| anonim_4396 a întrebat:

Nu am înțeles niciodată acel efect de ecou care se creează într-o încăpere atunci când scoți toată mobila și obiectele afară.
De ce se creează acest efect?
Care e explicația?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incaperea fiind goala si fara alte obiecte sau obstacole, sunetul vocii tale va parcurge o distanta mai mare pana la pereti si pana sa auzi ecoul. Ecoul este practic reflexia sunetul care loveste peretele.
Avand obiecte in camera, sunetul se va reflecta de suprafata lor, iar distanta parcursa de sunet este mai mica, deci insesizabil pentru ureche pentru ca practic auzi imediat.

Pe acelasi principiu functioneaza si cand se aude tunetul, care apare dupa fulger. Cu cat tunetul se aude mai tarziu cu atat distanta de la tine la locul unde e furtuna este mai mare. Daca il auzi mai rapid inseamna ca furtuna se apropie.

4 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Peretii goi reflecta sunetul.

| emmyl a răspuns:

Undele sonore se reflectă când întâlnesc obiecte. Cund sunt obiecte se reflectă dezordonat și nu se mai aude nimic. Când se reflectă de pereții goi se reflectă ordonat și se aude ecoul.

| relian a răspuns:

Asa cum lumina este reflectata de unele suprafete, la fel si undele sonore.
Cati ani ani, asa a idee? Intreb ca am vazut pui o sumedenie de intrebari, unele de nivel ceva gradinita sa zic.Nu te supara ca zic dar chestiile astea le invezi la scoala generala parca.

| Vasilicamosbatran a răspuns:

Nu stiu sa iti spun.
Funda:?