| Whitesnake99 a întrebat:

Revin cu o intrebare legata de centralele termice...Pentru ca traiesc de relativ putin timp cu una si mi-e frica sa nu fac vreo prostie. Cand deschid apa la robinet spre maxim cald, vine fierbinte toate bune iar pe centrala arata ca sta intre 50-55 grade. Cand mut brusc robinetul de la maxim cald la mijloc (intre cald si rece) incepe la fel de brusc sa creasca foarte tare temperatura pe display-ul centralei... ajunge si la 75 de grade desi la robinet vine bineinteles mai rece decat era inainte dar in continuare tot destul de cald. Care este explicatia, e ceva in neregula? Si inca o chestie, am observat ca uneori daca merge mai mult apa calda, incepe sa se auda un zgomot de la caloriferul din bucatarie de langa centrala, ca si cum ar vrea sa se umple cu apa desi incalzirea e oprita si valva de la calorifer bineinteles tot inchisa.

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cu cat viteza apei, care circula, (robinetul deschis la maxim)este mai mare, se incalzeste mai greu. Si invers. 75 de grade este in interiorul centralei, pentru ca apa si-a redus viteza sau ai inchis-o. Temperatura este mare doar acolo. Datorita distantei pana la robinet, nu poate avea 75 de grade si in centrala si la robinet in acelasi timp. Si la mine face la fel. Ca temperatura sa fie constanta ar trebui sa deschizi robinetul, ca apa sa vina la o viteza medie si ai sa vezi ca va corespunde temperatura din centrala cu cea a apei de la robinet. Ce auzi tu este apa care intra in instalatia de apa de la robinet nu la calorifer. Mai are aer.

| zilog a răspuns:

Simplu este o porcarie de centrala termica
trebuie schimbata centrala termica pentru ca este una dintre cele mai ieftine
Acum ca sa nu schimbi centrala termica exista o posibilitate sa mai montezi ca o butelie miucuta vas de expansiune
camera de amestec pentru ca sa faca media temperaturii apei
arata ca o butelie de voiaj micuta se pune orizontal
trebuie sa intre apa prin ela ca sa se faca media temperaturii
oricum nu o sa faci chestia asta
dar asta as vedea-o eu ca si solutie tehnica
ca apa imediat ce iese din robinet sa intre intr-o butelie unde sa se faca media temperaturii si sa se amestece apoi nu vei mai avea socuri termice ci temperatura va scadea treptat sau va creste treptat indiferent cat de brusc ai misca robinetul

| badpanda a răspuns:

Lipeste niste banda adeziva pe termometrul centralei, si nu-ti mai bate capul.Trebuie sa-ti explicam acum ce trebuia sa stii din clasa a 7-a de la orele de fizica.