| UserName450 a întrebat:

Nu mai suport. Mancarea care-mi place mie (pizza - in doar o zi, snitele - in mai putin de o zi, cartofi prajiti - o zi, mezeluri - 3 zile, carne de pui - 2 zile, spaghete - 3 zile) se termina foarte repede, am specificat si timpul, dar mancarea care imi place putin sau chiar deloc (ciorba >- in 2 saptamani, tocana >- in 13 zile, ciuperci >- in 11 zile). De ce se intampla asa?

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

E din cauza ca nu mananci regulat si regulamentar.
Daca te uiti acum in oglinda, iti place cum arati?

Dimineata poti manca orice-ti poftesti.
La amiaza, mananca intai o farfurie buna de ciorba, dupa care mananca felul doi, cu garnitura si muraturi.
Seara poti manca o cana de lapte sau iaurt, ceai etc + cateva bucati de biscuiti sau echivalent.
Tocana si ciupercile sunt excelente la pranz, pentru feliul doi (dupa ciorba) si iti intaresc organismul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cine dracu tine o tocana 13 zile? ca mucegaieste naibii.

| cristimihailov a răspuns:

Daca te uiti, tot ce tine putin contine grasimi sau zaharuri simple. Normal ca astea iti corup gusturile si in timp te vor imbolnavi. In ani nu in zile.

E normal sa fie asa: practic corpul iti cere porcarii pentru ca l-ai invatat cu porcarii. Treci pe o dieta mai vegana si vei avea mai multe de castigat.

Stiu ca nu e raspunsul pe care il astepti. E doar cel corect.

| ALGator a răspuns:

Ce e bun e trecător.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce ai pastra o ciorba 2 saptamani sau restul preparatelor care nu-ti plac atatea zile? straight face Majoritatea mancarurilor pe care le-ai mentionat in prima categorie sunt bune la gust cand le faci, hai si a doua zi. E si normal sa se termine un fel de mancare care iti place si-l consumi regulat fata de unul de care nu te atingi. Nici eu nu-s o mare consumatoare de ciorba/supa, dar supa a la grec cu piept de pui este preferata mea, ai incercat-o? laughing

| Jager a răspuns:

Fitze, figuri.
Sa inteleg ca ai contorizat tot?

| Rocsid a răspuns:

Mananca o saptamana pizza si dupa o luna o sa vrei sa mananci numa salata si chestii usoare.Crede-ma..e bine ca mancarurile grele se termina repede.
Mezelurile stii ca contin copite si coarne? Ei acum stii..Eu am fost prin fabrici si sa stii ca e un ingriedient principal..de cremwusti nu cred ca vrei sa stii ca e muult mai rau.
E cam grav daca o ciorba tine 2 saptamani.O sapt e ok cat de cat...
Tocana la fel. Dupa 4 5 zile chiar si in frigider incepe sa se strice...plus bacterii de pe mezeluri sau carne cruda- toxiinfectie alimentara.
Ciupercile sper ca sunt din comert si nu culese de pe nu stiu unde.
La restaurant nu ai voie sa ti o ciorba mai mult de 24 de ore.Acasa se accepta o saptamana.E normal sa nu iti faca placere sa mananci mancare semi alterata ( tocana 13 zile e foarte mult..maxim o saptamana iar)
Roag-o pe mama ta sa incerce si alte retete. Daca te forteaza sa mananci face mai mult rau.
P.s. arata-i mesajul asta. Tanti mama lui UserName450 am lucrez in domeniu alimentar si va recomand sa nu mai tineti atat de mult timp mancarea in frigider pentru ca e pericol pentru sanatate.Va recomand sa gatiti impreuna cu copilul vostru si sa acceptati si sugestii de la el.Nu incurajez doar mancarea fast food dar poate o reteta pe care o gateste el/ea o sa ii placa mai mult si o sa manance mai cu pofta stiind ca e facuta de el.ea.
O zi frumoasa!

| KNST a răspuns:

Sa-ti fie rusine!

| xXVranceaXx a răspuns:

Linisteste, asa am facut si eu. Am rezolvat problema... (e secret cum sa rezolvi) ¯\_(ツ)_/¯

| UserulAnonim a răspuns:

Dar cati ani ai totusi de faci figuri la mancare?
Stii, altii nici n-au ce manca si tu te plangi la ciorba. Trebuie sa intelegi ca unele preparate le faci si le ai un timp indelungat iar altele se consuma din prima.
Daca tie chiar nu-ti place, du-te la maica-ta si spune-i sa te invete cum sa faci pizza, cartofi prajiti, etc. Stai langa ea cand gateste, vei invata astfel sa iti faci singur/a de mancare.
Data viitoare cand vrei ceva de mancare, deschizi frigiderul si iti faci, nu-i asa greu.
happy
Funda?

| kriszticsatari a răspuns:

Si la mine se intampla aceeasi chestie.rolling on the floor)) E super ciudat nu?

| AlexandruG1 a răspuns:

E greu sa te schimbi dar poti daca vrei incearca sa mananci mai copt fiert si prajit mai rar si cu putin ulei, fructe legume sucuri facute in casa, ceai, lactate fa un pic de sport si o sa fi bine. mancatu, somnu aiurea e naspa si pot aprea boli pe termen lung.