| anonimulxxxhd a întrebat:

Revin cu intrebarea ca sunt putin nedumerit astazi am schimbat o priza pe hol(am mai schimbat in camere si nu au fost probleme) am desfiletat chestiile alea la tabloul de siguranta din apartament (nu am clapete de alea ce le dai in sus si jos) am pus priza am infiletat alea (sunt 4) si cand am infiiletat ultima a puscat o chestie de aia ce se infileteaza, am scos priza am izolat firele am pus alta lita si le am infiletat iar dar n am curent nicaieri inainte daca infiletam 3 imi mergeau becurile acum nimic orice as face care poate fi problema? ma gandesc sa chem maine pe aia de la irem(electrica) si se poate sa imi puna alt tablou deala cu clapetet si cat m-ar costa si cat ma va costa sa imi faca iar curentul sa mearga?happy

17 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Schimba lița, da, iar daca ai un vecin mai tresărit te poate ajuta el, fiind prima data când o faci. Nu e treaba de electrician, orice bărbat trebuie sa știe sa facă asta.

| anonimulxxxhd explică (pentru regis):

Am rezolvat oricum mersi!

| cristi202 a răspuns (pentru regis):

E adevarat ca orice barbat ar trebui sa stie sa schimbe o lita, si eu asa fac cand sare siguranta, dar asta tine de improvizatie, ceea ce nu e de recomandat. Ideal e schimbarea patronului, sau chemarea unui electrician, care, daca e serios, cam tot aia va face. Nu ii doresc nimanui sa isi faca aparatura din casa praf doar pentru ca a pus o lita prea groasa la siguranta, cu gandul sa nu ii sara prea repede...

| regis a răspuns (pentru cristi202):

Eu nu sunt de acord sa chemi electricianul pentru o siguranta arsa. Ca intr-adevar e mai bine sa schimbi patronul, de acord, dar daca avea unul de rezerva nu ar fi pus intrebarea. Si electrice nu gasesti mereu la nonstop.
In rest sunt de acord, mai bine subdimensionezi.

| cristi202 a răspuns (pentru regis):

Oricum, chestia cu schimbatul patroanelor e veche, e tehnologie invechita, acum sunt cele automate, dar din nefericire inca multe case merg pe sistemul vechi, desi ar trebui schimbat, si atunci nu mai ai discutii despre sa vina electricianul sau nu sa iti repare siguranta happy. Apesi pe buton, si gata, o ia totul de la capat fara complicatii.

| regis a răspuns (pentru cristi202):

Corect. Asta e intr-adevar treaba de electrician.

| darrio2007 a răspuns:

Verifica siguranta care corespunde apartamentului tau. De acolo e buba. Undeva la un tablou de sigurante de pe scară.

| anonimulxxxhd explică (pentru darrio2007):

E tot de aia ce se insurubeaza si nu stiu care e ca niciuna nu pare arsa

| darrio2007 a răspuns (pentru anonimulxxxhd):

Se numeste siguranta cu patron fuzibil. Nu scrie in dreptul lor numarul apartamentelor?

| anonimulxxxhd explică (pentru darrio2007):

Nunu si nu pare niciuna cu negreala sau arsa cel puti pe hol sunt sigurante din astea cu patron fuzibil

| darrio2007 a răspuns (pentru anonimulxxxhd):

Intreaba pe un vecin de pe langa tine. Posibil ca el sa stie care este a lui si sa stie si cam pe unde este a ta.

| anonimulxxxhd explică (pentru darrio2007):

Nu e neaparat sa fie inegrita?

| darrio2007 a răspuns (pentru anonimulxxxhd):

Nu.

| anonimulxxxhd explică (pentru darrio2007):

Si schimb lița si gata?

| darrio2007 a răspuns (pentru anonimulxxxhd):

Da. Atentie mare cum umbli pe acolo, sa nu te vad la stirile de la ora 5.

| Sarcopt a răspuns:

Ai singuranța din cofretul de afară sărită sau arsă. Roagăl pe administrator să te ajute sau pe un vecin mai priceput. Dacă are sigiliu să nu te bagi. Baftă!

| KlArt a răspuns:

Evident că nu ești nici calificat, nici priceput, nici slab priceput, nici amator. Cheamă în p*** mea un electrician că dai foc la casă. Tu scapi, dar mai ai și vecini. Circuitele electrice sunt în top atunci când vine vorba de incendii.