| Oxy123 a întrebat:

Pentru o Fundație a unei case cu lungimea de 50m, Lățimea de 30m și înălțimea de 1m, câți metrii cubi de beton intra?
Mulțumesc anticipat

9 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Vreo 160 mc doar in zidurile exterioare, la adancime de 1 m, lățime de 60 cm in pamant si 40 cm la elevație. Dar 30/50 m e imens, vrei sa faci vreun dedeman?!?

Bula
| Bula a răspuns:

Depinde de proiect.
Fundatia se calculeaza in functie de SOL, greutatea constructiei, suprafata amprentei in sol.
Pana ce nu ai si aceste informatii, nu se poate calcula volumul betonului necesar.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Totul tine de proiect.
In functie de cat ingreunezi constructia, inginerul iti va ingrosa si adanci fundatia.
Iar pretul nu il estimezi doar dupa metrii cubi de beton, ca fierul si manopera pentru armaturi, probabil va depasi costul betonului.

| anonimg a răspuns:

Johnnny123 a răspuns bine, dar Bula si mai bine; împărți funda la amândoi. happy
Tu ai nevoi de un proiectant. Altfel clădirea îți va fi dărâmată de autorități.
Proiectantul este cel care iti va spune cantitatea de materiale care îți trebuie, după ce îi vei spune cum vrei să fie imobilul. El ți-l va desena și pe calculator.

| NLS a răspuns (pentru anonimg):

Iti doresc sa ți faci tu casa cu fundații de 1500metri cubi.
Cu cantitatea asta de beton faci aproximativ fundațiile pentru zece case de mărime peste medie.
Succes la visat avioane și turnat tâmpenii pe aici.

| anonimg a răspuns (pentru NLS):

Unde am zis rău? Eu am zis că johnny123 i-a răspuns bine, că i-a calculat bine suprafața. Dar nu am zis și că acea cantitate îi este prea mult sau prea puțin. În privința aceasta am spus că Bula are dreptate, în sensul că temelia se construiește în funcție de ceea ce pui pe ea.
Deci repet: johnny123 i-a răspuns corect la întrebare (afară doar dacă nu a făcut socoteala corect); noi ceilalți nu i-am răspuns la întrebare, ci doar i-am dat sfaturi
Deci dacă johnny123 a calculat bine metrul cub, după opinia mea el merită fundă pentru că este singurul care a răspuns concret la întrebare.

| NLS a răspuns:

Calculezi in primul rand perimetrul, nu aria, cum a făcut Jonny.
Mai bine spus, ai nevoie de lungimea totala de ziduri (interioare și exterioare).
Apoi, fundația în secțiune transversala nu va avea peste tot aceeași lățime.
Înălțimea ei se calculează în funcție de calitatea terenului: pe un teren mai stâncos ajunge o adâncime de 70cm, pe un teren "afanat", s ar putea sa fie nevoie de 1.30m.
Revenind la lățimea ei:
In partea superioara, pe circa 50-55cm, fundația va fi cu 5-10cm mai lata decât zidul (construcția de zidărie la rosu ).
Talpa fundației reprezinta restul pana la un metru, sau cât iese înălțimea ei din calcul, și va fi mai lata, tot în funcție de teren și mărimea construcției pe înălțime (număr de etaje, încărcare permanenta, zăpadă, etc).
In general, îți pot spune o mărime aproximativa, din experienta: la majoritatea ajunge 70cm lățimea tălpii, insa cifra exacta o iei din proiectul de rezistenta sau întrebi un inginer rezistențist.
Deci dacă ai ziduri de 32, 5cm... Poți aproxima astfel:
(0. 375m*0.55m + 0.7m*0.45m)*1m inaltime=0. 52m2 *160m=83.2 m3 beton

Daca ai și ziduri interioare, repeți calculul de mai sus, doar ca în loc de lățimea de 0. 375m pui 0.30m

La cantitatea totala de beton mai socotesti 20% în plus, pentru ca betonul pierde apa.

NoTurbinaNoGood are dreptate, prețul fierului e o alta suma considerabila de luat în calcul, la o asemenea construcție.

| johnnny123 a răspuns:

Ai nevoie de 50x30x1=1500 metri cubi.

Îți construiești o casă cu amprenta de 1500 de mp? Știi cât înseamnă asta? Aproape cât magazinul Cocor din București.

http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/......alescu.jpg

| alexandramaria78 a răspuns:

Buna! Cel mai bine ar fi sa apelezi la o firma specializata in constructii. Uite una aici www.terratestromania.ro Bafta!