| Ichim_Edy_1991 a întrebat:

Cati volti trebuie sa aiba un transformator si cati amperi trebuie sa aiba sa poti face un pistol de lipit?

Răspuns Câştigător
| TrăieşteClipa a răspuns:

Sunt in jur de 300 de amperi in secundarul transformatorului pistolului de lipit. Cele doua spire sunt din bara de cupru.
In primar sunt 0, 45 A.

4 răspunsuri:
| TrăieşteClipa a răspuns:

Trebuie sa aiba 100W iar in secundar cam doua 3 spire, deci mai putin de 0, 5 V.
Pistolul de lipit "Radioprogres" scoate in secundar 0.32V in gol(fara ansa), si 0, 28V cu ansa de cupru de 2, 5mm grosime, lungimea de 11 cm.

| IlieFloryn1992 a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Si amperaj undeva la 2-4 amp eu i-am dat un sfat ce poate folosi fara sa bobineze el sau sau mai faca vreo modificare 'electronica'

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru IlieFloryn1992):

Sunt in jur de 300 de amperi in secundarul transformatorului pistolului de lipit. Cele doua spire sunt din bara de cupru.
In primar sunt 0, 45 A.

| IlieFloryn1992 a răspuns:

Ideea e in felu urmator, e destul destul de greu sa faci un 'pistol de lipit homemade' in fine poti folosi un incarcator de laptop care sa scoata 19-24 volti la 3-5 A, de 90W ori sa ai ceva mai mult indemanare sa folosesti un traf toroidal pe miez si sa scoata la fel de mult ori folosirea unei bobine de Ac3