| dana_ciubotaru a întrebat:

Mobila de la Ikea se monteaza greu? Nu corpurile care se suspenda, ci mobila care se pune direct pe parchet. E greu de montat? Va trebui sa chem un om special sau opot face si eu? Am mai montat, am si uneltele necesare, insa nu stiu daca e ceva complicat sau nu.

Răspuns Apreciat de Editori
| TimmyTim a răspuns:

Mobila de la IKEA vine cu instructinuni de montaj, ca orice om sa o poate monta fara ajutor "specializat", deci din experienta iti spun ca nu e foarte greu.
Cel mai probabil o sa iti trebuiasca o șurubelniță in cruce, una dreapta si un ciocan (astea considerand ca le are orice om in casa, nu ti le dau ei...trebuie sa le ai tu)
Restul lucrurilor necesare vin la pachet cu mobila (precum o cheiță heagonala pentru euro-șuruburi sau alte chestii pe care nu le are orice om in casa).
Deci da, mobil de la IKEA se monteaza relativ usor. Daca ai mai facut-o o data, acum iti va fi si mai usor; daca o faci pentru prima data va fi putin mai greu, dar asa invatamwinking (asta zic pentru toata lumea).
Spor la treaba!

1 răspuns:
| mihai69 a răspuns:

E simplu ca bună ziua.
Respecți pas cu pas instrucțiunile din manualul de montaj și iese la marele fix.
Eu am montat absolut tot ce am luat de la ei: mobila de bucătărie (pe colț!), paturi, dulapuri, etajere, rafturi, canapele, lămpi etc. fără absolut nicio greutate.