| mihay198722 a întrebat:

Sal tpu.trebuie sa schimb un întrerupător simplu la o camera.intrerupatorul are doua fire negre in el fiind de la un led.la priza am doua fire.faza si nul. cele doua fire negre de la led cum vin legate? am legat unu la faza si unu la nul dar imi ramane un bec un pic aprins.becurile fiind economice.

Răspuns Câştigător
| Panamax a răspuns:

Ai legat corect firele alea negre, dar daca folosesti becuri cu consum redus nu trebuie sa le legi nicaieri, deoarece lasa sa treaca un curent mic suficient cat sa iti palpaie becul.

12 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Normal la intrerupator vine numai faza. Orice electrician stie ca faza trebuie intrerupta pentru a nu veni pe dulie. E! Mai sunt si prosti care pun nulul pe intrerupator dar nu va exista nici cand un intrerupator care sa aiba si faza si nulul pe el ca va face scurt. Daca un bec iti ramane un pic aprins inseamna ca ai intrerupator cu beculet indicator (beculet de veghe). Aceste intrerupatoare lasa sa treaca curent prin acel beculet. Singura solutie este schimbarea intrerupatorului cu unul simplu (fara beculet). Cat despre becuri economice iti recomand sa le inlocuiesti cu cele cu LED. Cele economice de acum sunt otravitoare la spargere. Cele cu LED sunt si mai rezistente. La noi in magazine sunt niste becuri cu LED Philips de circa 32 W la 20 lei. Te pot tine ani de zile.

| sierra1 a răspuns:

Fă o poză, să nu ne dăm cu părerea degeaba

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cheama un electrician, nu fă experimente ca poti face un scurt mare.

| Panamax a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Cum sa faca scurt la un intrerupator?
Ai cam lipsit de la lectiile de la fizica din clasa a 7-a.

| mihay198722 explică (pentru Panamax):

In sfârșit un om care stie despre ce vorbeam.mam gandit si eu la asta.am becuri led economice.de aia unu ramane putin aprins.nu am știut ca trece putin curent prin rezistenta.ms mult oricum.deci firele acele negre de la întrerupător unu vine la faza si celălalt la cel galben nu?

| regis a răspuns (pentru mihay198722):

Primul care nu stie despre ce vorbești ești tu. O data zici de întrerupător, odată de priza, apoi o dai cu faza si nul, apoi cu firul galben si cu rezistenta. Nu prea a înțeles nimeni ce vrei sa faci si nu pentru că noi toți am fi prosti, ci pentru ca tu nu esti în stare sa formulezi o simpla întrebare.
Cu becuri economice sau nu, nu fa nimic dupa capul tau, ca îți riști viata. Nu lega negru cu galben sau mai știu eu ce alte combinații de culori, ca nu e de joaca. Curentul nu iartă.

| Panamax a răspuns (pentru mihay198722):

In mod normal da.

| mihay198722 explică (pentru regis):

Întrerupătorul are o rezistenta in el.si faza cu priza mam incurcat.alceva mai vrei sa stii?

| Panamax a răspuns (pentru Panamax):

Ai legat corect firele alea negre, dar daca folosesti becuri cu consum redus nu trebuie sa le legi nicaieri, deoarece lasa sa treaca un curent mic suficient cat sa iti palpaie becul.

| ziftode a răspuns:

Deci ai de schimbat un intrerupator... buuun, prima intrebare impertinenta:
CE TREABA ARE PRIZA?!?!?!?!?!? MORRRRR de curiozitate

iar tu ai legat "unul la faza si unul la nul"... IN INTRERUPATOR?!? PE BUNE?!? NU TI-A FACUT SCURT SI SARIT SIGURANTA CAND AI DAT DE INTRERUPATOR?!?

cred sincer ca ar trebui sa chemi un specialist, la cat te duce mintea la electrotehnica, sper sa nu ia tot blocul foc!

| mihay198722 explică (pentru ziftode):

In primul rand mam greșit. voiam sa zic priza.in al doilea rand nu stau la bloc.sunt doua fire.unu rosu faza si unu galben.nu mia făcut nici un scurt

| ziftode a răspuns (pentru mihay198722):

Citat:
"am legat unu la faza si unu la nul dar imi ramane un bec un pic aprins"
"un pic aprins", nu stiu ce intelegi tu prin asta, foarte exact, dar eu inteleg un singur lucru si doar un singur lucru care e absolut categoric si definitiv:

AI NEVOIE DE SPECIALIST!

| Alexandru_Robert_1987 a răspuns:

Ai faza si lampa. Nu ai nul in intrerupator. Doar daca are culoare albastra si intreupatorul este cu control