| armani12 a întrebat:

Problema parchet luminat!
Buna seara,am si eu o problema,in aprilie am terminat de renovat noul apartament,toate bune si frumoase pana am sesizat ca parchetul de misca exact la trecere de sub toc( s-a eliminat usa si a ramas spațiul gol), am dat vina ca el ar trebuie să se mai așeze, după circa o săptămână- două se mai misca dar foarte puțin...iar problema a reapărut cam de 1 luna si face din ce in ce mai urat, ce ar putea fi? cineva mi-a spus că e vb de temperatura, venind frigul..ca idee ce as mai putea face?(parchetul e de 10..am pus polistiren de 3 sub el, a fost trasă sapa, plus nivelenta)în rest parchetul nu se misca nicăieri. este țeapăn. meseriasul e finu si e plecat în Germania..vine tocmai în aprilie

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Finul asta al tau, nu are telefon la el?
Sau internet, ceva cu care sa poti sa comunici?
Ca meseriasul stie ce a apus acolo si de ce face zgomot.

| armani12 explică (pentru Violleta2022):

Am vb cu el.dar dacă nu e aici sa vada despre ce e vorba..asa prin telefon

| Violleta2022 a răspuns (pentru armani12):

Mai ai rabdare pana vine, abia se usuca si parchetul si se aseaza.

| relian a răspuns:

Parchetu tau este unu ieftin, adica din carton, ca urmare noi ii spunem parchet dar este de fapt carton presat laughing subtire si cu marginile alea foarte fragile.Normal parchetu era ala din lemn masiv, dar sa generalizat, au venit unia cu ceva mai ieftin asemanator si gata totu e parchet.
De ce face la tine asa? Pt ca parchetu asta ce spui tu este subtire si ai pus sub el polistiren de 3, cu cat mai gros cu atat mai prost, adica la apasare ala se misca pe verticala adica sus jos si de aici si acea miscare de care spui tu.Asteapta ca de abia zici l-ai pus,ma tarziu se va si desprinde laughing poate nu prea ai mers asa mult pe el.Cel ami indicat pentru acest tip de parchet carton care doara se prinde cu clik si atat este sa nu pui nimic sub el,sa fie sub ceva dur,cum e betonu.
Deci de imbunatatit nici vorba,in timp o sa faca mai rau, vor aparea valuri, pentru ca polistirenu de sub el se va tasa asa pe unde calci mai des si se va forma ceva deniveleri, bine foarte mici sau insesizabile. Poate duce si la desprinderea placilor una de alta.
Daca pui parchet e bine sa pui ceva lemn si lipit, din ala care se lipeste cu adeziv de beton, nu torni sapa ce faceti voi torni beton cat mai drept posibil si direct pe beton lipesti acel parchet din placaj de lemn sau din lemnStiu ca e scump dar cel putin stii o treaba.Stii vorba aia suntem prea saraci sa punem chestii ieftine.Ala care a spus-o avea mare dreptate, punem lucruri ieftine si le refacem de 7 ori, astfel incat ne duce mai mult decat daca puneam ceva bun de la inceput.
Eu asa cred, poate gresesc dar am vazut multe chestii si de acolo stiu ce zic.

| armani12 explică (pentru relian):

Nu a fost chiar ieftin...50 de lei m2.ori 20 de m2...în fine.ce s ar mai putea face?

| relian a răspuns (pentru armani12):

Nu faci nimic, stai cu el asa.Cineva a pus si la fel acelasi parchet de genul asta.Intr-o camera a folosit o folie f subtire sub el si acolo totu e in regula.In rest, eu daca nu am avut ce face laughing am spus uite de ce nu pui din asta mai groasa,era o folie din izolatie cred ca aia ceai pus si tu,zic eu e mai buna asta.A pus si dezastru,exact cum spui si tu, asa e si la persona ce zic eu aici laughing
Bine nici eu nu stiam, desi daca vezi placile alea si imbinarile f subtiri, ar fi trebuie sa imi dau seama ca pui ceva mai moale sub se va lasa, imbinarile alea subiri se vor misca, ba vor si iesi afara la trafic mai mare sau in timp.De cine zic eu a lasat asa, asta e, ce sa-i mai faci sa scoti iar sa il pui, cred ca se rupe tot.