| cecen a întrebat:

Poate sa-mi spuna cineva cati metri de cablu electric cupru intra intr-un apartament de 4 camere 90mp? Cu aproximatie bineinteles. Mentionez ca aproape toate intrerupatoarele sunt cap-scara, la numar sunt in jur de 11 si prizele in jur de 35 iar ca si surse de iluminat, in jur de 11.
Multumesc mult.

Răspuns Câştigător
| carpediem a răspuns:

Sunt prea putine detalii. In mare spus e vorba de 3 x 150 m de fy 2, 5 adica 450m 3 culori pentru prize si 3x100m de fy 1, 5 adica 300m 3 culori pentru iluminat. Deoarece nu specifici lungimea traseelor nu pot mai exact. Ce ti-am zis este o medie cam cat consum eu cand fac un apartament, insa difera foarte mult de la unul la altul metrajul, chiar daca sunt cu 4 camere. Fiecare vrea sau nu vrea priza nu stiu unde, pentru aer conditionat trebuie circuit separat cu tot cu disjunctor direct din tablou, etc.

| cecen explică (pentru carpediem):

Mersi tare mult. Este raspunsul pe care il asteptam, o medie de metraj.Ms mult.

| carpediem a răspuns (pentru cecen):

Cu placere. Daca vrei o instalatie adevarata, care daca vrei sa poti schimba conductorul, nu o face cu copex ci fa-o cu teava si foloseste curbe pentru. teava. Bafta.

5 răspunsuri:
| LIN2010 a răspuns:

Aproximativ 800 m de conductor de cupru( FY 2.5 mm=500 m, si FY 1.5 mm=300 m), dar totul este relativ, depinde foarte mult de cerintele beneficiarului si de lungimile traseelor circuitelor.Respecte

| cecen explică (pentru LIN2010):

Mersi de raspuns.

Răspuns utilizator avertizat