Întrebare recomandată | DanielDanny a întrebat:

Am băgat apa subteran cu o țeavă/ furtun PN10 D50 pe mai mult de 100m.
Primele zile apa a fost buna, am băut din ea, dupa câteva zile a început sa aiba gust de pământ!
A doua zi după ce am bransat si am acoperit cu pământ groapa, a trecut o mașină peste conexiunea la țeavă principala dar apa a fost buna câteva zile și după aceea!
Ce poate să aibă?

9 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Exista posibilitatea ca teava sa fi cedat undeva. Bănuiesc ca ai un robinet la conexiunea principala, daca ai si un contor, treaba e simpla.
Daca nu ai contor, poți verifica doar presiunea (bănuiesc ca la conexiunea principala ai un robinet, astfel încât sa vezi cum stai cu presiunea după ce închizi robinetul).
Cei peste 100 m probabil au si îmbinări, acolo e primul loc unde ar trebui sa cauți. Posibil la astuparea cu pământ sa se fi smuls o mufa rapida.

Bula
| Bula a răspuns:

Lasa apa sa curga la maxim timp de un jumat de ora.
Din teava veche la care te-ai racordat, au intrat in teava ta noua depunerile (slam), care se va spala doar astfel.
Daca problema este grava, poti lua o monstra de apa si s-o duci la analiza, chiar la compania de apa la care esti racordat, sa-si spele sau sa inlocuieasca conductele principale invechite.

| DanielDanny explică (pentru Bula):

Primele câteva zile a fost bună de băut!
Acum nu mai e puternic gustul de pamant, dar încă se simte, poate trece cu timpul!

| Bula a răspuns (pentru DanielDanny):

Trece cand se spala slamul din conducta.
La conducte vechi se intalneste deseori situatia.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

S-o fi desfcut (rupt) conexiunea. Un higrometru ar fi bun dar astea nu sunt prea adanci (29 cm). http://bit.ly/2BbpmUE

| DanielDanny explică (pentru Salontanul):

Nici de pământ nu sunt sigur că ar fi gustul, parcă ar fi de mucegai!

| Salontanul a răspuns (pentru DanielDanny):

Mai asteapta o saptamana sau doua. Poate se curata!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Salut! Am băgat apa subteran cu o țeavă/ furtun PN10 D50 pe mai mult de 100m.
Nu se înțelege ce ai făcut. Care apă, care este sursa ta de apă.
Cum adică ai băgat-o subteran? Ce ai băgat subteran?
Ce ai beranșat, la ce?
Ce conexiune la țeava principală, a cui?
Ce groapă ai acoperit cu pământ, groapa sau șanțul?

| costiceacristian200 a răspuns:

Poate nu ai băgat țeava sau furtunul cum trebuia!