| anonim_4396 a întrebat:

Primavara frunzele iesite pe copaci rezista la inghet sau cad?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Care nu rezista, cad - sau nici nu ies din muguri.

| BuGsstormbunny a răspuns (pentru Bula):

Am inteles, deci la mine va fi o vara cu frunze foarte putine pe copaci. Fain.

| Bula a răspuns (pentru BuGsstormbunny):

Trebuie sa ai putintica rabdare.
Peste 2-3 saptamani se va vedea ce a ramas dupa inghet si ce s-a distrus (din frunze).
Din fructe, trebuie sa astepti 3-4 saptamani, pentru a vedea ce a mai ramas, dar - de obicei din fructele initial aparute - cad jumatate sau chiar mai multe si la final raman doar cate suporta pomul.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Depinde de durata perioadei foarte reci. Dacă temperatura scade doar peste noapte ca să revină apoi în timpul zilei, rezistă. Dacă ele se ofilesc și cad, apar altele noi peste câteva zile din muguri noi.

| BuGsstormbunny a răspuns (pentru sadrian46):

Mulțumesc mult domnule Adrian. Da, deci cam 3-4 zile în care temperatura de -1 grade este între orele 04-08. Deci va avea frunze.

| BuGsstormbunny a răspuns (pentru sadrian46):

În timpul zilei peste 10 grade, pana la 21 sunt.

| sadrian46 a răspuns (pentru BuGsstormbunny):

Nu. Să te gândești la grâul semănat toamna, care stă sub zăpadă peste iarnă cu frunzele. Va avea frunze.