| Nikolae_Rus_1963 a întrebat:

Peste polistiren estrudat se poate pune linoleu. Polistirolul este de 5cm deja l-am pus.
Va multumesc

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Cum poti sa crezi ca acel polistiren va suporta sarcini mari pe suprafata mica( de exemplu, dulapuri incarcate cu haine sau alte obiecte) fara a suferi deformari?!
Pentru a repartiza sarcina pe o suprafata mai mare si pentru ca sa nu apara deformari, intre polistiren si linoleum va trebui sa pui o placa din material lemnos presat (OBS).

p.s. Nu sunt specialist, dar am vizitat o casa in constructie in Canada--- peste materialul izolant, constructorii au pus o placa OBS si apoi parchet, gresie sau mocheta (in functie de preferintele clientului).

| Voicu_Alex_1984 a răspuns:

Se poate pune, dar iti bati joc de munca ta si de bani. Niciun specialist nu o sa accepte sa monteze linoleum peste polistiren. Suprafata suport pentru linoleum trebuie sa fie tare si fina, deoarece linoleumul are doar 2 mm si preia orice deformare. Daca se reapecta conditiile de montare a linoleumului acesta poate avea viata indelungata.
www.pardoselisibiu.ro