| Bilii a întrebat:

Sal. Plantasem niste seminte de lamaie intr-un ghiveci.Si acu 2zile mi-a cazut ghiveciul jos si s-a rasturnat pamantu pe jos cu tot cu seminte (le am plantat acu vre 3 sapt) (ghiveciu mi-a cazut acu 2 zile si a stat asa cazut pe jos 2zile) apoi am observat ca semintele crescusera (sprouting) si le am plantat iar intr-un ghiveci cu pamant nou. Are ceva? K sa creasca daca le ud? Nu are nimic ca au stat pe jos semintele 2 zile fara apa?

9 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Cred ca se vor prinde in ghiveci, insa sansele sa faca rod sunt destul de mici.Pentru asta ar trebui sa cumperi un lamai din magazinele specializate.Pe internet arata tot felul de hacks, cum lumea pune si avocado in apa, de exemplu, insa multi isi dau seama dupa un timp ca nu creste decat o planta decorativa.

| Bilii explică (pentru dullcat):

Nu vreau neaparat sa faca lamai. Vreau doar sa creasca sa fie asa frumos de decor

| anonimg a răspuns:

O să rodească limonadă?
Nu știm dacă o să iasă ceva. Există soluții speciale care ajută la stimularea creșterii.

| Caro34 a răspuns:

Bună! Fii liniștită; totul va fi OK! Ele vor simți grija și iubirea ta și vor ajunge la rod! Mi-a plăcut enorm ceea ce ai scris (întrebat)! Fii mereu iubitoare și protectoare; într-o zi astea îți vor fi recompensate! Numai bine!

| sammie a răspuns:

S-ar putea să fi nevoită să iei semințe noi.

| Bilii explică (pentru sammie):

Pai din seminte au iesit firicele din astea de vreo 2-3 cm. le-am pus in ghiveci cu firul in jos. (radacina)

| sammie a răspuns (pentru Bilii):

Atunci s-ar putea să-ți crească.

Răspuns utilizator avertizat
| Bilii explică (pentru KronstadtRevival):

Adica? le-am pus bine cu firicelele alea in jos, asa pun toti de pe google cauta si tu, sa vezi. nu cred ca sunt tulipinite ca sunt prea necolorate si mici