fundal în timpul iernii
În această perioadă, ziua luminoasă este redusă semnificativ, iar phalaenopsis necesită luminozitate suplimentară, la cantitatea necesară - cel puțin 12 ore.

Cea mai bună opțiune, conform orhideelor, este o fiola de lumină specială, care poate fi luminescentă sau LED.

Singurul lucru care nu se potrivește tuturor este iluminarea roz-liliac, în acest caz, puteți face cu aceleași lămpi de uz casnic cu culoarea luminii de zi.

Unii cultivatori reduc temperatura în cameră la 16-18 ° C, încetinind procesele de viață ale plantei și dându-i o odihnă în această perioadă.

Atunci ar trebui să uitați de înflorire în acest moment.

Evitați căldura excesivă și arsurile solare.
Temperatura ideală pentru înflorire este 23-25 ​​° C, cu o diferență de temperatură de noapte și de zi de 4-6 ° C. La temperaturi ridicate, în special în perioadele de căldură excesivă, planta construiește o masă verde, spre deosebire de înflorire.

Unii cultivatori de flori fac o mare greșeală prin punerea unei orhidee pe pervazul ferestrei pentru ao răsfăța cu soarele. Din această plantă primește stres semnificativ, care este cauzată de o schimbare bruscă a condițiilor.

Căldura și arsurile solare garantează că, în viitorul apropiat, înflorirea nu poate aștepta.

Atunci când pe floare apare lumina directă a soarelui, ar trebui să fie pritenică și să nu permită o astfel de căldură în locul creșterii, mai ales în condiții de umiditate scăzută.

Mențineți umiditatea adecvată a aerului
Orhideele preferă umiditatea ridicată - 60-80%. El tolerează o ușoară modificare a acestuia.

Dar când umiditatea este sub 30% sau peste 80%, înflorirea fie va eșua, fie planta înflorită va arunca flori.

Nu ridicați indicele de umiditate prin pulverizarea frunzelor. Acest lucru nu va duce la nimic bun.

Este mai bine să instalați în apropierea unui recipient sau a unei cratițe cu apă, care, odată evaporată, va crește nivelul de umiditate.

Reducerea udării în timpul depunerii tulpinilor de flori
Așa cum s-a spus de mai multe ori, o astfel de plantă exotică rafinată nu-i plac să-și prăbușească și să-și usuce rădăcinile.

Orice extremă se reflectă în tulpini de file. Pentru a stimula înflorirea și, prin urmare, înmugurirea, dimpotrivă, se recomandă scăderea temperaturii și reducerea, udarea de două ori.

Top dressing înainte de a înflori
În această perioadă, planta are nevoie de o cantitate suficientă de fosfor și potasiu.

Prin urmare, fertilizarea înainte de înflorirea florilor ar trebui aleasă într-o proporție atât de mare încât proporția procentuală a acestor elemente a fost copleșitoare.

Când trebuie să accepți pierderea de flori?
Moartea rădăcinilor
Odată cu moartea sistemului rădăcină, dacă este posibil, atunci trebuie să îl reanimați.

Despre tulpinile de flori din această perioadă ar trebui uitate.

Îmbătrânirea naturală
Nu trebuie să cereți de la o floare care a îmbătrânit într-un mod biologic, natural, o înflorire bună.

Nu puteți face nimic despre natură, planta nu are nici o putere pentru reproducere, ar trebui să vă supuneți.

Modificarea condițiilor
Un alt motiv pentru a nu aștepta pentru înflorire, deoarece orhideele nu le plac condițiile schimbătoare.

Datorită condițiilor climatice dure, orhidea poate muri.

În plus, de obicei, după cumpărarea unei orhidee este de asemenea transplantat.

Adaptarea necesită timp.

Hipotermie severă
Transportul în sezonul rece, curenții de aer sau aerisirea inexactă este o garanție a căderii mugurilor de flori, a florilor și, bineînțeles, de oprire în filetul tulpinilor de flori.

Și cu hipotermie puternică, este în general necesar să salvați planta însăși, uitând de flori.

Concluzie
După ce a dobândit o astfel de floare exotică cel puțin o dată, mulți cultivatori devin fanii săi pentru viață.

Și numai prin ascultarea sfaturilor orhideelor ​​experimentate, citirea literaturii speciale și găsirea de surse de orhidee în creștere pe Internet, își pot crește cu succes animalele lor exotice.

Analizând acțiunile dvs. în crearea condițiilor și îngrijirii, vă veți permite să evitați numeroase probleme și să vă bucurați de o înflorire plină, lungă și luxuriantă."

5 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ori le-ai schimbat locul, ori nu au suficient spațiu in ghiveci, ori au nevoie de vitamine.

| gabicoo a răspuns:

De la mirosul de ceapă călită laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da stiu de la caldura sta in soare. Patesc si eu vara.