| anonim_4396 a întrebat:

Mobila veche e rezistenta? Adica arata foarte frumos, dar rezista ea in timp?

8 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

In general mobila cu cat e mai veche cu atat e mai bine lucrata. Daca e mobilier de lux rezista si sute de ani - vezi in castele si in muzele - dulapuri, mese, scaune. De obicei mobila "antica" este si foarte scumpa.
Este si mobila demodata - care inca nu e suficient de veche pentru a fi scumpa si nici suficient de bine lucrata, dar si aceea rezista mai bine, daca e lemn, decat mobila noua din pal. Mai este si mobilier si pal cu furnir de lemn - care tine mai mult decat mobila noua - spre exemplu cea poloneza...
Daca iti si place cu atat mai mult ar trebui sa o cumperi, este de calitate mai buna. Trebuie sa ai si restul decoratiunilor in ton cu mobilierul.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

E mult mai rezistenta.

auran
| auran a răspuns:

Este mult mai buna decat cea din ziua de astazi (chiar si PALul melaminat era mai bun in trecut decat acum)

| cristi a răspuns:

Mobila veche este facuta dintr-un lemn f bunwinking

ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

In general, rezista mult mai mult decat cea fabricata in prezent.

| csintalan a răspuns:

Mobila antica este lucrata manual, lemnul era uscat, tratat si foarte meticulos efecutat.Este rezistent, daca are cari se trateaza cu o solutie de,, cromofag,,. Este o avere un,, bidemaer,, complet cu masa si cele 6 scaune circa 15000$.

| laura_2327 a răspuns:

Mobila mai veche nici nu iti inchipui cat de rezistenta este...deoarece a fost lucrata bine nu repede ca se se scape.este rezistenta din cauza ca lemnul folosit este mai "dur" si rezistent nu se degradeaza asa repedewinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ti o dau eu pe am mea daca vrei ca m am saturat de ea...chiar asta e rau la ea ca rezista prea mult laughing