| Alexandrionelu a întrebat:

O soluție bună de desfundat chiuveta de la bucătărie? Am încercat deja Mr. Muscle si Hg Premium, dar fără nici un rezultat.

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

NU se pune sodă caustică în apă fierbinte! Reacția este EXOtermă (degajă căldură) și te trezești cu sodă stropită peste tot. Și cum îi zice și numele, e caustică! Adică arde pielea, ochii, tot!
Se folosește (chiar și dizolvată, în soluție) NUMAI cu echipament de protecție - mânuși de cauciuc (nu din alea de menaj, ci unele pentru protecția muncii!), mască peste față, halat de protecție peste haine.
După utilizare se clătește bine totul cu multă apă curată apoi eventualele resturi se neutralizează cu o soluție de apă cu oțet.
===
On topic: e musai nevoie de o desfundare mecanică, cu un „șarpe".
Atenție! dacă ai folosit deja produse de desfundat țevile, acelea conțin o soluție relativ diluată de sodă caustică. Și pentru că pe coloana ta abia curge apa, sigur nu s-a dus toată substanța activă de acolo, așadar să mânuiești șarpele tot cu mânuși de cauciuc și să pui măcar o pereche de ochelari de protecție la ochi. Mai ales ochii nu ți-i mai repară nimeni dacă îi rănești!

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Se demonteaza capacul sifonului si se elimina mizeria depusa, dupa care se pune capacul inapoi.
Inainte de re-montare sa ungem filetul cu untura /vaselina (pentru etansare si a se putea defileta mai usor data viitoare.
Daca sub chiuveta nu avem sifon, ci un tub flexibil, atunci il demontam si il curatam de mizerie, dupa care il montam la loc.

| Speranta12 a răspuns (pentru Bula):

Da, numai asa a reusit si tata sa scape de mizeria de pe canalul la chiuveta. A bagat un instrument folosit de instalatori asa zisul ''sarpe" l-a bagat pe canal si a tras mizeria afara acumulata in ani si ani.

| NLS a răspuns:

Instalator-Gel, dar atentie sa nu folosesti prea mult pentru ca "roade" orice, incepand cu plasticul sifonului.
Trebuie clatit din abundenta cu apa dupa 15 minute.

Poti incerca si cu bicarbonat de sodiu + otet + zeama de lamaie (sau sare de lamaie, dar foloseste manusi).

Daca nu se rezolva, inseamna ca problema e la coloana, asa ca ai nevoie de un "sarpe" si eventual o agrafa pentru nas si manusi daca esti mai sensibil. Desfaci racordul sifonului, si ii dai bice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu pompa. Dai cu pompa până se desfundă.

| adryang78 a răspuns:

Sodă caustică în apă clocotită. Atenție! Folosește mănuși de protecție!
Fierbi 5L de apă, în care pui 500 de grame de sodă caustică. Mare atenție, apa începe să bolborosească puternic atunci când pui soda, deci pune câte puțin.
Mesteci bine, apoi torni amestecul cu atenție în chiuvetă. Va desfunda și racordul chiuvetei și sifonul, dacă este, și țevile.
După 3-4 minute dai drumul la apă caldă, în jet, și o lași timp de 3-4, chiar 5 minute, ca să spele restul de sodă de pe țevi, fiindcă e corozivă.

| mihai69 a răspuns (pentru adryang78):

NU se pune sodă caustică în apă fierbinte! Reacția este EXOtermă (degajă căldură) și te trezești cu sodă stropită peste tot. Și cum îi zice și numele, e caustică! Adică arde pielea, ochii, tot!
Se folosește (chiar și dizolvată, în soluție) NUMAI cu echipament de protecție - mânuși de cauciuc (nu din alea de menaj, ci unele pentru protecția muncii!), mască peste față, halat de protecție peste haine.
După utilizare se clătește bine totul cu multă apă curată apoi eventualele resturi se neutralizează cu o soluție de apă cu oțet.
===
On topic: e musai nevoie de o desfundare mecanică, cu un „șarpe".
Atenție! dacă ai folosit deja produse de desfundat țevile, acelea conțin o soluție relativ diluată de sodă caustică. Și pentru că pe coloana ta abia curge apa, sigur nu s-a dus toată substanța activă de acolo, așadar să mânuiești șarpele tot cu mânuși de cauciuc și să pui măcar o pereche de ochelari de protecție la ochi. Mai ales ochii nu ți-i mai repară nimeni dacă îi rănești!

| Alexandrionelu explică:

Am demontat sifonul si cotul de sub chiuveta, am curățat totul, dar tot nu curge apa, sigur e înfundat mai jos, unde țeava e în perete. Maine cumpăr un "șarpe"

| Alexandrionelu explică:

Mulțumesc pentru răspunsuri. Problema rezolvată, șarpele și-a făcut datoria.