| Alin15022000 a întrebat:

Oțelul 16MO3, se poate suda?
Adică sunt interesat dacă țeava cu material 16MO3 se poate suda? Stie cineva

3 răspunsuri:
| Coca_Marian_1984 a răspuns:

1. Curatat la luciu metalic cu mijloace mecanice, la indemana (polizor + perie de sarma).
2. Pregatirea inaimte de sudare presupune inclusiv sanfrenarea pieselor in locul unde se intalnesc pentru
a fi sudate, daca spuneti ca este otel 16mo3 (desi sunt multe grupe si subgrupe) merge perfect Superbaz (E42 4 B 42 H5) sau daca e cu destinatie ce solicita termorezistenta in perioada de viata (presupunem ca dispui de aparat de sudura de tip invertor de minim 150A) merge sudat perfect cu Molibaz (E Mo B 42 H5). Se poate suda si cu H10 (valoarea hidrogenului difuzibil) dar H5 ofera o rezistenta la fisurare la rece mai buna si valori crescute ale rezilientei. Recomandat sa alegi un tip de electrod din aliaj apropiat metalului de baza ce urmeaza a fi sudat. Succes! :-)

| Alin15022000 explică (pentru Coca_Marian_1984):

Wow? Esti sudor?

| Coca_Marian_1984 a răspuns (pentru Alin15022000):

Salut,da,necertificat dar da, ma consider sub-profesionist la unele proiecte.