Întrebare recomandată | Scarabeul a întrebat:

Sal all! am o problema cu o pereche de blugi, sunt patati de pix si mama i-a bagat la spalat la masina de 3 ori cu vanish si tot se cunoaste pata de pix...imi puteti recomanda si alt detergent?

5 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Puţin diluant ( sau acetonă ) era bun de la început.

| MMihai a răspuns:

Pata de pix putea fi îndepărtată atunci cu alcool etilic.
Alcoolul etilic este scump.
Spirtul medicinal este alcool etilic cu diverse prostii și cu vopsea albastră. Dacă erau blugi albaștrii puteai da direct cu spirt medicinal.
Dacă pasta de pix a intrat f bine în material, nu faci mare lucru nici cu spirt / alcool etilic și nici cu alt alcool.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Alcool
Dai de mai multe ori cu spirt și vezi ce iese.
Alcoolul recomandat de „ ingerinfrant", cred că este mai scump, dar poți încerca și cu acela.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Alcool izopropilic, îl găseşti la magazinele de componente electronice.
Nu mai rămâne nici urmă de pată.
Te pup!

| LIN2010 a răspuns:

Cel mai la indemana este alcoolul sanitar(spirt medicinal), se inmoaie pata de pix si se sterge energic cu un prosop uscat curat, se repeta daca este nevoie.Succes

| prisacarul56 a răspuns:

Arthur are dreptate, trebuie folosit diluant, dar numai nitro, pentru ca este foarte puternic si nu pateaza, de asemenea si acetona.Cauti o bucata de panza de in sau bumbac curata,alba, o umezesti cu diluant dar nu in exces, stergi bine in zona petei prin mai multe treceri, cand panza s-a murdarit de la pata, treci din nou in zona curata si tot asa pana dispare pata.Lasi sa se evapore bine diluantul si in momentul in care vezi ca zona patata s-a uscat, atunci e momentul sa speli pantalonul, dar numai folosind un detergent bun, de exemplu Ariel.Cu putintica rabdare vei reusi.Bafta!