| Katona_Claudiu_1999 a întrebat:

Pot monta un termostat pe calorifer dacă am centrală pe lemne?

9 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Evident da.
Termostatul va controla acel calorifer, mentinand constanta temperatura in acea camera.
Daca ai si un puffer, e chiar foarte indicat sa pui robinet cu termostat pe fiecare calorifer, daca nu ai puffer, e bine sa nu pui prea multe, ca daca exagerezi cu focul nu se va supraincalzi aerul din camere, ci apa din cazan...
Nu te lua dupa habarniști, vad ca majoritatea nici nu stiu ce e ala un termostat.

| darrio2007 a răspuns:

Da. Il montezi in loc de robinetul de la calorifer.

| relian a răspuns:

Si termostatul ala sa faca ce anume? Sa iti arate doara temperatura sau ce?
Termostatu ala controleaza ceva,o centrala pe gaz,sau curent electric,aia e tot. Daca ai centrala pe lemne nu vad de ce sa pui termostat,asa cumperi un termometru daca vrei sa vezi ce temp este in c amera.
Termostatele controleza de fapt temperatura de undeva,din aer,tem metalului,in cazul tau caloriferu si este conectat cu centrala,asta transmite catre centrala ce temp este acolo, computerul din centrrala porneste sau opreste focul sau curentu.
La lemne nu prea ai ce controla, doara sa te duci tu pe post de termostat, pui pe unu linga cenyrala pe post de fochist si strigi la el baga frate, stinge focu acum, aprinde-l iar si tot asa laughing

| badpanda a răspuns:

Caloriferul nu stie ce tip de centrala ai si nici nu-l intereseaza.
Il poti monta linistit.

| dge18 a răspuns:

Nu conteaza. Termostatul iti indica temperatura de pe instalatie, nu are nici o treaba cu centrala.

| Katona_Claudiu_1999 explică (pentru dge18):

Dar pot regla temperatura in cameră cu termostatul că eu aia vreau să pot modifica temepratura?

| dge18 a răspuns (pentru Katona_Claudiu_1999):

Ar trebui să meargă cu un modulator ceva, să numai lase căldura să intre sau să limiteze centrala, oricum la centrala pe lemne nu prea poți să o limitezi pentru că îi bagi cât crezi tu că are nevoie, la alea pe gaz își calculează ele cât trebuie să bage ca să ajungă la temperatura constantă. Încearcă să te informezi pe la Dedeman că de obicei ăștia au chestii de astea și să întrebi dacă există termostat pentru centrale pe lemne. Eu cred că există dar îți limitează căldura care ți-o dă centrala din ea în instalație dar ea arde cât lemn îi bagi, asta nu poate fii limitat, asta depinde de tine.

| Katona_Claudiu_1999 explică (pentru dge18):

Am înțeles nu pot controla temeperatura cu un termostat montat pe calorifer, dacă am centrală pe lemne

| RStar a răspuns:

Montezi termostatul pe centrală