| Petrica_Cioaca_1991 a întrebat:

Pentru o casa cu suprafata utila de 80 mp, doar parter(2 dormitoare baie bucatarie cu livin deschis)cam la ce pret credeti ca se ridica constructia la cheie?
Mentionez ca terenul si manopera nu le punem la socoteala...
As dori in principal sa-mi spunet daca ma incadrez in bugetul de 120.000 ron.
Astept pareri de la oameni cu experienta!

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde de foarte multi factori, incepand de solul pe care construiesti, pana la gradul de izolare dorit.
Daca lucrezi foarte destept, materialele le poti cumpara incat sa te incadrezi in acest pret, pentru o casa de caramida si acoperis, cu fundatie simpla (1, 5m) pe un sol solid.

In orice caz, chiar daca doresti sa-ti faci ceea mai simpla casa, merita sa te consulti cu un inginer constructor proiectant si cu 1-2 mesteri in constructii, cu vechime, chiar daca te mai costa si aceste aspecte.
Specialistii cu experienta iti vor atrage atentia asupra punctelor care necesita executii deosebite care - daca nu sunt rezolvate in faza de constructie - ulterior pot da multe batai de cap, iar nerezolvate in faza de constructie pot costa mult mai mult in timp!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Depinde ce finisaje vrei sa bagi, daca ai utilitati in zona sau esti nevoit sa apelezi la fosa septica/incalzire cu lemne sau rezervor de gaz. Ca idee, o cunostinta e dezvoltator imobiliar si vinde duplexuri de 3 dormitoare sus+baie si living+baie+bucatarie jos, cu beci, in Iasi asta, cu 58.000 EUR. Zicea ca nu se mai baga la case, ca la astea mai are un pic si iese in pierdere si e si multa bataie de cap. In concluzie, in conditiile date de tine cred ca te incadrezi in 120.000 RON daca nu faci risipa la materiale si nu ai pretentii fantasmagorice.