| SingleForOne a întrebat:

Poate sa-mi spuna care sunt advantajele si dezavantajele pentru folosirea lumanarilor ca sursa de lumina in casa, in loc de becuri?
Inafara de factura la curent, bineinteles.

Răspuns Câştigător
| Daria0123456789 a răspuns:

CONTRA
Se sting cand e vant.
Trebuie sa te aprovizionezi constant si cu lumanari dar si cu brichete/chibrituri.
Exista riscul sa dai foc la casa.
Iti strici ochii.
Trebuie sa aprinzi mai multe ca sa obtii acelasi efect ca la becuri.
Au durata de viata mica.
Fac mizerie.
Le pot folosi pentru mood daca planuieste o noapte patimasa.
Cele aromate emana toxine.
E o bataie de cap sa le aprinzi in toiul noptii.

PRO
Gasesti in comert o paleta larga de lumanari pentru iluminat casa simple si galbene, micute si colorate, lumanari de botez daca te simti rebel, aromate, etc)
Sunt portabile.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Avantaje:
- nu stai chiar in bezna, cand se ia curentul
- linisteste psihicul omului, nu-ti vine sa strigi la lumina uminarii
- creaza o atmosfera intima

Dezavantaje:
- lumina slaba (doar 1 lumen)
- costa mai mult decat curentul electric
- exista mai mare pericol de incendiu daca e lasat nesupravegheat, decat in cazul curentului.

| Adry05 a răspuns:

Lumina slaba
Greu mereu de stat cu grija unde am pus lumanarea

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Cum ti-a trecut prin cap ca pot exista avantaje. In afara ca e mai scump decat pe curent.

| MaxiMarcus a răspuns:

Risti sa-ti dai foc la casa.
Lumanarile parca emana ceva... (nu sunt sigur).
Lumina este foarte slaba (nu cred ca-ti doresti sa mergi mereu cu lumanarea la mana).