| alexiaolaru09 a întrebat:

Salu TPU! Am o mare problema.Bunica mea are un catelusa pe care a gasit-o la tara si a adus-o in curte. Cand intru eu in curte sare, se agata de mine. Am incercat sa o dresez, dar nu ma asculta. Am si certat-o si tot se agata de mine. Nu pot nici sa intru in curte... ajutati-ma

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cainele vrea joaca cu tine, de aceea se agata!
In nici un caz nu poti tu sa o dresezi, pentu ca trebuie cineva cu autoritate, cineva mult mai mare si puternic, tu nu poti si nici nu ai cum.
cat despre certat, trebuie sa stii ca nu obtii nimic, dar daca te joci frumos cu ea si o rasplatesti cu bucatele de mancarica, obtii tot ce vrei.
Cainii sunt foarte inteligenti si se ataseaza de cine-i iubeste si ii ingrijeste.
Iar tu poti face din cainele asta, cel mai bun prieten al tau, cu care sa te joci, si care sa-ti fei loial, trebuie doar sa-i aarti ca nu ti-e frica de el, si ca vrei sa te joci cu el.

| alexiaolaru09 explică (pentru Violleta2022):

Mai am o catelusa pe care eu am dresat-o. Am incercat si cu ea, dar degeaba, inainte sa se intample asa ma jucam mult cu ea, ii dadea mancare...

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru alexiaolaru09):

Asa isi manifesta orice caine bucuria ca te vede si cauta atentie si confirmarea ca nu va fi abandonat. Ii faci putin pe plac si apoi il determini sa-si vada de ale lui. Daca sunt tineri sunt jucausi si e mai greu.

| Doina_Muntean_1971 a răspuns:

Am patit EXACT la fel doar ca el era PREA jucaus, nu il puteam controla, se agata de haine si le rupea......trebuie sa o duci la dresor sau cand face o boacana MARE sa o certi dandu-i peste sezuta nu tare incet, sau sa o certi nu zbierand la ea, adica... intelegi tu

succes!happy

| AnonimulCareVreaSaRamanaAnonim a răspuns:

Cand mai vezi ca face din astea dai un picior in ea! La un moment o sa inceteze.