Întrebare recomandată | Samyy199 a întrebat:

Pot planta acum lămâiul in grădină?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pe teritoriul Romaniei, lamaiul nu rezista afara pe timp de iarna, ingheata.
Poti doar sa-l plantezi intr-o lada mare de flori, iar pentru iarna sa-l duci in casa incalzita.

| baru a răspuns:

Se poate, dar in toamna adus intr.un loc cu o temperatura medie.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu! La iarna va ingheta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Depinde unde locuiești în România.
Este o plantă mediteraniană, ei nu îi cad frunzele toamna.
Dacă nu îi cad, ele îngheață. Dacă rămâne fără frunze, moare și el.

| gabicoo a răspuns:

Da!
Dar să fie și soacră-mea îngropată sub el!
laughing

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Ține-l în ghiveci. Nu avem noi climă pentru lămâi, oricum, al meu a murit.

| Iote a răspuns:

Da. Dar ce faci cu el la iarna? Il scoti din pamant? Rupi radacinile? Pentru ca, nu va rezista frigului, va ingheta.
O varianta ar fi sa-l duci cu tot cu vasul in care creste si la iarna sa-l duci inapoi in casa.