| Oprea_Ionut_1994 a întrebat:

Sall, am si eu o intrebare, as vrea sa-mi pun o centrala in casa, centrala ii cumparata mai trebuiesc tevile, si cica la cel care vrea sa-mi faca instalatia pentru apa si tot ce trebuie. daca pun tevile in sus aproape de tavan si dupa de-a lungul peretelui o sa am probleme cu apa la retur si se poate sa am probleme si cu caldura. tevile vor fi din cupru. asa e ca o sa am probleme?

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Din punct de vedere functional nu conteaza inaltimea la care sunt montate tevile. La birouri, unde de obicei exista tavan fals, incalzirea, apa, curentul, internetul etc sunt trase prin tavan.
Presiunea nu are legatura cu inaltimea, nici cu curbarea tevilor si nici cu temperatura din casa. Presiunea se regleaza prin umplerea instalatiei cu apa si tot ce s-a scris mai sus legat de aceasta sunt aberatii.

| Kogaion a răspuns:

Cum a zis si Amalia, daca pui tevile pe sus vei avea probleme cu presiunea si cu alte cuvinte, o sa fie frig in casa, indiferent de cat o sa pui in foc. Cel mai bine chemi pe cineva care chiar se pricepe la asta, pentru ca unei rude de familie i-a pus unu de zi cu zi si tot timpul are frig in casa pentru ca nu i-a reglat bine presiunea.

| cyupaku a răspuns:

Tevile se pun pe jos...de ce pe sus?

| AmaliaRuth a răspuns:

Da datorita faptului ca e presiune slaba daca apa trebuie sa mearga pe o teava curba mai bine le pui pe jos + ca arata inestetic sa ai tevi in sus pe pereti