Întrebare recomandată | Ifufkgkgi24678621 a întrebat:

Pot sa construiesc din Isopan o casă de 30 mp(o camera cu baie și Bucătărie), după ce torn o placă de ciment(20-30 cm grosime, FĂRĂ SĂ SAP IN PĂMÂNT!), fără autorizație de construire? Primesc amenda pentru încălcarea Legii 50?!
Va mulțumesc pentru răspunsuri!

10 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Legal ai nevoie de autorizație de construire. Varianta de a nu sapa in pamant nu este deloc o idee buna, indiferent de grosimea si calitatea betonului. Chiar daca panourile Idopan sunt mai usoare decat zidaria clasica, trebuie sa tii cont de intreaga greutate a cladirii, incluzand structura de rezistenta, tamplaria, planseul, acoperisul, precum si incarcarile suplimentare (mobilier suspendat, instalatii, strat de zapada, chiar si vânt). Greutatea cladirii nu se va repartiza pe întreaga suprafata a placii de beton, ci in cea mai mare parte pe marginile ei, care nu au vum sa suporte o asemenea greutate.

| Ifufkgkgi24678621 explică (pentru regis):

Bine, uite: eu torn ciment in curtea mea, iar pe o porțiune de 35 mp, construiesc o garconieră decomandată din structura metalică, având podeaua, pereții și acoperișul din placi de ISOPAN; la situația asta mă refer eu! - IN NICIUN CAZ zidărie portantă și planșeu de beton!

| regis a răspuns (pentru Ifufkgkgi24678621):

Ok. Si in acest caz răspunsul este acelasi. Ai nevoie de autorizatie de construire, ai pereti si acoperis (ok, poti eliminam planseul), ai greutate a acestora si incarcari suplimentare care apasa pe o suprafață relativ mica a placii de beton, care fara o fundare corect dimensionata nu are cum sa reziste.
Imi pare rau daca răspunsul nu este cel pe care il asteptai, insa din pacate este cel corect.

| Ifufkgkgi24678621 explică (pentru regis):

Nu ești atent!
Pereții, podeaua(pentru o izolație termică mai bună) ZIDURILE ȘI ACOPERIȘUL, sunt construite DIN PANOU ISOPAN MONTAT PE STRUCTURA METALICĂ...
Iar in placa de beton, pun o plasa sudată din fier?

| regis a răspuns (pentru Ifufkgkgi24678621):

Sunt foarte atent, indiferent din ce construiesti ai nevoie de autorizatie. Si indiferent din ce construiesti, constructia are o masa proprie si implicit o greutate, la care se adaugă incarcari suplimentare, deja exemplificate. Acestea toate trebuie sustiunute de placa de beton si de solul pe care sta aceasta. Daca toate aceste forte ar fi distribuite pe intreaga placa, ar fi floare la ureche, insa acest lucru nu este posibil, astfel ca doar o mica parte din placa va trebui sa suporte mare parte din forțe.
In privinta plasei sudate, nu imi puneam problema sa nu o pui. Dar sa nu iti imaginezi ca plasa sudata este o armatura suficienta. Partea esențiala a armaturii o reprezinta centura, care se face din fire de fier beton legate cu etrieri si care trebuie sa urmareasca neîntrerupt intregul contur si toti peretii interiori. Un structurist iti poate calcula cat de gros trebuie sa fie fierul utilizat, dar nu te astepta la mai putin de 4 fire de 12 mm cu etrieri de 6.

| cristi202 a răspuns:

Nu poti. Nu contează autorizația neaparat. Desi si ea e importanta. Dar o casa fara temelie, oricît de usoara ar fi, aduce cu sine o.grămadă de probleme, încît mai apoi iti va parea rau ca nu i-ai facut temelie. Deci, dincolo de autorizație, gîndește-te bine la cum vrei sa o faci.

| KR0NSTADT a răspuns:

Placa ta de ciment va fi considerată fundație, ceea ce este corect. Va fi încadrată că fundație radială. Deci, poți primi amendă.

| Ifufkgkgi24678621 explică (pentru KR0NSTADT):

Bine, uite: eu torn mai multe alei din ciment pe terenul meu, iar pe o porțiune de 35 mp, construiesc o garcon ieră decomandată din structura metalică, având podeaua, pereții și acoperișul din placi de ISOPAN; la situația asta mă refer eu!

| KR0NSTADT a răspuns (pentru Ifufkgkgi24678621):

Una este să construiești, altă este să pui un container rutier, de exemplu. Chiar și pentru punerea unui container rutier ai nevoie de o autorizație de amplasament. În situația dată de tine, ai nevoie de autorizație de construcție.
Am studiat destul legile pe partea asta, fiindcă am fost interesat. Oricum, îți recomand să discuți cu arhitectul primăriei, ca să nu te trezești cu imobilul dărâmat și ditamai amenda.