| highheels a întrebat:

Prunii si perii, in interiorul coroanei, parca au fost afumati cu arzator cu gaz. Anul trecut am facut toate stropirile, chiar din prunele d'agen am si vandut si n-am fost vizitat de monilinia. Am stropit deja cu champ-dithane si mospilan. Ce mai pot face cu ei?

13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Trebuia sa faci inca din toamna (octombrie-noiembrie, dupa cazutul frunzelor): varuire groasa a trunchiurilor pomilor, de la nivelul pamantului pana la inceputul crengilor (principale).
Varuirea are mai multe functii de protejare,
- spre primavara, la inceputul incalzirii vremii, reflecta razele de soare, astfel impiedicand incalzirea trunchiului (si pornirea timpurie al vegetatiei), respectiv inghetarea in timp de noapte (si distrugerea trunchiului)
- imiedica mare parte a insectelor (si a razatorilor de scoarta)
- pomul ingrijit arata si interesul si priceperea gospodarului

| highheels explică (pentru Bula):

Raspunsul tau n-are legatura cu intrebarea mea dar ca sa-ti raspund sa stii ca primavara trecuta i-am varuit pe toti( vreo 170 de pomi, toti de 10-12 ani) cu var stins iar in toamna am dat cu vopsea lavabila de exterior cu pigmenti de toate culorile!

| gabicoo a răspuns (pentru highheels):

Să știi că Bulă este unul din userii cei mai respectați de pe TPU! Răspunsurile lui sunt întotdeauna utile și binevenite!

| highheels explică (pentru gabicoo):

De data asta, raspunsul lui n-a fost util! Astept alte pareri

| Bula a răspuns (pentru highheels):

Doar culoarea alb-intens a varului reflecta suficient lumina soarelui de primavara.
Restul culorilor este pentru ascunderea indienilor.

| highheels explică (pentru Bula):

Mai Bula, mai lasa-ma cu varul tau! Aici vorbim de boli de care tu nu stii ca rapan, fainare, monilinia, foc bacterian etc

| Bula a răspuns (pentru highheels):

La mine functioneaza, e drept am putini pomi (caise, pere, cires, mere, nuc), dar n-am avut nici un atac la ei.
E drept, fiecare pom a fost bine varuit inca din momentul plantarii (asa m-au invatat batranii). Nici in livada bunicului, nici in cele invecinate nu au avut probleme.

Unii sustin ca pomii trebuie stropiti de 4-5-6 ori in fiecare an, dar probabil infectiile provin de undeva si sursa nu este identificata.

| highheels explică (pentru Bula):

Chiar merii i-am stropit de 8 ori anul trecut de la dezmugurire pana inainte cu 3 saptamani de a le culege, prunii de 6 ori, ciresii si caisii de 5 ori etc chiar e o infectie si nu-mi vine a crede ca e monilioza ca prunele n-au fost atacate iar frunzele perfecte n-au fost cazute toate nici in decembrie.

| Bula a răspuns (pentru highheels):

Te sfatuiesc sa te consulti cu batranii, vechi posesori de livezi.
Ei stiu ce probleme pot aparea in zona voastra si, chiar din pura "lene", folosesc metode traditionale simple, ieftine si eficace.

| highheels explică (pentru Bula):

Am sa intreb...eu iti multumesc ca te interesezi si ca fapt divers mai am alte doua conturi unde chiar mi-ai dat informatii care mi-au fost de folos.

| relian a răspuns:

Lasa pe bula ca asta e din ala gen comunist, la care varu rezolva orice laughing.
Unde dracu a auzigt bula ca pomi se varuiesc happy0, ce ar fi sa-i dam si lui pe picioare cu var,sa vedem cum se simte,deci pomi,arborii nu se varuiesc deloc,is organisme vii,varu ala nu le face bine,asa cum nici tie nu-ti face bine daca te dai cu var pe mana.
Nu stiu de unde aveti ideile astea dea varui pomii.
Chestia asta se facea pe vremea lu impuscatu,s-a trezit odata un de asta papagl,sau cum se numeau aia de dadeau din gura,oamenii faceau curatenie pe strazi,venea ceausescu in vizita,si aluia ce ia traznit prin cap haideti sa varuim ca arata bine,si de atunci oamenii asa au facut, dar ala era un idiot, era de asta gargaragiu, cum naiba sa dai pomii cu var.

Ok sa revenim la oile noastre laughing la pomii tai voiam sa zic.
Tu cand spui ca arata de parca au fost afumati cu arzatoru, la ce anume te referi? Unde se intampla asta pe ramuri pe frunze sau unde mai exact?
Spune-i l bula ca varuirea copacilor nu are absolut nici un efect, dar absolut nici unu.Insectele zboara, asta daca nu stia, iar omizile si orice insecta poate merge fara probleme pe varu ala, le doare la palarie de varu lu bula laughing

| highheels explică (pentru relian):

In interiorul pomilor(prunilor), pe ramurile grosute, nu pe trunchi, nu in varfuri.

| relian a răspuns (pentru highheels):

Nu cred ca este boala,mai degraba ar fi ceva daunatori,ceva gen paduchi,sau ceva insecte,iar pe dejectiile lor se depun ciuperci microscopice,si apar negre,afumate,cand colonizeaza toata suprafata aia.
Incearca sa stergi cu mana vezi daca se ia,apoi poti baga un tratament cu ceva cupru si un insecticid,amesteci ambele si dai odata pe ramuri.
Ma uitai la bolile prunului si daunatori,nimic asemanator cu ce spui tu.Ce am spus eu se intampla si la legume,daca stii acei paduci de frunze care sug seva,cand is f multi,lasa dejectii,ceva lipicios,ei pe acele dejectii se aseaza ciuperci,apoi dupa o vreme frunzele se fac negre,par ca afumate,asa cum ai aratat tu.
Este posibil si la ramuri,prunul are si el ceva daunatori care stau pe ramuri, paduchi sau nu mai stiu exact, iar daca au lasat dejectii tot ce se poate sa se fi instalat pe ele ciuperci.