| Furnicuta000 a întrebat:

Nu radeti, dar nu prea ma pricep la gradinarit si ma gandeam daca imi puteti da un sfat. Am pus in curte niste capsuni, pe randuri, cu spatiu intre ele, destul de frumos. Acum au inceput sa se coaca, dar alea care cad pe pamant sunt mancate de niste lighioane sau ce o fi ele, ca mereu le gasesc cu gauri. Stiti ce as putea face?

L.E. cand am spus "cad pe pamant" ma refeream ca ele inca sunt prinse dar atarna si ating pamantul

8 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Posibilitati multiple. Rumegus la baza plantei. Folie speciala pentru capsuni. Solutie de stropit din magazine de specialitate. De curand am citit, restul de la cafea, zatul, este foarte bun si ca ingrasamant.

| NLS a răspuns:

Furnicile distrug fructele cel mai des, albinele salbatice, limaxul cenusiu (o specie de melc fara cochilie) si desigur alte vietati.

In nici un caz cu decis, e toxic si oricum nu ajuta suficient.

Dar esti sigura ca sunt mancate de ceva si nu au o boala?

https://www.gazetadeagricultura.info/......atere.html

PS: pentru a nu cadea direct pe pamant, taica-meu punea niste rumegus printre randuri.

| Furnicuta000 explică (pentru NLS):

Doar alea care ating pamantul sunt cu gauri, cele de mai de sus sunt intregi. Dar majoritatea cad pe pamant...

| Alverto a răspuns:

Dar e normal să fie mâncate daca cad pe jos, dar daca nu sunt mâncate în timp ce încă sunt legate de rădăcină nu trebuie sa îți faci griji. Totuși eu zic sa le culegi pe cele coapte și să faci ceva cu ele gen gem, dulceață, compot, marmeladă

| Furnicuta000 explică (pentru Alverto):

Asta e ideea, voiam sa spun ca cele care atarna si ating pamantul sunt mancate happy

| Alverto a răspuns (pentru Furnicuta000):

Aaa, și eu găsesc dese ori alte "mirodenii" pe ele, dar zic să iei o soluție specială pentru așa ceva, cred că le poți lua de la farmacie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună, sunt mâncate de melci fără cochilie sau de furnici. Poți sa iei decis de la farmacie veterinara sau sa întrebi acolo cu ce soluții ai putea sa stropești căpșunile. happy

| Furnicuta000 explică (pentru anonim_4396):

Pai as fi vrut ca stropirea sa fie ultima solutie