| ForeverWarrior a întrebat:

Sal.Cam cat m-ar costa un gard cu fundatie de beton ca si acesta http://www.google.ro/......tp?/imgres dar cu plasa intre stalpi nu cum e in poza.Suprafata ar fi in total 405 metri si e si pe deal o suprafata semnificativa.Cam cati bani m-ar costa manopera si materialele? Multumesc

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O gramada de bani, sa zicem ca faci o fundatie de 60 de cm inaltime ( 30 cm in paman si 30 cm afara ) si de 20 cm latime sunt vreo 48 de metrii cubi de ciment iar metru cub este in jurul a 300 roni asa ca fa si tu socoteala, unde pui ca si plasa aceea este 180 de roni metrul patrat, cofratul este 70 de roni metrul liniar, scandura pentru cofrat alti bani alta distractie laughing, tevile care si alea tot asa costa o gramada de bani, de duce o caruta de bani, sa nu mai zic manopera. Trimite-mi mesaj unde iti trebuie sa faci acest gard ca poate ne intelegem si vin eu cu cineva sa ne intelegem, nu ne aruncam la bani ca n-are rost

| LIN2010 a răspuns:

Depinde de mai multi factori,in primul rand trebuie sa stabiliti inaltimea totala a gardului (de la sol pana la partea superioara a plasei),in functie de aceasta trebuie sa alegeti inaltimea fundatiei,dimensiunea plasei(grosimea fierului,marimea ochiurilor si latimea constructiva a plasei) si tipul(neagra,zincata,plastifiata), apoi sa stabiliti ce stalpi metalici sa folositi(profil rotund sau patrat, teva neagra sau zincata, si ce grosime sa aiba in perete), sa stabiliti si distanta ce o doriti intre stalpii de sustinere(asta si in functie de inclinarea terenului)dar care sa se incadreze undeva intre 2-3 m,mai apoi trebuie stabilita ce portiune sa se construiasca de-o data(in functie de aceasta se stabileste necesarul de cherestea pentru cofraje la fundatie, sau se pot folosi boltari din beton, prefabricati pentru fundatie). Deci trebuie sa hotarati exact ceea ce doriti din punct de vedere constructiv(materiale tip/dimensiuni)si pe urma va sfatuiesc sa luati legatura cu un meserias (chiar mai multi, sau firme constructoare) si sa va faca oferta de pret cu materialele si fara (manopera), astfel va puteti alege pretul cel mai convenabil.Respecte

| VladPătrașcu a răspuns:

Depinde un simgur panou poate ajunge si la peste 100 de lei cu cimentu si restul tratezi cu meseriasu

| Konkretline a răspuns:

Gardurile din plasa sunt mai ieftine de obicei, dar nici nu ofera o protectie mare. O solutie mai buna ar fi realizarea unui gard din beton prefabricat. Aici gasiti cateva idei despre preturile acestui tip de gard:
http://www.konkretline.ro/pret-gard-beton/