| Rohat_Emanuel_Teodor_1986 a întrebat:

Pentu o casa de 8 metrii lungime pe 10 metrii latime cati paleti am nevoie de BCA cel mai mare si gros ca dimensiune 200x240x625! Va rog mult sa ma ajutati! Este o formula de calcul cumva si daca este ma puteti ajuta

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Spune care este lungimea si inaltimea unui BCA.Banui ca lungimea este aia 62 cm dar nu stiu inaltimea care e. Apoi trebuie sa stii cat de inalt faci zidu, altfel nai ce sa calculezi, trebuie sa stii apoi cate ferestre ai, cat de mari sunt, cate camere ai planu casei adica.Asta daca e sa zidesti peste tot camere, baie, bucatarie etc. Daca faci doara ziduri exterioare ai nevoie numa de inaltimea zidului si aia e tot, eventual ce ferestre, usi vin, dar calculezi fara si aia este rezerva.Deci cam asa trebuie sa faci, adica sa ai planu tot, apoi te duci la aia care vand BCA siti zic ei cat trebuie. Poti sa faci si tu sau cineva pe aici, dar ai nevoie de datele alea sa le spui aici.Ce ai dat tu nu are ce calcula nimeni nimic.

| Ara997 a răspuns (pentru relian):

Cum, nu? ti-a dat dimensiunea bca-ului, deci treci lamunca (era o glumitza) ..omul e la inceput. tocmai de asta nu trebuie descurajat

| Ara997 a răspuns:

Pai fa calcul luand cota parter de 2.5 m, si cota etaj in functie de cum o faci normala sau tipmansarda trebuie facut calcul e simplu, cauti pe urma la dedeman paletul vezi cate buc are si gata. si iei un 10% rezerva