| NoTurbinaNoGood a întrebat:

Pentru izolarea termica a unui garaj din lemn (6x6m si ~2.5m inaltime), si "ceva" efect de ignifugare, ce sa aleg?
Deocamdata oscilez intre vata minerala caserata, sau polistiren + plasa si tencuiala, dar astept si alte idei.
Izolatia va fi pe interior.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood explică:

Vata minerala e o alegere buna, pentru ca sandvisurile de care aminteam eu ieri sunt mult prea scumpe.

Fratele meu e adeptul vatei minerale fara aluminiu, 10- max 15 cm, sustinuta de placi de rigips sau OSB 10-12mm.
Pana la urma e acelasi lucru, aluminiul acela va rezista ani buni, cel putin la fel de bine ca panourile de OSB.

Insa ai pus in balanta ce fel de vata minerala sa alegi?

Vata minerala de sticla e mai usoara, si are indicele de conductivitate termica 0.032 W/mK (mai putin inseamna mai bine), vata bazaltică incepe la 0.035 W/mK.

Insa avantajul vatei minerale bazaltice e ca rezista mai bine la incendiu, avand temperatura de topire mai ridicata.

Vata minerală bazaltică lucrează la temperaturi de până la 700°C
Vata minerală de sticlă lucrează la temperaturi de până la 200 °C

Ca sa fie treaba sigura, eu precum si orice inginer constructor recomanda pentru lemnarie lacul ignifug, minim strat dublu. Asta daca doresti sa fii asigurat.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ignifugarea este PROTECTIA lemnului impotriva arderii.
Daca acoperi peretele de lemn cu polistiren, obtii exact efectul contrar: va putea arde ca si cum ai fi dat pe el cu benzina!

Poti face experimentul: sa aprinzi o bucata de polistiren cu flacara mica (chibrit, bricheta etc.) si vezi ce se va intampla. Daca flacara va fi mare, atunci iti vei putea da seama ce ar urma.

Experimentul trebuie facut NEAPARAT AFARA, departe de orice material imflamabil!

Bula
| Bula a răspuns:

Daca vrei izolare termica, urmeaza tehnica caselor montane de lemn, cu interiorul TENCUIT.

| NLS a răspuns:

....sau folosesti
http://kober.ro/product/lac-protector-ignifug/
2-3 straturi, si apoi vata minerala bazaltica (caserata cu AL).
(daca vrei sa faci o temperatura rezonabila, foloseste de 10cm).

Exista si 3 materiale mai performante, cu indice de izolare termica mai ridicat, insa sunt ceva mai scumpe:

poliuretan cu celula inchisa (cu aprox 20-25% mai performant decat vata minerala)
https://goo.gl/images/cwduCz

panou poliizocianurat (cu aproximativ 18% mai performant)
https://goo.gl/images/MCBR1w

polistiren extrudat (XPS) (nesemnificativ (cam 3%) dar are indice putin mai mare)
https://goo.gl/images/1vfrCE

| NoTurbinaNoGood explică (pentru NLS):

As ramane la asa ceva https://www.dedeman.ro/....../p/6034351
Rezista stratul ala de aluminiu, in timp? In pozitie verticala (pereti), si atins din cand in cand.
Temperatura suportabila vreau doar cat timp sunt acolo si incalzesc.

| NoTurbinaNoGood explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Da, vreau sa tratez si lemnul cu ceva lac/solutie de ignifugare.
Multumesc de lamuriri!
Cred ca raman la cea de sticla, pentru cost. Eventual strat mai gros pe cel mai expus perete, care are doar OSB 12mm + structura.

| NoTurbinaNoGood explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Si da, panourile sunt prea scumpe; as fi mers pe zidarie, daca voiam sa cheltui atat.

| NoTurbinaNoGood explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Vata minerala e o alegere buna, pentru ca sandvisurile de care aminteam eu ieri sunt mult prea scumpe.

Fratele meu e adeptul vatei minerale fara aluminiu, 10- max 15 cm, sustinuta de placi de rigips sau OSB 10-12mm.
Pana la urma e acelasi lucru, aluminiul acela va rezista ani buni, cel putin la fel de bine ca panourile de OSB.

Insa ai pus in balanta ce fel de vata minerala sa alegi?

Vata minerala de sticla e mai usoara, si are indicele de conductivitate termica 0.032 W/mK (mai putin inseamna mai bine), vata bazaltică incepe la 0.035 W/mK.

Insa avantajul vatei minerale bazaltice e ca rezista mai bine la incendiu, avand temperatura de topire mai ridicata.

Vata minerală bazaltică lucrează la temperaturi de până la 700°C
Vata minerală de sticlă lucrează la temperaturi de până la 200 °C

Ca sa fie treaba sigura, eu precum si orice inginer constructor recomanda pentru lemnarie lacul ignifug, minim strat dublu. Asta daca doresti sa fii asigurat.