| tokka a întrebat:

Orhideele pot fi plante de apartament?

7 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

DA.

| kh1ss a răspuns:

Da

| dicarmencitta1957 a răspuns:

Eu am o orhidee mov, din 16 martie si are flori si acum, cand am primit-o avea o singura crenguta, acum i-au dat trei crengute cu multi boboci, este superba.Nu o tin la geam, o tin pe noptiera langa pat (in dormitor) si are toata noaptea lumina pentru ca dorm cu o veioza mica aprinsa.deci are lumina in permanenta.Intrati pe google si bagati ce floare doriti si va documentati.

| dicarmencitta1957 a răspuns:

Familia: Orchidaceae

Descriere:
Familia orhideelor este cea mai numeroasa din plantele cu flori si, fara discutie, cea mai eleganta. In intreaga lume se cunosc mai mult de 25.000 de specii. Unele orhidee traiesc aproape ca plante parazit, mai ales in copaci (epifite), altele ca liane si, cele mai cunoscute, cresc in pamant; unele specii sunt saprofite, adica nu au clorofila, si se hranesc cu humusul in care traiesc.

Cultivare si ingrijire:
In lumea orhideelor, temperatura, lumina si umiditatea conlucreaza si daca intre aceste elemente nu este o relatie armonioasa, orhideea nu se va dezvolta normal. In cazul in care umiditatea este scazuta, temperaturile crescute sunt periculoase; daca exista prea multa umiditate atmosferica, efectele temperaturilor scazute au fost de multe ori subliniate. O conceptie gresita este ca orhideele tropicale au nevoie de temperaturi mari pentru a supravietui; nu este adevarat, din contra, acest tratament le face rau plantelor.

Lumina
Lumina este un factor cheie in cresterea orhideelor. Lumina directa a soarelui arde frunzele, dar prea putina lumina scade sansele ca planta sa infloreasca. Locul ideal de amplasare a orhideei este la o fereastra cu perdea.

Culoarea frunzelor este un bun indicator al cantitatii de apa pe care il primeste planta. O orhidee sanatoasa are frunzelede culoare verde-deschis. Daca frunzele sunt inchise la culoare inseamna ca planta nu primeste destula lumina, iar daca sunt galben-verzui atunci primeste prea multa. Daca aveti impresia ca orhideea dvs. sta intr-o zona cu prea multa lumina, atunci pipaiti frunza: daca este mai calda decat aerul, mutati planta intr-un loc mai intunecos.

Orhideele care prefera lumina scazuta trebuie asezate la o fereastra orientata spre nord sau est, protejata cu perdea, daca e indreptata spre sud, sau umbrita de un copac, daca e inspre vest. Temperatura din camera in care amplasati orhideea trebuie sa fie normala. Orhideele de acest tip sunt: Paphiopedilum sau Papucul Doamnei, Phalaenopsis si Oncidium.

Orhideele care au nevoie de lumina moderata sau puternica au nevoie si de temperaturi mai crescute; se dezvolta cel mai bine daca sunt amplasate la o fereastra orientata spre vest sau sud. De la inceputul lunii mai pana la sfarsitul lui septembrie aveti grija cata lumina primeste planta, pentru ca e posibil sa fie arsa de soare; daca e nevoie mutati-o de la fereastra sau asezati-o dupa o perdea pentru a diminua intensitatea lumiii. Lasati pamantul sa se usuce intre udari. Orhideele de acest tip sunt: Cattleya, Dendrobium, and Vanda.

| Lory_2572 a răspuns:

Orhideea poate fi tinuta in apartament, in ghiveci.Are nevoie de multa lumina, dar bataia directa a soarelui nu este recomandata deoarece poate sa arda frunzele, ucigand planta.
Cea mai la indemana solutie este sa asezi ghiveciul in spatele unei ferestre, de preferinta orientata spre est sau nord, pentru a primi suficienta lumina, ferind in acelasi timp frunzele de caldura. Nu uita sa uzi des orhideele, si cu exceptia perioadelor in care plantele au inflorit, trebuie sa lasi putin pamantul sa se usuce.
Pentru ca nivelul umiditatii sa fie suficient si constant poti pune la baza ghiveciului un strat de pietris.

Răspuns utilizator avertizat
| dinusinziana a răspuns:

Da. de ce nu?
aici gasesti mai multe detalii despre orhidei http://www.gradina-online.ro/Orhidee_crestere_si_ingrijire_A3670.html