| Dima_Ionut_1992 a întrebat:

O întrebare pentru cunoscătorii de câini:
Se poate ca o femela sa se imperecheze cu unul din puii ei când ajunge la maturitate?
Adică dacă este indicat sau nu pentru puii ce rezulta din împerechere.

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Se poate, dar nu este indicat.

| relian a răspuns:

De imperecheat normal ca poate. Daca este bine sau nu, asta tine de istoria lor, daca cunosti de unde provin acesti cani, mai exact este vorba de gradul de consangvinizare.
De regula asta se practica chiar voit de oameni, atunci cand se doreste sa se obtina anumite insusiri dorite sau cand se urmareste obtinera unor rase.
Plus de asta connsagvinizarea la cani este mica undeva 3-max 25%. deci daca la tine este prima data stai linistit ca nu se va intampla nimic rau, cel putin nu ce spun unia pe aici, rebuturi auzi si tu laughing, pui bolnavi, asta e si mai tare.
Stii cand vrei sa ajuti sau cand vrei sa dai un raspuns cuiva nu te baga daca nu esti sigur sau nu cunosti.
Nici la om nu apar rebuturi sau probleme in cazul primei generatii.Sa apara ce zic pe aic unia e nevoie de mai multe generatii de consangvinizare.Deci stai linistit.

| minrest a răspuns:

E cat se poate de prost sa obtii pui asa, practic puii aia sunt rebuturi genetice.

| Arthiom a răspuns:

Posibil 100%. Problema cu imperecherea indivizilor inruditi, in cazul tau mama si pui e ca urmatoarea generatie va avea sanse mari spre foarte mari sa fie vulnerabila la mai toate bolile sau sa se nasca direct bolnavi ori cu dizabilitati.