Întrebare recomandată | Ineffable a întrebat:

Mi s-a ars becul din baie si cand am incercat sa il defiletez ca sa il schimb s-a crapat si a ramas filetul acolo in dulie. Baiul este ca e genul ala de instalatie in care poti aprinde becul din doua intreruparoare pentru ca am baie comuna cu camera de langa si nu mai stie fatuca de dincolo daca a lasat intrerupatorul deschis sau nu si nu iti poti da seama dupa pozitie. Deci nu o sa imi bag mainile acolo ca m-am curentat o data si m-am invatat minte si as vrea sa stiu cum pot sa scot filetul fara sa existe nici un pericol. Am manusi de cauciuc, dar din alea subtiri de bucatarie. Nu stiu daca sunt tocmai eficiente. Sa iau curentul nu pot doar daca il iau la tot etajul big grin Asta ar fi ultima solutie.

Răspuns Câştigător
| MeConstantine a răspuns:

Pe scurt ai cam doua variante:
1. Cauti un cleste care are plastic de izolare pe manere si prinzi cu el ce a ramas si dezfiletezi.
2. Verifici daca ai contor electric si daca da opresti din tablou curentul, sau din contor pentru ca se poate, mai ales ca poti scoate din casa dozele.
3. Ultima variantahappy ramai in bezna si astepti sa vina colega sa desfaceti impreunahappy

| AgathaRo a răspuns (pentru MeConstantine):

Varianta a 2-a e cea mai sigura. Poate la intrerupator null-ul se intrerupe iar pe tine te arunca de pamanthappy

13 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Pai ar trebui sa ie de la tot etajul, decit sa vina vreo ambulanta dupa tine, si in cel mai nefericit caz, sa iti constate decesul prin electrocutare. E frumos sa ii anunti pe vecini, si sa le spui ca ii lasi pentru 15-20 de minute fara curent, si apoi sa deconectezi instalatia. Altfel, orice electrician autorizat va considera o nebunie ce vrei sa faci, si e adevarat, odata ce te-ai mai electrocutat. Nu te juca cu curentul!
Insa eu cred ca orice apartament are sigurantele lui, nu numai in casa, in apartamentul propriu-zis, ci si la tabloul electric de pe casa scarii (e undeva la parter), acolo e vorba de o singura siguranta, care va deconecta doar apartamentul tau. Sau daca ai la fiecare etaj cite un tablou electric, acolo, la tabloul de pe palierul tau, trebuie sa fie siguranta pentru apartamentul tau. Trebuie doar sa stii un pic, sau sa cauti sa vezi ce si cum e. Orice instalatie electrica e in asa fel formata incit sa poti deconecta o portiune a ei cind vrei cit mai usor, fara a afecta pe altii.

| Zenithf a răspuns:

Ia un cleste patent cu manere electroizolante, alea merg pana la tensiunea de 1kV. Sau ca sa fi sigur-sigur, scoate sigurantele, apoi ia un creion de faza si verifica sa nu fie tensiune in dulie. A, da, cum zici ca nu este o solutie, ar merge faza cu patentul, ai grija numai sa nu fie ude manerele. thinking

Răspuns utilizator avertizat
| calmopenmind18 a răspuns:

Nenică dilia este formată din două părţi. În loc să desfiletezi becul desfiletează dulia şi după becul.
Prinzi de parea de sus şi de partea de jos a duliei şi desfiletezi. Simplu! (filetul e undeva pe la mijloc)

| dorelmarc a răspuns:

Desfileteaza.prima.parte.a.duliei.care.are.in.ea.partea.rupta.a.becului.ca.se.poate

| Radu921 a răspuns:

Musai trebuie sa gasesti o cale sa intrerupi curentul. Daca bagi un patent acolo si e sub tensiune risti sa faci un scurtcircuit care oricum va opri curentul pe tota scara si mai risti sa te si accidentezi. Face o flama ca la sudura electrica. NU LUCRA SUB TENSIUNE NICI CU PATENT IZOLAT. Patentul izolat nu te curenteaza dar de scurtcircuit nu te scapa.

| ionut671 a răspuns:

Ar fi bine sa cauti un electrician daca nu vin eu ma risc sa te ajut

| Ineffable explică:

Va multumesc la toti pentru raspunsuri happy O sa caut un patent sau cleste prin vecini ca eu n-am aici decat un imbus laughing
Ma tenteaza si sa intrerup curentul dar s-ar putea sa se razbune vecinutii mei pentru asta.
Colega mea nu vrea nici sa isi bage incarcatorul in priza ca ii e frica deci n-am nici o sansa sa ma ajute la asa ceva big grin Electricianul nu vine numai luni si n-am de gand sa stau pe intuneric pana atunci si nu vreau sa te am pe constiinta Ionut.
M-am gandit sa il desfiletez asa dorel dar nu cred ca e cea mai sigura treaba chiar daca din cate stiu sticla e izolatoare sunt sanse mari sa ma tai sau sa ating partea care curenteaza la cat sunt de indemanatica.

| Ineffable explică:

M-am descurcat baieti. mersi happy si nu a luat nimic foc!

| CasablancaOOO a răspuns:

Da Casablanca la maxim sau orice cantec si ai sa vezi ca va sari filetul de acolo. Fund(a)?

| Melenciuc_Andrei_1942 a răspuns:

Se scoate curentul din sigurante si se scoate fasungul ramas cu un cleste papagal.