| mama4you a întrebat:

Pipa turcului

Creşte la înălţimea de 5-10 m, cu ajutorul rădăcinilor aeriene. Înfloreşte: iun.-sept. Înălţimea plantei: 5 m. Florile sunt mari, au formă de pâlnie, în exterior are o culoare portocalie iar înăuntru este galben, pe margine roşu închis. Înfloreşte din iulie până în septembrie. Preferă să fie plantată într-un loc cu soare, cald şi în sol bogat.

Are cineva asa ceva? imi doresc si eu!

5 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Sigur! Planta este foarte rezistenta si foarte frecvent e intalnita prin gradinile noastre.Se mai numeste"trompeta turcului"sau "luleaua neamtului". Daca te afli intr-un oras, sigur o gasesti prin piete, oferita de sateni.Si la malluri gasesti butasi. Explica-i vazatorului ce cauti si sigur vei gasi.Nu mai spun de magazinele specializate.Toate o au.Eu o am in gradina de mai multi ani si chiar imi place, chiar daca o intrece in mireasma caprifoiul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Www.sieberz.ro
la sectiunea plante cataratoare
mi-am comandat si eu au super plante

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. am cumparat-o de la o firma ungureasca ce se ocupa cu flori. au si site: www.siebertz.ro

| mama4you explică:

Multumesc frumos!

| Gaby_2336 a răspuns:

Am o floare si face multi pui dar nu stiu cum sa iti dau unul ca am tot dat din ei. Sunt din Timisoara.