| alexalexandrusincerul a întrebat:

O priza mai veche si putin iesita din perete poate prezenta riscuri daca se misca cand umblam la ea? Este periculoasa si cand nu umblam sau numai cand facem asta?

6 răspunsuri:
| mont a răspuns:

Prezinta ceva riscuri, contacte imperfecte de acolo supraincalziri, scurt-circuite. Ar fi bine de reparat de catre cineva care se pricepe!

| Raducons a răspuns:

Nu este periculoasa daca nu umblati la ea

| Jonas94 a răspuns:

O priză prinsă prost de perete este un pericol potențial. Îți cumperi un creion de tensiune, verifici întâi în care parte se aprinde becul de la creionul respectiv, apoi, întrerupi curentul de la siguranțe/bușoane. Desfaci capacul și vezi că trebuie să aibă două urechiușe de prindere. Dacă sunt ruginite, cel mai bine, schimbi priza cu totul, este foarte simplu, sunt două fire de legat, le legi în aceeași ordine cum erau și la priza veche, strângi șuruburile de la urechiușele de prindere, verifici dacă iese priza afară (poți să tragi de ea, să vezi dacă se mișcă), apoi pui capacul și gata.
Hai că e simplu, oricine o poate face.
Spor!

| Cristian_Cristi_1986 a răspuns:

Logic ca prezinta pericol o priza neprinsa bine, mai ales pentru copii! Pune mana si prinde priza in perete, ca esti barbat ce draq?

| Avaricum a răspuns (pentru Cristian_Cristi_1986):

Mai intai sa deconecteze priza si dupa sa puna mana laughing)

| Cristian_Cristi_1986 a răspuns (pentru Avaricum):

De fapt se opreste curentul? sau ce vroiai sa i mai spun, cum se infileteaza surubelele?, eram ironic?