| anonim_4396 a întrebat:

Probleme cu frigiderul crying 1. Mirosul de alimente amestecate, chiar daca toate oalele sunt acoperite si alte mancaruri invelite in folie. Ce sa mai fac sa nu mai miroase asa?

2.In partea de jos, ingheata.Am pus 2 iaurturi pe un raft(ultimul de jos) si au inghetat.De ce?

3. Face un zgomot ciudat, ca si cand... s-ar auzi ceva apa clocotind si cand vreau sa-l deschid, abia reusesc, dupa ce trag de el vreo 2 minute. Iarasi, ce poate avea? E destul de nou...cu garantie...

Răspuns Câştigător
| christabell a răspuns:

1.Intr-o farfurioara pune niste zat de cafea sau chiar cafea macinata si schimbi periodic, da rezultate f.bune.2 si 3 ce marca de frigider ai?

18 răspunsuri:
| Tessy a răspuns:

Pt miros... pune alimentele in pungi.Restul.nu stiu:-s

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1. Pune intr-o cana apa si bicarbonat si il faci pasta...il lasi in frigider(bicarbonatul absoarbe mirosurile din el)
2.Regleaza temperatura.
3. Pune ceva sub el...sa stea drept!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Zanussi, din ala inalt, cu congelator jos

| JustMeFlory a răspuns:

1.Pt prima problema ar trebui sa incepi prin spalarea frigiderului! il dezgheti, dupa care scoti toate alimentele din ele, si speli bine frigiderul in interior. Dupa care faci cum a spus si criticul cu bicarbonatul.
2. Da temperetura mai mica.
3.Nu stiu care ar putea fi cauza, dar daca nu functioneaza ce a spus criticul ii chemi pe aia si le spui care e problema, mai ales ca inca ai garantiehappy

| Leea1234 a răspuns:

Ar fi bine sa incepi prin a scoate toate alimentele afara sa speli frigiderul iar ultima data sa -l clatesti cu un pic de apa si otet!
lasi sa se usuce si introduci din nou alimentele!
ingheata probabil ca este reglat sa raceasca prea tare...mai ridica temperatura de la rotita pe care o gasesti in zona unde se afla becul eu acum il am de exemplu pe al meu (frigiderul)la 1.
despre problema a 3-a nu stiu ce ti-as putea spune... poate fi freonul(lichidul de racire)care circula...
sper ca ti-am fost de ajutor...mai mult nici eu nu stiu!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu pentru eliminarea mirosurilor am pus un carbune in frigider si chiar nu mai am mirosuri prin el. Cum spunea si @criticul, vezi daca temperatura e ok, iar daca nu e din cauza temperaturii ar trebui sa suni la ei si sa ii intrebi. Daca e ceva, sa ti se repare acum, cat e in service. happy

| christabell a răspuns:

Temperatura in frigider +3, in congelator -18 sau -20.Clocotirurile sunt date de agentul de racire, nu au importanta.Si la mine se aud(am Gorenje cu 2 motoare). Dupa ce il repun in functiune in urma dezghetarii se mai aud si troznituri(poate o sa faca si al tau), dar am citit in instructiuni ca e normal. Oricum respecta instructiunile.

| marie a răspuns:

Mai bine scoti toate alimentele din el si il lasi o zi asa. speli cu pur, axion sau un dezinfectant care miroase frumos si gata, il si dezgheti si cu alimentele le sortezi, poate ai unele expirate care miros, si le pui in pungute frumos si gata:X...

alimentele scoase le poti duce la o vecina sa le bage in frigider...

e doar o idee, eu asa as face, daca as avea o vecina cu frigiderul, s-ar putea chiar sa fie dat la o temperatura ridicata, pune-l la treapta 3...cred ca e destul de bine, si problema cu deschisul usii e de la fric, pentru ca ingheata si te chinui apoi...straight face

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Frigiderul trebuie sa stea intre +2/+4grade. daca il ai la mai mult de +2 si il deschizi toata ziua buna ziua o sa inghete, sau daca nu se poate ventila, este prea incarcat de cutii, cutiute si alte ulcele. daca face zgomot inseamna ca freonul este pe terminate si are aer(nu este o problema, decat atunci cand se termina), nu pune mancare calda in frigider(se face condens plus temperatura si ingheata). vara are tendinta de a inghetata pentru ca se deschide de foarte multe ori usa frigiderului. face vacum, de aceea nu il poti deschide, ceea ce demonstreaza ca il deschizi de prea multe ori pe zi.nu forta usa pentru ca se strica bentita de cauciuc care este pe margine si nu se mai inchide ermetic. dupa ce-l inchizi este obligatoriu sa mai astepti cel putin 15 minute pana il deschizi, altfel o sa ai probleme, pur si simplu o sa tragi de usa si o strici. daca are gheata si vei regla temperatura vei avea o groaza de apa in frigider care nu o sa aiba timp sa se evapore, asa ca trebuie sa-l cureti cat mai repede.

| Livianananana a răspuns:

Filtru antibacterian la domo! 20lei

| tee a răspuns:

Pentru miros exista in comert niste pachetele de graunti de carbune. Eu iti recomand sa cumperi cateva pachetele sa le desfaci din saculetele in care sunt puse si sa le versi intr-o tavita/ o cutie de inghetata pusa pe usa frigiderului. O sa scapi de miros.
De inghetat ingheata probabil din cauza ca e setat sa racesca prea tare. Deci trebuie reglat termostatul. Iar cu deschisul usii sau mai bine zis nedeschisul usii, asa sunt facute frigiderele sa nu poti sa deschizi usa imediat. Nu stiu cum sa-ti explic...se creeaza un fel de presiune cand se inchide usa si trebuie lasata un minut-doua sa se depresurizeze ca sa zic asa...Ma rog, exista o exlicatie mult mai profesionista pe care eu nu o stiu cu exactitate. Daca bagi unghia/degetul sau o coada de lingurita intre garnitura de la usa si frigider se va deschide foarte usor. Nu este recomandat, dar sunt situatii cand ai nevoie sa-l dechizi imediat si este stresant cand nu poti. Stiu!
Iar "clocotitul" acela care se aude este freonul din instalatie. Nu cred ca se aude prea tare incat sa deranjeze. Cu timpul nici nu o sa-l mai auzi daca nu-l bagi in seama. Sper ca am fost de ajutor.

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Pentru prima intrebare te sfatuiesc sa tii mereu in frigider o jumatate de lamaie pusa intr-o farfuriuta, cu partea taiata in sus. Lamaia are proprietatea de a absorbi mirosurile. Desigur, acea jumatate este de sacrificiu, nu o poti folosi apoi la vreun preparat. Cat despre faptul ca ingheata, trebuie sa verifici la ce temperatura l-ai lasat si sa reduci. Daca citesti in cartea tehnica vei vedea ca, in frigider, partea cea mai rece este cea situata cel mai jos. De aceea trebuie sa stii cum sa asezi in rafturi alimentele. De exemplu, unde este cel mai frig, se tin intr-adevar lactatele. Exista combine frigorifice cu temporizare. Zgomotul pe care il auzi este normal, face parte din functionalitatea lui. Si eu am combina similara. Dupa ce inchid usa, pentru protectia ei, pe dinauntru se creeaza un fel de vacuum care nu iti permite sa deschizi frigiderul timp de doua minute. Si cand spun doua minute, spun exact 120 de secunde. Eu am calculat de cateva ori, dupa ceas. Daca fortezi usa, intr-adevar se deschide, dar mai greu, insa risti sa strici. Eu m-am impacat usor cu asta si am rabdare. Ceea ce se intampla deci nu este o defectiune, ci este o dovada ca functioneaza bine. Fac apel iar la cartea tehnica. Studiaz-o...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru miros recomand carbune activ, il gasiti in farmacie si e chiar ieftin happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru miros recomand carbune activ, il gasiti in farmacie si e chiar ieftin happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Help pls:temostatul de la frigider i numerotat de la 1 la 9. unde se raceste mai tare la 1 sau la 9 ca habar nu am si cartea de la frigider nu o mai am. i marca brandt

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru deschis usa frigiderului mai usor te voi ajuta eu: vezi ca pe garnitura de cauciuc ai o chestie tot de cauciuc culisanta, se plimba in sus si jos. Trage putin de ea inspre tine si apoi deschide usa. Sau daca nu gasesti chestiile alea culisante, cu unghia, dezlipeste foarte putin garnitura de cauciuc de pe tabla frigiderului, vei fi uimita cat de usor se va deschide usa.

| mihneatzu a răspuns:

Acel bolborosit sau sunet de apa clocotind (cum vrei sa-i zici la acel sunet deranjant vine de la gazul refrigerant care trece cu presiune prin instalatie. Acel sunet se aude mai ales in spatele frigiderului. Este freonul care trece cu presiune mare prin grilajul din spatele frigiderului.(EVAPORATOR). In evaporator intra freonul cu o temperatura f. mare si iese cu o temp. mai mica. In acest proces freonul se raceste si este evaporat in frigider la o presiune foarte mare. Eu sper ca te-am ajutat cu sunetul de apa clocotita! Stai linistit/a! Asa face elwinking!

| mihneatzu a răspuns (pentru Leea1234):

Este freonul care are presiune. Uita-te la rasp. meu pentru a afla mai multe