| Zuse a întrebat:

Platesc mai putin la gaze daca folosesc doar calorifelul necesar?

Am 3 camere si chiar nu este necesar sa mearga toate caloriferele, ma gandeam ca atunci cand dorm pot sa opresec caloriferele din living, si dupa ce ma trezesc pot sa opresc caloriferul din dormitor.

Am caldura pe central si ma gandesc ca indiferent de numarul caloriferelor e tot acelasi nivel de ardere. desi mi-ar placea sa nu fie asa.
Rezolv ceva cu metoda asta?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Nu rezolvi mare lucru, mai ales daca ai si termoizolatie, pentru ca e mai usor pentru centrala sa pastreze o temperatura constanta decat sa o urce mereu cu cateva grade.

8 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Da, rezolvi. O sa faci mucegai.

| Mirel4412 a răspuns:

Nu te juca prea mult cu caloriferele. Dai centrala la 24 sau cat o dai, dupa o opresti pana dimineata, ori opresti un calorifer, nu sa le opresti si pornesti in continuu.

| OctavianSps a răspuns:

Asa face in general toata lumea deci da.

| Zuse explică (pentru OctavianSps):

Ma gandeam si eu ca ar face lumea asa dar daca te uiti la raspunsurile de mai sus ce intelegi?

| OctavianSps a răspuns (pentru Zuse):

La ce te referi, ca nu te-au ajutat raspunsurile?

| Zuse explică (pentru OctavianSps):

Unu zice una, altul zice alta.

| OctavianSps a răspuns (pentru Zuse):

Pare rau.

| Zuse explică (pentru OctavianSps):

Mda... este.