| MauroMania777 a întrebat:

Pentru ce care și - au luat locuință prin Prima casa, as dori sa știu dacă se încadrează si garsonierele in acest program si care sunt condițiile. Adică te poți inrola in program dacă am salariu minim pe economie sau trebuie sa am salariul mare pe cartea de munca? Apoi mai vreau sa știu dacă voi plati și alte taxe anuale, cam cât ar fi avansul pe care il vor cere (ținând cont ca e vorba despre o garsoniera), cam ce suma ar trebui sa plătesc lunar, etc.

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Cu siguranță se incadreaza si garsonierele. Dar gandeste-te ca e un credit pe 30 de ani, cat timp esti singur, ba chiar si in doi, o garsoniera este ok, d minimul necesar. Dar cand vine și un copil, nu e locuinta ideala.
Cel putin la mine in oras, diferenta de pret intrre o garsoniera si un apartament cu doua camere mai micut este nesemnificativa. Mai ales împărțită in rate.
Detaliile financiare le poti afla in banca. Eu iti revomand ING (din experiență proprie) sau Transilvania (din experientele altora).

| unicka a răspuns:

Buna. De ce nu te duci la o bancă sa întrebi? Acolo iti va da toate informatiile de care ai nevoie, aici fiecare isi spune parerea si poate de multe ori sa te duca in eroare. Eu stiu persoane care au luat credit pentru prima casa cu salariul minim pe economie si stiu persoane cărora li s-a refuzat si trebuiau sa aduca un co plaritor.