| Daniel26 a întrebat:

Puricii la păsări = Salut! Am la ţară cateva gaini, care prezinta paduchi specifici gainilor. Le am de anul trecut. Anul trecut nu aveau. Cum se pot elimina acesti paduchi cat mai natural? (Daca se poate) N-as vrea sa folosesc chimicale. Multumesc!

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Cum scapi de ei? Simplu, dai cu var in cotetul pasarilor, iar in acel var pui un insecticid.Eu am facut asa cand am avut; porumbei,era pl; in de paduchi de purici misunau, nu stiam cum sa scap de ei asa ca am bagat in var nu mai stiu ce insecticid, a trecut ceva timp, oricum am bagat un insecticid praf, dar asta nu cred ca conteaza, ce vreau sa zic ca am bagat asa la ochi.Pasarile nu au patit nimic. Apoi am dat si la gaini si au disparut paduchii si de pe pasari nu doar de pe pereti,sau pe unde mai stau.
Te duci la un magazin din asta care vinde substante, insecticide, cumperi un insecticid pentru paianjeni sa zic, acolo scrie doza, bagi cat zic aia prima data, stiu si eu cat la % deci faci o galeata de 10 litri de var bagi cat zic aia pe insecticid, aplici varu pe pereti pe tavan, pe podea si apoi verifici gainile dupa o saptamana sa vezi mai au sau nu. Daca tot au mai faci un var dar pui ceva mai mult insecticid decat scrie pe el ca se pune.Bafta

| Caba_Ciprian_2000 a răspuns:

Cam greu scapi de iei mai bine te duci la farmacia veterinara

| anonima13ana a răspuns:

Curățenie generala in coteț apoi varuit si la gâini le faci un loc ca un cuibar sa se scalde in cenusa de la soba. Si daca nu merge încerci la farmacia veterinară.