| xAlly a întrebat:

Salurari! Am o centrala Motan K-Plus 24kw si am observat ca atunci cand centrala este data pe modul de termoficare, temperatura apei in circuit creste in jur de 70 de grade, sta asa cateva minute dupa care flacara se stinge dar pompa de recurciculare inca functioneaza, dupa care iar se aprinde flacara si tot asa pana se atinge temperatura setata pe termostat. Este normal sau este ceva in neregula cu centrala?

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Este perfect normal.
Pentru eficienta maxima si pentru a reduce depunerile de calcar din centrala, redu temoeratura in instalatie, 70 de grade este exagerat de mult. Tine-o la 40-45 de grade și iti vei reduce semnificativ consumul (daca e o centrala cu condensare) dubland in acelasi timp durata de viata a centralei (porniri mai rare, depuneri de calcar mult mai mici, șocurii termice mai mici pentru toate componentele).

| darrio2007 a răspuns:

Este setata pe modul confort de-aia merge asa. Seteaz-o pe modul economic si va porni doar in fuctie de temepratura setata la termostat.

| xAlly explică (pentru darrio2007):

Ai vreo idee cum as putea face asta?

| darrio2007 a răspuns (pentru xAlly):

Din pacate nu am aceeasi centrala dar poti afla asta din cartea tehnica a ei. Am Ferroli si am patit la fel dupa ce mi-a fost instalata acum 6 ani.