| Biancaaaaaaaa a întrebat:

Vreau sa renovez o camera, sa o imbrac cu polistiren. Camera are 5 mp.
Cam cat m-ar costa cu toate materialele necesare?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Ce materiale? Ce anume vrei sa faci mai exact? Deci sa izolelzi la interior camera este o idee f buna, sa nu zic geniala.Eu imi bat degetele de f multa vreme pe netu asta, le zic oamenilor cum sa izoleze, dar se pare nu prea ai cui spune ceva in ROlaughing.
Daca tu ai peretii drepti, poti lipi deja direct pe ei polistiren de 5 cm, deci lipesti diret pe pereti, apoi faci acelasi lucru si pe tavan, cum ai spus tu, imbraci camera in polistiren, eu am zis de 5 cm grosime sa nu-ti ia din spatiu, poti folosi orice grosime, cu cat mai gros cu atat izoleaza mai bine.Deci chestia asta cu grosimea tine de tine.Sau poti izola cu vata de sticla, desi polistirenu este mai bun izolator ca vata. Apoi ai nevoie de ceva cabluri electrice, pentru ca va trebuie sa prelungesti fiecare priza si interupator.Chiar ai nevoie si de cutii pentru prize si intrerupatoare, depinde cate ai tu acolo in acea camera.
Nu stiu cum vrei tu sa izolezi dar eu asa as proceda, as lipi polistirenu direct de perete, peste tot si fara sa lasi spatii, pereti si tavan. Dupa mai poti bate asa si cate 2-3 dibluri la fiecare placa asta in caz ca in timp sar dezlipi o placa de aia, doara asa pentru siguranta.
Apoi treci si montezi profile din metal, una jos pe podea batuta in suruburi cuie ce se pune si alta pe tavan.Aia pe tavan trebuie sa lasi loc sau decupezi din polistiren astfel sa prinzi profilu ala direct de tavan.
Dupa vii cu profile verticale din 50 cm in 50 cm sau nu mai stiu exact la ce distanta se pun, aia probabil stii tu.Profilele astea le pui cat mai aproape de zid de izolatia ce ai lipito.Ca urmare vei face un alt zid si alt tavan cat sa zic 5-10 cm cam atat te va duce grosimea ce o vei lua din spatiu.Pe aceste profile prinzi cutii de prize si intrerupatoare, prelungesti firele din prizele si intrerupatoarele existente si le aduci in cutiile noi. Apoi pui pe profile rigips cat mai gros, asta daca ai bani si aia e tot, ai obtinut un perete drept fara sa fii mare meserias, plus de asta camera va fi izolata termic de nici nu-ti vine sa crezi.Nu vei mai avea niciodata igrasie,nu iti va mai fi frig in acea camera, poti folosi ca incalzire chiar si ceva electric sau ceva pe gaz, camera va pastra f bine caldura.
Ca sa iti spuna cineva ce materiale si cate trebuie, este nevoie de masuratori, cat de inlta e camera, cat are ferastra si cat are usa.Deci dimensiunile camerei, lungime latime, inaltime, plus ce fel vrei sa izolezi si ce perete sa faci. Daca vrei sa lipesti polistiren apoi sal incarci cu ciment eu zic las-o balta ca aia e prostie.
Eu asta iti zic sa faci polistiren si rigips.Nu o sa mai ai niciodata probleme in acea camera.
Referitor la faptul ca polistirenu este cancerigen nu te lua dupa destepti din astia care dau pe afara, daca era cancerigen nu se mai vindea la magazin, nu se mai izolau toate frigiderele cu polistiren, polistirenu este facut din petrol, daca petrolul este cancerigen atunci eu is popa laughing

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Izolatia cu polistiren la interior nu este cea mai buna solutie. Nu intru in detalii, le gasesti singur pe net.
Pentru interior solutia optima in acest moment este rigips+vata minerala, vorbind de peretii exteriori. Pentru peretii interiori se poate trage adeziv+plasa sau se poate aplica tot rigips, insa prin lipire. Spun asta pentru ca la cei 5 mp, daca te mai departezi 7-8 cm de fiecare perete, pierzi aproape un metru patrat...

| Ironwin a răspuns:

Stii cum intrebi tu? Vreau sa imi cumpar un telefon, cat costa? Hai sa incercam sa rezolvam problema, tu ai nevoie de aproximativ 32 metri patrati de polistiren, acum vine intrebarea: ce grosime doresti sa pui? Un pachet de polistiren costa undeva la 50 de lei (depinde de calitate si de unde il cumperi) si are intre 2, 5 metri patrati la grosimea de 10cm si 12, 5 metri patrati la grosimea de 2 cm. Deci cum stam?

| Biancaaaaaaaa explică (pentru Ironwin):

Pai as vrea un polistiren de calitate din dedeman sau praktiker si nu stiu cum sta treaba cu dimensiunile..cu grosimea. Dar totusi nu as vrea sa fie asa gros.

| Kogaion a răspuns:

Daca vrei sa pui polistiren pe interior, nu iti recomand, este cancerigen, foarte multi si-au pus pe interior si in cativa ani s-au imbolnavit.

| Biancaaaaaaaa explică (pentru Kogaion):

Am rude care au de ani si ani de zile si nu au fost bolnavi niciodata.

| Kogaion a răspuns (pentru Biancaaaaaaaa):

Eu ti-am spus ce am auzit de la foarte multi, tu faci ce vrei.

| relian a răspuns (pentru Kogaion):

Vorbesti numai prostii, mai bine sterge raspunsu ca te faci de ras laughing tu acasa ai frigider? Daca ai atunci sigur esti deja mort dar nu stiai laughingfrigiderele sunt imbracate in polistiren, asta daca nu ai stitu si deja esti mort laughing

| Geania a răspuns:

Eu mi-am luat tot termosistemul de la Adeplast, am vrut sa fie toate materialele de la acelasi producator, pe motiv de compatibilitate. In interior 5 este suficient, zic eu, pentru ca daca pui mai gros iei din spatiu. Poti sa vezi exact aici http://www.adeplast.ro/......rmosisteme ce materiale si ce cantitati iti sunt necesare si iti faci si un calcul estimativ apoi, polistiren, adeziv pentru lipire, dibluri, tencuiala, finisaj, lavabila